چگونه عکس های خانوادگی بهتری بگیریم؟


چگونه عکس های خانوادگی بهتری بگیریم؟
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۳۰ مهر ۱۳۹۷     در : مهمانی خانوادگی ، عکس و عکاسی
  ۳۶۸   |     ۰  
چگونه عکس های خانوادگی بهتری بگیریم؟


گرفتن عکس‎ های خانوادگی کاری سخت اما لذت بخش است. زمانیکه شما لحظات شادِ خود و خانواده‌تان را به وسیلۀ دوربین عکاسی ثبت می‎کنید؛ این لحظات به خاطراتی ماندگار و ارزشمند تبدیل می‎شود. شما می‎توانید عکس‎ های خانوادگیتان را قاب کرده و بر روی دیوار نصب نمایید. این عکس ها یک یادگاری و سندی گرانبها از لحظات آرامش و شادی شما هستند. در اینجا به نکاتی ساده در رابطه با  گرفتن عکس های خانوادگی اشاره خواهیم کرد تا بتوانید با به کارگیری این نکات، به بهترین نتایج دست یابید.

محل عکاسی: زمانی که تمامی خانواده به مناسب‎های مختلف دور هم جمع می‎شوند، فرصتی ارزشمند برای ثبت لحظات و گرفتن عکس‌ های خانوادگی است. برای عکاسی در این مواقع، مکانی را انتخاب کنید که دارای اهمیت است و به بُعد احساسی عکس می‎افزاید. چنین مکان‎هایی برای تمامی اعضای خانواده سرشار از خاطرات و احساس خوشایند هستند و همواره تماشای عکس های گرفته شده، یادآور لحظات شادی که در مکان مورد نظر سپری کرده‎اند، خواهد بود. اگر چنین مکانی به هنگام عکاسی وجود ندارد؛ یک فضای باز ساده را برای عکس گرفتن انتخاب کنید و توجه داشته باشید که پس زمینه‎های شلوغ، تمرکز و توجه بیننده را نسبت به موضوع اصلی عکس کم خواهد کرد.

ترتیب قرار گرفتن افراد در عکس: ترتیب و نحوۀ قرار گرفتن هر یک از اعضای خانواده در عکس، بسیار مهم است؛ چرا که اعضای خانواده باید به نحوی کنار هم قرار گیرند که یک تصویر بصری جذاب و متعادل خلق نمایند. سطوح مختلف و رده‎های سنی را به هنگام عکاسی مدنظر قرار دهید و تا حد امکان سعی نمایید که افراد سالخوردۀ خانواده(پدربزرگها و مادربزگ‎ها) بر روی صندلی بنشینند. بزرگان خانواده باید در مرکز تصویر باشند و سایر افراد خانواده در اطراف آن‎ها قرار گیرند. افراد قد بلند را در پشت افراد کوتاه قد قرار دهید و اطمینان حاصل نمایید که چهرۀ تمامی افراد به وضوح قابل رؤیت است. فاصلۀ بین اعضای خانواده به هنگام گرفتن عکس نباید زیاد باشد و باید صمیمیت و یکپارچگی آن‎ها در تصاویر نمایان گردد.

به نور و لبخند دقت نمایید: به هنگام عکس گرفتن، دقت داشته باشید که اعضای خانواده‌تان را رو به خورشید قرار ندهید چرا که نور خورشید باعث بسته شدن چشم آن‎ها خواهد شد و عکسی با چشمان بسته برای شما به ارمغان خواهد آورد. از طرفی اگر خانواده پشت به خورشید بایستند و دوربین رو به خورشید باشد، در عکس سایه ایجاد می‌گردد. بنابراین، سعی نمایید تا اعضای خانواده به درستی در یک نور طبیعی قرار گیرند. به هنگام عکاسی از افراد درخواست نمایید که برای ثانیه‎ای پلک نزنند و لبخند به لب داشته باشند.

به تمام افراد حاضر در عکس توجه داشته باشید: به عنوان یک عکاس، زمانی که در حال گرفتن عکس های خانوادگی هستید باید اطمینان حاصل نمایید که تمامی افراد در وضعیتی مناسب قرار دارند. باید توجه داشته باشید که تمام افراد در کادر قرار گیرند و لبخند به لب داشته باشند و نگاهشان به دوربین باشد. اگر شما نیز می‎خواهید در عکس حضور داشته باشید؛ بهتر است که از یک سه پایه برای عکاسی بهره ببرید و پس از تنظیم دوربین و تایمر آن، خودتان نیز به جمع سایر اعضای خانواده ملحق شوید. در چنین مواقعی برای اطمینان از اینکه عکس‏ های خوبی گرفته‏ اید، بهتر است چندین عکس گرفته شود.

خلاق باشید: به هنگام ثبت لحظات خانوادگی با کمک دوربینتان، سعی نمایید که عکس هایی متفاوت بیافرینید و از افراد خانواده بخواهید که برای گرفتن عکس های متنوع، ایده‎های خود را مطرح نمایند. کودکان حاضر در جمع خانواده، اغلب ایده‎هایی جالب دارند که باعث می‏ شود عکس‎ها طبیعی‎تر، احساسی‎تر و خاطره ‏انگیز تر گردد.

لحظات شخصی را ثبت کنید: به هنگام گرفتن عکس های خانوادگی، از گرفتن عکس‏ های ناگهانی غافل نشوید. سعی کنید فرصت‎های عالی را برای عکاسی شکار کنید و تعاملات بین اعضا را به تصویر بکشید. این عکس‎ها می‏ تواند لحظات شوخی، بازی، گفتگو و آرامش و تعامل افراد را در برگیرد.

روابط خانوادگی را برجسته‎تر نشان دهید: در هنگام عکاسی از خانواده، سعی کنید برخی از روابط درون خانواده را برجسته‏ تر کنید. به طور مثال، روابط بین پدر بزرگ و مادربزرگ با نوه‎هایشان بسیار دیدنی و لذت بخش است یا قرار گرفتن جوان‌ترها در کنار اعضای قدیمی خانواده می‏ تواند یک قاب گرم و بسیار صمیمی برای عکاسی ایجاد کند.

از کودکان عکس بگیرید: برای هر عکاسی، گرفتن عکس از کودکان و به خصوص نوزادان حاضر در جمع، کاری بسیار شگفت‎انگیز و سرشار از انرژی است. شما می‎توانید از کودکان به هنگام بازی و سرگرمی، عکس‎هایی زیبا و به یاد ماندنی بگیرید و از والدین کودک بخواهید که در گرفتن عکس های بهتر شما را یاری رسانند.

امیدواریم با استفاده از نکات مطرح شده در این مطلب، عکس های خانوادگی متفاوت تری ثبت کنید و از دیدن عکس های خانوادگیتان بر روی دیوار خانه‎هایتان لذت ببرید.

منبع: photography.tutsplus.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...