چگونه دانش آموزانی با انگیزه داشته باشیم؟


چگونه دانش آموزانی با انگیزه داشته باشیم؟
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۲۸ مهر ۱۳۹۷     در : مدارس و مراکز آموزشی
  ۳۷۵   |     ۰  
چگونه دانش آموزانی با انگیزه داشته باشیم؟


تمامی افراد دارای نقاط ضعفی هستند؛ دانش آموزان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. یکی از کارهای مهمی که باید در ابتدای سال در مدارس صورت گیرد، شناسایی نقاط ضعف دانش آموزان و بهبود این ضعفها در طی سال تحصیلی است. معلمان در این زمینه بسیار تأثیرگذار و قدرتمند هستند؛ چرا که در ارتباط مستقیم با دانش آموزان هستند و زمان بیشتری را با دانش آموزان سپری میکنند. معلمان بهتر از هر کسی میتوانند دانش آموز را درک کنند و پس از معلمان، والدین هستند که در این زمینه بسیار تأثیر گذارند. ما در این مطلب، به نکات و راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که مدارس میتوانند به منظور ایجاد انگیزه برای دانش آموزان و بهبود نقاط ضعف آنها به کار گیرند.

ستایش دانش‌ آموزان از راه‌های مختلف: یکی از راههایی که میتواند در دانش آموز انگیزه ایجاد نماید، این است که برای کارهای خوب بزرگ یا کوچکی که در مدرسه انجام میدهد؛ مورد تشویق و ستایش قرار گیرد. این ستایش را میتوانید از طریق یک یادداشت مثبت برای والدین دانش آموز یا اعطای جوایزی در مقابل سایر دانش آموزان انجام دهید. همچنین میتوانید از کارهای خوب دانش‌ آموزان در نشریۀ مدرسه تقدیر به عمل آورید تا او را به انجام کارهایی بهتر ترغیب نمایید.

از دانش آموزان انتظار پیشرفت داشته باشید: سعی کنید انتظارات خود را از دانش آموزان تا حدی واقع بینانه بالا ببرید و برای آنها اهدافی کوتاه مدت تعین کنید؛ سپس زمانی که آن‌ها به این اهداف کوتاه مدت دست می‌یابند، آن‌ها را مورد تشویق قرار دهید و در یک جشن از آن‌ها قدردانی کنید. سعی کنید اهدافی قابل دستیابی برای دانش آموزان در نظر بگیرید و در طی سال، زمانهایی را برای بررسی وضعیت دانش آموز تعیین کنید و در این زمانها میزان پیشرفتش را به او یادآور شوید تا اعتماد به نفسش افزایش یابد.

هیجان و اشتیاق را همچون یک ویروس در بین دانش آموزان گسترش دهید: به عنوان یک معلم همواره اشتیاق خود را در رابطه با فعالیتهای دانش آموزان نشان دهید و برای آموزش از نمونه‌های مناسب، دقیق و قابل فهم استفاده نمایید تا از این طریق دانش آموزان مباحث مطرح شده را به راحتی درک کنند. به هنگام تدریس نیز تا حد امکان از کلمات و عبارات راحت استفاده کنید؛ چرا که درک کلمات سنگین برای دانش آموزان سخت است و اشتیاق آنها نسبت به درس کاهش مییابد.

دانش آموزان را برای یادگیری تحریک و ترغیب کنید: شما باید برای تدریس از روشهای نوین و خلاقانه بهره ببرید و روش تدریس خود را متنوع کنید. در انتخاب روش تدریس خود باید تمام دانش آموزان را مدنظر قرار دهید تا یادگیری برای همه ی آن‌ها سهل و آسان گردد. با انجام این کار به روشی منظم، میتوانید نظم را در کلاس خود حاکم کنید. برنامه ی کلاسی میتواند شامل پرسش و پاسخ، فعالیت‌های گروهی، تدریس و... باشد. بنابراین، دانش آموزان به خوبی می‌‏دانند که چگونه باید عمل نمایند و این گونه زمان اتلاف شده‌ی کمتری خواهید داشت.

به دانش آموزان وظایفی را محول کنید: با کمک دانش آموزان لیستی از کارهایی که باید در طول هفته انجام دهید را آماده نمایید و سپس معیارهایی را در نظر گرفته و تقسیم وظایف انجام دهید. این گونه به دانش آموزان فرصتی داده میشود تا در فعالیتهای کلاسی مشارکت داشته باشند و از این طریق مهارت‌های مختلفی را بیاموزند. همچنین این کار باعث میشود تا حس مسئولیت پذیری دانش آموزان بهبود یابد. برخی از کارهای کلاسی که میتوانید به دانش آموزان بسپارید عبارتند از: تحقیق در رابطه با مباحث کلاسی، انجام برخی از آزمایش‌های بی‌خطر، برقراری نظم در کلاس، برگزاری مراسمها به مناسبت‌های مختلف و... .

به دانش آموزان حق انتخاب بدهید: بهتر است در رابطه با برنامه های کلاسی، نظر دانش آموزان را جویا شوید و پذیرای پیشنهادات آنها باشید. به آن‌ها فرصت دهید تا نظرات و پیشنهاداتشان را مطرح نمایند و سپس بر طبق پیشنهادات آنها برای آموزش برنامهریزی کنید. زمانیکه دانش آموزان احساس کنند به نظرات و پیشنهادات آن‌ها احترام میگذارید مشارکت بیشتری خواهند داشت و کنترل کلاس راحتتر خواهد شد.

در آخر هفته برای دانش آموزان، برنامههای مهیج و امتیازی در نظر بگیرید: شما میتوانید در آخر هفته به برخی از دانش آموزانی که در طول هفته تمام تکالیفشان را به بهترین حالت ممکن انجام داده‌اند و حضور منظم داشته‌اند و از قوانین کلاس پیروی نمودهاند، قدردانی کنید و سپس متناسب با علاقه‌مندیهای آنان کاری را انجام دهید. این کار می‌تواند انجام یک بازی یا تماشای یک فیلم آموزشی با سایر دانش آموزان باشد.

بین درسهایی که میدهید و زندگی دانش آموزان ارتباط برقرار کنید: زمانی که دانش آموز بداند که درسی که به او آموزش داده میشود چه تأثیری در زندگیاش خواهد داشت و چگونه تاثیرگذاری مفید و مثبت خود را نشان خواهد داد؛ با انگیزۀ بیشتری به درس خواندن می‌پردازد و توجه بیشتری به هنگام تدریس خواهد داشت.

دانش آموزان را به انجام فعالیت‌های داوطلبانه تشویق کنید: زمانی که شما دانش آموزان را در رابطه با فعالیت‌های داوطلبانهای که در داخل و خارج از مدرسه انجام میدهند؛ تشویق کنید، علاوه بر اینکه انگیزۀ دانش آموز بیشتر میشود مسئولیت پذیری اش نیز بهتر شده و خلاقیتش بهبود خواهد یافت. فعالیتهای داوطلبانه میتواند کلاس‌های آموزشی‌ای که دانش آموز میرود و مقامهایی که از رشتههای ورزشی کسب کرده را نیز شامل شود.

دانش آموزان را به اردوها و سفرهای هیجان انگیز و آموزنده ببرید: در رابطه با برنامههای تفریحی لازم به ذکر است که بهتر است دانش آموزان را به اردوهایی مرتبط با موضوعات درسی‌شان برد و برای دانش آموزانی که رفتار و عملکردی خوب دارند؛ تخفیفاتی برای حضور در این برنامهها قائل شد. این تخفیفات میتواند مادی یا غیر مادی(همراهی مادر با دانش آموز) باشد.

علایق دانش آموزان را شناسایی کنید و کمک نمایید تا در مسیر درست گام بردارند: یکی از رسالتهای هر معلمی این است که به دانش آموزان کمک کنند تا توانمندیهای خود را بشناسند و علایق خود را دنبال کنند و آن‌ها را به مسیری درست برای آینده‌شان سوق دهند.مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطراهکارهای افزایش شادی در مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
راهکارهای افزایش شادی در مدارس
۱۷ مهر ۱۳۹۶

دانش‌آموزان ساعاتی از روز را در مدرسه می‌گذرونن و اگه فضاسازی مناسبی در مدارس انجام بشه، به شاد زیستن فرزندان خود کمک کردیم. ‏شاداب سازی مدارس را بایستی در ابعاد ظاهری و ابعاد معنوی جست...

۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
۱۹ مهر ۱۳۹۶

بهمن ماه هرسال مدارس در تکاپوی تدارک مراسم و برنامه هایی برای دهه فجر هستن. برنامه ها و جشن هایی که با مشارکت خود دانش آموزان برنامه ریزی و اجرا میشه. ما در این مطلب پیشنهاداتی را برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم ارائه می‌کنیم.

۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
۱۹ مهر ۱۳۹۶

وُرکشاپ و یا کارگاه آموزشی‌ به رویدادهای کوتاه‌ مدتی گفته میشه که با هدف آموزش تعداد معدودی از افراد برگزار میشن. وُرکشاپ‌های آموزشی اغلب برای دانش‌آموزان جهت رفع محدودیت‌های...