چگونه کلاس درسی شاد و سالم داشته باشید؟


چگونه کلاس درسی شاد و سالم داشته باشید؟
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۱۳ آبان ۱۳۹۷     در : مدارس و مراکز آموزشی
  ۳۵۶   |     ۰  
چگونه کلاس درسی شاد و سالم داشته باشید؟


با آمادگی در کلاس حاضر شوید: اگر قصد دارید که کلاس‌های درسی‌تان به طور هماهنگ برگزار شود؛  باید آمادگی لازم را داشته باشید. این بدان معنی است که باید برای درس‏ های هر روز، برنامه ‏ریزی دقیقی داشته باشید. شما باید علاوه بر اینکه به برنامه‏ ریزی درسی می‌پردازید؛ برخی فعالیت ‏های پشتیبان و جانبی را نیز برای پر کردن برنامۀ کلاسی در نظر بگیرید. یکی از مهم‏ ترین کارهایی که به عنوان یک معلم باید انجام دهید این است که مدت زمان تدریس را به طور دقیق اندازه ‏گیری و تعیین کنید. زمان تدریس بستگی زیادی به سطح آمادگی دانش‎آموزان، جذابیت مبحث مطرح شده و درک دانش‎آموزان از مفهوم درسی جدید دارد. گاهی اوقات دانش‎آموزان یک مبحث را به راحتی درک می‏ کنند و گاهی برای یادگیری نیاز به تمرین و زمان بیشتری دارند. گاهی لازم است شما به عنوان یک معلم زمان بیشتری را برای تدریس و فعالیت ‏های تکمیل کنندۀ تدریستان(تمرین و تکلیف) اختصاص دهید تا از این طریق نگرانی و استرس ناشی ازعدم یادگیری را در دانش‎آموزان از بین ببرید و تمامی دانش‎آموزان درس را به خوبی فرا بگیرند.

انعطاف‎پذیر باشید: یکی از خصیصه‎های بسیار مهم برای یک معلم، انعطاف‌پذیری می‏ باشد. یک معلم باید در هر حال منعطف عمل نماید و گاهی متناسب با شرایط تغییراتی را در برنامه‎هایش اعمال کند. برای داشتن کلاسی شاد و سالم، باید در برنامه‏ های درسی، روش‎های تدریس، روش‏ های ارزیابی و زمانبندی‎های خود انعطاف لازم را داشته باشید. گاهی اوقات باید بدون در نظر گرفتن برنامه‎هایتان، هر کاری که می ‏توانید انجام دهید تا برای دانش‌آموزان یک تجربۀ عالی از یادگیری رقم بزنید و این بدین معنا است که لزوماً نباید همه چیز طبق یک برنامۀ از پیش تعیین شده پیش رود.

بهترین منابع کاری خود را بشناسید: حتی برای بهترین معلم‎ها نیز گاهی سؤالاتی پیش می‏ آید که باید برای پاسخگویی به آن‎ها، تلاش کنند و زمان بگذارند. گاهی پاسخ سؤالات را می‏ توانید در کتاب‎ها  بیابید و گاهی نیز می ‏توانید از معلمان و همکاران با تجربه‎تر کمک بگیرید. بهترین منبع برای پاسخ به سؤالات شما، همکاران با تجربۀ شما هستند؛ بنابراین، از تجارب ارزشمند آن‏ ها نهایت استفاده را ببرید و از طریق مطالعه و جستجو همواره خود را به روز نگه دارید.

به زبان بدن خود توجه کنید: برخی از مفاهیم زبان بدن، در فرهنگ‎های مختلف متفاوت است و شما به عنوان معلمی که با دانش‎آموزان متعدد و با فرهنگ ‏های مختلف سروکار دارید؛ باید این مفاهیم را بدانید. برای اینکه در رابطه با زبان بدن به بهترین شکل ممکن عمل نمایید باید برای کسب آگاهی و شناخت دربارۀ دانش‎آموزانتان وقت بگذارید و کلاستان را به مکانی امن و آرام تبدیل کنید تا دانش‌آموزان احساس راحتی کنند و در کلاس شخصیت واقعی‎شان را به نمایش بگذارند.

اجازۀ اشتباه کردن را به دانش‎آموزان بدهید: شما باید این نکته را بدانید که هر انسانی با هر سن و جایگاهی ممکن است مرتکب اشتباهاتی شود. بنابراین، دلیلی ندارد اشتباهات دانش‎آموزان را بسیار بزرگ جلوه دهید و آن‎ها را غیر قابل جبران بپندارید. شما مجبور نیستید تمام اشتباهات دانش‎آموزان را تصحیح کنید بلکه می ‏توانید با تحسین و آگاهی دادن به دانش‎آموزان سطح اشتباهاتشان را پایین بیاورید. در این مورد لازم نیست که صراحتاً به دانش‌آموز بگویید که اشتباه کرده است؛ باید بکوشید از طریق رفتار و دستور زبان درست، دانش‎آموز را متوجه اشتباهاتش نمایید و به مرور زمان برای اصلاح آن اشتباهات زمان بگذارید.

بر روی ارتباطات بین دانش‎آموزان تمرکز نمایید: در کلاس ‏های درسی شما باید تمرکزتان را بر روی برقراری ارتباط بین تمامی دانش‎آموزان بگذارید. برقراری ارتباطات بین دانش‎آموزان باعث می‏ شود که مهارت‏ هایی همچون کار تیمی، خلاقیت، روابط عمومی، اجتماعی بودن و... در آن‏ ها رشد و بهبود یابد.

با دانش‎آموزان ارتباط برقرار کنید: به عنوان یک معلم باید قادر باشید با تمام دانش‎آموزان ارتباطی خوب برقرار کنید و اعتماد آن‎‌ها را جلب نمایید. دانش‌آموزان باید بدانند که شما به عنوان یک معلم، تلاش و پیشرفت ‏های آنان را درک می‏ کنید و به آن‎ها کمک مینمایید تا ضعف‎هایشان را بهبود بخشند. دانش‎آموزان شما دوست دارند که برایشان وقت بگذارید و با آن‎ها صحبت کنید. این امر بستر مناسبی را برای شما فراهم می‏ کند تا تمرکز خود را بر روی رشد و اصلاح برخی از اشتباهات دانش‎آموز بگذارید و ذهن او را آمادۀ موفقیت نمایید. گاهی دانش‎آموزان علاقه دارند در خارج از ساعات کلاسی با شما به گفتگو بپردازند؛ بنابراین، برای چنین دانش آموزانی یک راه ارتباطی همچون ایمیل یا یک شماره تماس کاری در نظر بگیرید و از این طریق دغدغه‎های آنان را کاهش دهید.

منبع: www.ampersandeducation.co.ukمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطراهکارهای افزایش شادی در مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
راهکارهای افزایش شادی در مدارس
۱۷ مهر ۱۳۹۶

دانش‌آموزان ساعاتی از روز را در مدرسه می‌گذرونن و اگه فضاسازی مناسبی در مدارس انجام بشه، به شاد زیستن فرزندان خود کمک کردیم. ‏شاداب سازی مدارس را بایستی در ابعاد ظاهری و ابعاد معنوی جست...

۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
۱۹ مهر ۱۳۹۶

بهمن ماه هرسال مدارس در تکاپوی تدارک مراسم و برنامه هایی برای دهه فجر هستن. برنامه ها و جشن هایی که با مشارکت خود دانش آموزان برنامه ریزی و اجرا میشه. ما در این مطلب پیشنهاداتی را برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم ارائه می‌کنیم.

۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
۱۹ مهر ۱۳۹۶

وُرکشاپ و یا کارگاه آموزشی‌ به رویدادهای کوتاه‌ مدتی گفته میشه که با هدف آموزش تعداد معدودی از افراد برگزار میشن. وُرکشاپ‌های آموزشی اغلب برای دانش‌آموزان جهت رفع محدودیت‌های...