۱۲ نکته راهنما برای عکاسی با آیفون


۱۲ نکته راهنما برای عکاسی با آیفون
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۹ آذر ۱۳۹۶     در : عکس و عکاسی
  ۳۴۷   |     ۰  
۱۲ نکته راهنما برای عکاسی با آیفوناین نکات راهنما به شما کمک می‌کنن با آیفون خود بهتر عکس بگیرین. برخی از نکات مثل استفاده از خطوط راهنما و قانون یک سوم بدون توجه به نوع دوربینی که استفاده می‌کنین مفید هستن.اما قبل از هر چیز مهم‌ترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشین عکس گرفتن و و لذت بردن از اونه!


۱.لنزا رو تمیز کنین
آیفون شما زمان زیادی را در جیب ، کیف یا دست شما می‌گذرونه و در نتیجه کثیف میشه. کثیفی، گرد و غبار، چربی و اثرانگشت بر روی لنز، تأثیر بسزایی بر کیفیت تصاویر داره. اگه شیشه لنز کثیفه. کثیفی جلوی ورود نور رو می‌گیره و باعث تاری تصویر میشه. لنز تصویر به گرفتن تصاویر روشن و شفاف کمک میکنه. هر مرتبه که می‌خواین عکس بگیرین، لنز اونو تمیز کنین. از یک پارچه نرم برای تمیز کردن لنز استفاده کنین. استفاده از تمیزکننده‌های زبر باعث می‌شود که روی لنز الیافی به جا بمونه که باعث کیفیت ضعیف‌تر تصویر میشه.


۲.فوکوس خود رو تنظیم کنین
یکی از مهم‌ترین نکات در عکاسی، وضوح و شفافیت یا به اصطلاح همون فوکوس روی سوژه اس.برای  تنظیم فوکوس در دوربین آیفون، شما میتونین تنها بر روی صفحه‌ای که سوژه در اون دیده میشه، ضربه بزنین. یک مربع زرد رنگ کوچیک برای تأیید نقطه فوکوس پدیدار میشه. وقتی راضی شدین که تصویر شفافی از سوژه خود گرفتین، میتونین عکستون رو ثبت کنین.


۳.زمان نوردهی رو به صورت دستی تنظیم کنین.
وقتی بر روی سوژه برای فوکوس بر روی اون ضربه می‌زنین، دوربین از نقطه فوکوس برای تنظیم زمان‌نوردهی در زمان عکس گرفتن استفاده میکنه. زمان نوردهی صرفاً به درخشانی یا تاریکی تصویر مربوط میشه.
اجازه دادن به دوربین برای تنظیم زمان نوردهی در نقطه فوکوس همیشه ایده‌آل نیست. به عنوان مثال، اگه سوژه یک منطقه تاریک در فریم (قاب) هست، این میتونه باعث درخشانی بیش از حد تصویر یا بالعکس بشه.
در iOS 8، اپل ابزار جدید تنظیم دستی نوردهی را معرفی کرد. وقتی شما فوکوس را از طریق ضربه زدن بر روی صفحه تنظیم می‌کنین، یک آیکون خورشید کوچیک در کنار مربع فوکوس پیدا میشه. وقتی این آیکون خورشید رو دیدین، میتونین اونو بر روی صفحه بالا یا پایین ببرین تا نوردهی تنظیم بشه.
بالا بردن باعث درخشان شدن کل تصویر و پایین آوردن باعث تاریکیش میشه. وقتی از نوردهی/درخشانی تصویر راضی بودین، انگشتتون رو از روی صفحه بردارین. این نوردهی دستی امکان کنترل بیشتر بر روی تصویر نهایی را فراهم میکنه.


۴.از زوم استفاده نکنین
آیفون دارای کارکرد زومه که میتونین با دو انگشتتون بر روی صفحه اونو کم یا زیاد کنین. اما متأسفانه این یک زوم دیجیتالیه نه اپتیکال. در اصل، اون چه در زوم دیجیتال رخ میده اونه که با افزایش زوم تصویر شما تار میشه. این باعث کاهش چشمگیر کیفیت تصویر میشه. اگه می‌خواین از فاصله دور از سوژه عکس بگیرین، از زوم استفاده نکنین. در عوض به سمت سوژه نزدیکتر برین و از دوربین بدون زوم استفاده کنین. در نهایت، تصویری با کیفیت بهتر خواهید داشت.


۵.دوربین خودتون رو به صورت ثابت و یکنواخت نگه دارین
وقتی در شرایط نور کم و شب عکس می‌گیرین، دوربین آیفون باید از سرعت پایین شاتر استفاده کنه تا نور بیشتری به حسگر برسه. مشکل اونه که با هر حرکت دوربین، تصویر محو میشه. برای پرهیز از محو شدن تصاویر، در جایی محکم بایستید و اونو ثابت نگه دارین.


۶.از قانون یک سوم استفاده کنین
رسیدن به فوکوس و نوردهی مناسب در عکاسی ضروریه اما ترکیب اونا هم به همین اندازه مهمه. بدون ترکیب بندی خوب، عکس شما احتمالاً خیلی چشم‌نواز نخواهد بود.
قانون یک سوم یکی از مفیدترین تکنیک‌های ترکیب بندی در عکاسیه. این قانون کلی در عکاسی ، دربرگیرنده تقسیم ذهنی تصویر شما با استفاده از دو خط افقی و دو خط عمودیه که در ذیل نشان داده شده است. سوژه شما باید در نقاط تلاقی این خطوط و عمودی و افقی قرار بگیره.

 

۱۲ نکته راهنما برای عکاسی با آیفون

 


۷.از خطوط راهنما استفاده کنین
خطوط راهنما میتونه یک ابزار بسیار مفید دیگه برای ترکیب بندی باشه. استفاده از این خطوط در تصویر میتونه به فوکوس چشم بیننده بر موضوع اصلی و هدایت عمیق‌تر چشم در تصویر کمک کنه.


۸.عکس گرفتن از زاویه های مختلف
اکثر افراد تنها از یک زاویه در حالت ایستاده و روبرو از سوژه عکس می‌گیرن در صورتیکه اگه زاویه های مختلف را امتحان کنین عکسای جالب تری خواهید داشت.مزیت گوشی آیفون و گوشی های هوشمند دیگه در اینه که بخاطر سبک و کوچیک بودن در جاهایی که نمیشه از دوربین های بزرگتراستفاده کرد خیلی بکار میان و میتونین عکسایی از زوایای دیگه بگیرین.
 مطلب " عکاسی از زاویه بالا" شما رو با نکته های بالا بیشتر آشنا میکنه
 

 ۹.مراقب پس زمینه‌های شلوغ باشین
اگه پس زمینه شلوغ باشه توجه بیننده از سوژه پرت میشه. اگه رنگای زمینه متضاد هستن یا باعث حواس پرتی میشن، بهترین راه حل اونه که این وضعیت را به سیاه و سفید تغییر بدین.
با حذف رنگ، حواس پرتی هم از میون میره. یک راه برای انجام این کار، پایین آوردن دوربین و استفاده از آسمون به عنوان پیش زمینه اس.

۱۰.چند عکس بگیرین
اگه فکر می‌کنین یک عکس برای یک سوژه مناسب نیست، بهترین کار اونه که چند عکس از زوایا و فاصله‌ای مختلف بگیرین.
مرور این عکسا زاویه درست و مناسب رو به شما نشون میده. وقتی زاویه مناسب رو پیدا کردین از اون  وضعیت چند عکس بگیرین.


۱۱.از حالت پانوراما استفاده کنین.
موقعیتایی وجود دارن که دوربین استاندارد نمیتونه آن صحنه‌ای رو بگیره که مد نظر شماست. مثلاً شما ممکنه بخواین از یک محیط گسترده، از یک فضای شهری یا یک ساختمون عریض عکس بگیرین اما تمام اون در قاب شما جا نمیشه. در این جاست که میتونین به سراغ پانوراما برین.
شما میتونین در سمت چپ صفحه خود بگردین تا حالت پانوراما رو یافته و اونو انتخاب کنین. سپس دوربین رو در حالت پورتره و در سمت چپ صحنه بگیرین و شروع به عکس گرفتن کنین. اکنون بر روی شاتر بزنین تا دوربین به کندی به سمت راست حرکت کرده و صحنه کامل رو بگیره. وقتی به انتها رسیدین دکمه شاتر را بزنین تا عکس گرفتن متوقف بشه.
در نهایت شما یک عکس 360درجه یا پانوراما خواهید داشت

 

۱۲.در پردازش عکسای خودتون زیاده‌روی نکنین
همونطور که میدونین اپلیکیشن ها و برنامه های ویرایش عکس زیادی برای آیفون وجود داره. اما باید در استفاده از اونا احتیاط کنین. بسیاری به اشتباه فکر می‌کنن که استفاده از برنامه‌های ویرایش عکس، یک عکس بد رو به یک عکس خوب تبدیل می‌کنن اما همیشه هم اینطور نیست

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.