چگونه با حالت مناسب بدن، مانع از لرزش دوربین شویم؟


چگونه با حالت مناسب بدن، مانع از لرزش دوربین شویم؟
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۲۹ آبان ۱۳۹۷     در : عکس و عکاسی
  ۳۳۶   |     ۰  
چگونه با حالت مناسب بدن، مانع از لرزش دوربین شویم؟


لرزش دوربین در عکاسی یکی از مسائلی است که همواره وجود دارد و باعث می ‏شود که گاهی کیفیت عکس‏ های شما تحت تأثیر قرار گیرد. به همین دلیل، اغلب عکاسان به هنگام عکاسی از یک سه پایه کمک می‏ گیرند تا مانع از لرزش دوربین به هر دلیلی شوند(لرزش دست، نفس کشیدن و...). راه دیگری که برای کنترل لرزش دوربین وجود دارد این است که با تنظیم حالت بدنتان به صورت مناسب، مانع از لرزش دوربین شوید و ما در این نوشتار، به نکاتی در رابطه با حالت‎های مختلف بدن که برای عکاسی کردن مناسب هستند؛ اشاره خواهیم نمود تا بدون نیاز به سه پایه و سایر تجهیزات مرتبط، عکس ‏هایی با کیفیت بگیرید.

یکی از ساده ‏ترین روش ‏ها بدین منظور این است که آرنج‏ هایتان را کمی به سمت داخل بچرخانید و وزن دوربین را ابتدا به آرنجها و سپس به قفسۀ سینه‌تان منتقل کنید. این روش، ثبات کلی شما را بهبود میبخشد و مانع از لرزش دوربین می‏ گردد اما بدین دلیل که آرنج شما بر روی قفسۀ سینه‎تان قرار گرفته؛ ممکن است در اثر تنفس، در دوربین لرزش یا تکان ایجاد نماید. برای رفع این مشکل، زمانیکه می ‏خواهید عکس بگیرید برای لحظه ‏ای آهسته ‏تر تنفس کنید یا حتی برای ثانیه‏ ای نفس خود را در سینه حبس کنید تا عکس ‏هایی با کیفیت حاصل شود.

یکی دیگر از حالت‏ ها این است که از زمین به عنوان تکیه‏ گاه کمک بگیرید. بدین ترتیب که دراز بکشید و آرنجتان را بر روی زمین قرار دهید و با کمک دست‏هایتان ثبات دوربین را حفظ کنید. یکی از معایب این حالت این است که چشم‎انداز کمی را برای شما فراهم می‏ کند و برای برخی از سبک ‏های عکاسی مناسب است نه تمامی سبک‏ های عکاسی.

اگر علاقهای به دراز کشیدن بر روی زمین ندارید و این کار برای شما ناخوشایند است و با عکس مورد نظر شما همخوانی ندارد؛ می‏ توانید یک حالت دیگر را جایگزین آن کنید. بدین ترتیب که بازوی راستتان را به سمت بیرون بالا بیاورید و قفل نمایید و آرنج چپتان را بالا بیاورید. سپس آرنج دست چپتان را بر روی قفسۀ سینه قرار دهید و مانند حالت اول با با حبس نفستان در سینه برای یک ثانیه، مانع از لرزش دوربین شوید و عکسی با کیفیت خلق کنید.  این حالت نسبت به حالت قبلی برای شما چشم‌انداز بهتری ایجاد خواهد کرد.

همچنین برای جلوگیری از لرزش دوربین می‏ توانید از شانه ‏هایتان کمک بگیرید. این حالت کمی نامتعارف است اما در عدم لرزش دوربین بسیار مؤثر است. در این حالت شما دست چپتان را بر روی شانۀ راستتان قرار می‏ دهید و دوربین را با دست راست مهار می‎کنید؛ سپس با دست راستتان دوربین را به صورت پایدار نگه دارید و به نوعی دوربین را بر روی صورتتان تکیه دهید تا عکسی بی‌نقص برای شما ایجاد شود.

به منظور جلوگیری از لرزش دوربین، حتی می ‏توانید از زانوهایتان نیز کمک بگیرید. برای این حالت باید بر روی زمین بنشینید و زانوی چپ خود را بالا بیاورید و در سینه جمع نمایید، سپس آرنج دست چپتان را بر روی زانو قرار داده و آرنج سمت راست را به سمت بالا و بیرون متمایل کنید. این حالت، یکی از مناسب ‏ترین حالت‏ های بدن برای ایجاد ثبات در دوربین است. در این حالت علاوه بر زانو باید از صورتتان نیز برای نگه داشتن دوربین کمک بگیرید.

شما در حالت‏ های دیگر نیز می ‏توانید از زانوهایتان به عنوان تکیه‎گاه کمک بگیرید. بدین صورت که باید هر دو زانو و هر دو آرنجتان را مورد استفاده قرار دهید در تصویر زیر این حالت به وضوح نشان داده شده است.

به عنوان یک عکاس همیشه فرصت و زمان کافی برای تنظیم دوربینتان بر روی یک سه پایه را ندارید؛ گاهی حتی ممکن است امکان حمل سه پایه برای شما فراهم نباشد یا آن را از یاد ببرید. در چنین مواقعی مطمئناً این حالت‏ ها، برای گرفتن عکس ‏هایی با کیفیت و عدم لرزش دوربین به شما کمک زیادی خواهند کرد، فقط کافیست آن‌ها را امتحان نمایید تا لرزش دوربین شما حداقل شود.

منبع: www.photographytalk.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.