چه هدیه ایی مناسب چه سنی؟


چه هدیه ایی مناسب چه سنی؟
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۰۲ دی ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی ، تولد
  ۹۱۵   |     ۰  

آخرین بروز رسانی : ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
چه هدیه ایی مناسب چه سنی؟


بسیاری از افراد با نزدیک شدن اعیاد، یا مراسمی مثل جشنای ازدواج یا تولد با به یاد آوردن محدودیتای مالی خود غمگین و افسرده میشن، در حالی که هیچ لذتی بالاتر از هدیه دادن و خوشحال کردن دیگرون نیست و این مراسم نیکو نباید بهونه ای برای ناراحتی خیال و یا ازدست دادن بودجه ای بشه که میتونه راهگشای خیلی از مسائل اساسیه زندگی باشه. باید بدونیم هدیه خوب الزاما گرون ترین هدیه نیست بلکه با در نظر گرفتن روحیات ، سلیقه ، سن و جنسیت کسی که می خوایم براش هدیه ببریم، و کمی خلاقیت میتونیم هدیه ای زیبا و بیادموندنی تقدیمش کنیم.در این میان، انتخاب هدیه به مناسبتای مختلف برای کودکان اهمیت زیادی داره.
انتخاب هدیه ای مناسب و متناسب با ذوق و سلیقه کودکان که اونا رو خوشحال و سرگرم کنه و ضمناً گرون، خطرناک و پیچیده نباشه، بستگی به شناخت ما از روحیه کودک و توجه به اثراتی داره که اون هدیه در رشد تکامل فردی و اجتماعی او میذاره.


برای کودکمون هدیه بخریم نه برای خودمون!!
برخی از والدین با انتخاب هدایایی که هنوز برای سن و سطح ادراک و توانایی کودک زوده، نشاط و سرور بازی را ازش میگیرن. مثلاً پدری برای فرزند دو، سه سالش به عنوان هدیه تولد یک ترن برقی می خره و مدتی وقت صرف می کنه تا قطعات کوچیک ترن رو به هم وصل کرده و اونو راه بندازه، اما از این که میبینه فرزندش به جز چند لحظه اول اشتیاق چندانی به این دستگاه پیچیده نشون نمیده متعجب و ناراحت میشه.
در حالی که تعجبی نداره و این پدر در حقیقت این اسباب بازی رو در اثر اشتیاق درونی خود و بطور ناخودآگاه برای خودش خریده یا مادر جوونی که برای فرزند خردسالش دوچرخه ای میخره، چون تصور دوچرخه سواری پسر کوچیکش اونو غرق در غرور و لذت میکنه در حالی که کودک هنوز قادر به کنترل خودش نیست و پاهاش به زحمت به رکاب دوچرخه می رسه
تلاشای ناموفق چنین کودکی و زمین خوردنای مکرر او چه بسا اعتماد به نفسش رو ازش بگیره و علاقه به دوچرخه سواری رو برای همیشه در اون از بین ببره. در همین زمینه باید از خرید هدایایی که بازی باهاش موجب دردسر و درگیری با سایرین خواهد شد، مثل شیپور، تفنگ، طبل و...
از خریداسباب بازیای پر سر و صدا که آرامش افراد خانواده رو خواهد گرفت، خودداری کنین. باید به این نکته توجه کرد که ارزش تجارتی یک هدیه غالباً ارتباطی با ظرفیت خوشحال کنندگی و ارزش تربیتی اون نداره و در بسیاری از مواقع ساده ترین و ارزون ترین اسباب بازی بیش از اسباب بازیای گرون قیمت برای کودکان ارزشمنده،
چون هدایای گرون قیمت رو والدین از بیم شکستن و یا خراب شدن، اغلب با اکراه دراختیار فرزندان خودشون میذارن، بنابراین کودکان هرگز نمیتونن با آرامش و فراغ خیال با اونا بازی کنن.

 

چه هدیه ایی مناسب چه سنی؟

 

برای سنین مختلف چه نوع هدایایی مناسبه
بهترین هدیه برای کودکان چیزیه که با اون بتونن کاری انجام بدن، چیزی بسازن و اونو خراب کرده دوباره درست کنن و ضمن این فعالیتا تجربیاتی کسب کنن و چیزی یاد بگیرن.
برای کودکان یک تا دو ساله اسباب بازیایی مثل عروسکای نرم پارچه ای و اسباب بازیایی که بتونن بهش نخ بسته، دنبال خودشون بکشن و یا مکعبای درشت چوبی یا پلاستیکی مناسبه. برای کودکان دو تا چهار ساله علاوه بر این اسباب بازیا، چیزایی مثل تاب، کالسکه، عروسک، یک سری ماشینای کوچیک، توپ، حیوانات اسباب بازی، تلفن و اسبابای مشابه میتونه خیلی سرگرم کننده باشه.
برای کودکان بزرگتر مثلاً در سنین کودکستان، هدایایی که بتونه وسیله ای برای بازیای گروهی باشه بسیار مناسبه چون در این سن، کودک که تا کنون علاقه مند به بازی به تنهایی بوده و از بازیای انفرادی لذت میبره، به بازیای دسته جمعی تمایل بیشتری پیدا میکنه و مصاحبت با دوستان، لذت بازی رو در او افزایش داده به رشد اجتماعیش هم کمک میکنه.
در این مورد خرید وسایل کوچیک آشپزخونه و مهمونخونه برای عروسک بازی و مهمون بازی موجب خواهد شد که کودکان نقش ها و وظایف آینده شونو هم تمرین و تجربیاتی در این زمینه کسب کنن.
برای کودکان کنجکاو و علاقه مند دوره دبستان، علاوه بر اسباب بازیایی که شرح داده شد خرید یک سری کتابای کمک آموزشی در مورد گیاهان، جانوران، انسانای اولیه، تاریخچه لباس، قصه های شیرین کشورای مختلف و مطالب مشابه که بتونه به شناخت و آگاهی کودکان اضافه کنه، چنانچه با سن و سطح معلومات اونا مطابقت داشته باشه، ساعتا اونا رو سرگرم میکنه.
 در همین زمینه هدایایی که خلاقیت و سازندگی را در کودکان رشد دهد، هدایای مناسبی برای آنان خواهدبود. یک دختر ۱۰ساله مسلماً از دریافت یک مجموعه کامواهای رنگین و میل بافتنی و هم کمک و راهنمایی مادر و اطرافیانش برای بافتن مثلاً یک شال گردن یا دستکش، استقبال خواهدکرد.
این هدایا برای آینده ش سرمایه ای خواهند بود و ارزشی به مراتب بیش از یک زنجیر طلا دارن. خرید ابزار و وسایل نقاشی، کاردستی نجاری و مکانیکی به همین ترتیب دختران و پسران دبستانی رو خوشحال و سرگرم میکنه.
انتخاب هدیه برای نوجوانان ظاهراً کار مشکل تری به نظر میرسه اما اگه والدین نسبت به روحیه و سلیقه فرزند نوجوان شون تا حدی شناخت داشته باشن و هم با مشورت با سایر نوجوانان خونواده و آگاهی بیشتر از علائق و آرزوهای این گروه سنی، خواهند تونست هدایای مناسبی برای اونا تهیه کنن.
دوستی رو میشناسم که قبض ثبت نام یک دوره شیش ماهه کلاس زبان رو به دختر نوجوونش که علاقه مند به یادگیری زبانای خارجی بود، هدیه کرد. همکار دیگه ای قبض آبونمان یک ساله یک مجله ورزشی رو به فرزندش هدیه داد و فرد باذوق دیگه ای با خرید یک کتاب قطور و جالب آشپزی و یک پیشبند زیبا برای دختر سیزده ساله اش به او مژده داد که  میتونه از این به بعد یک روز در هفته مسئولیت آشپزی خونواده رو به عهده بگیره.
این هدیه که با تشویق و ابراز احساسات سایر افراد خونواده همراه شد، برای دخترک بسیار هیجان انگیز و غرورآفرین بود.

 

چه هدیه ایی مناسب چه سنی؟

 

به فرزندان تون هنر هدیه گرفتن رو هم بیاموزیم
به همون اندازه که دریافت هدایا کودکان رو خوشحال می کنه، لازمه اونا هنر قبول حق شناسانه هدایا رو هم بیاموزن و به نحوی آگاه بشن که در دنیای مصرفی امروز که هر لحظه به تنوع اسباب بازی و وسایل سرگرمی افزوده میشه، پرارزش ترین هدیه چیزیه که برای تهیه اون، هدیه دهنده زحمت کشیده و روی اون کار کرده باشه. یک نقاشی کوچیک، چند سطر شعر، یک کاردستی، چند شاخه گل و چند عدد شیرینی خونگی میتونه بهترین هدیه برای دوستان و همکلاسیا باشه.
نکته دیگه این که باید مانع بشیم ازین که کودکان محبت رو با پول و قیمت هدیه بسنجن. دادن هدیه های گرون قیمت موجب میشه که کودکان به تدریج محبت رو به میزان قیمت هدیه بسنجن. به کودکان بیاموزین که مهم نیت و عمل هدیه دهنده اس و برای هر هدیه هر چقدر هم کوچیک و جزیی، باید با نهایت محبت و صمیمیت تشکر و حداکثر استفاده رو ازش کرد. بنابراین ارزش انسانی هدیه اس که باید مورد تقدیر قرار بگیره نه ارزش مادیه اون.

به کودکان اصول استفاده از پولو آموزش بدین
وقتی کودک به سنی رسید که پول رو میشناسه باید اصول استفاده ازش رو بهش یاد بدین. راه جمع آوری پول و لذت پس انداز رو از کودکی به فرزندان بیاموزین. یک قلک براش بخرین و بهش بگین پولاش رو توی اون بریزه. مثلاً اگه میخواد توپ بخره بهش بگین پولاش رو توی قلک بریزه تا جمع بشه.
اگه توی سنیه که حساب پول رو نمیدونه گاهی خودتون توی قلکش پول بریزین تا زود پر بشه و اون وقت با کمک شما براش توپ رو بخرین به این ترتیب او پس انداز رو خواهد آموخت و لذتش رو خواهد چشید. نه اونقد به فرزندان پول بدین که ندونه با اون چه کنه و نه اونقد کم که مجبور بشه از دیگرون بگیره یا دست به کارای ناشایست بزنه.
راجع به پول و ارزش اون و نحوه ی کسبش با بچه هاتون با مهربونی بحث و گفت وگو کنین. بدین طریق کودک کم کم به ارزش پول واقف شده و به اصطلاح ول خرجی نمی کنه.

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...