چطور یک آموزش ویدیویی خوب بسازیم


چطور یک آموزش ویدیویی خوب بسازیم
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷     در : مدارس و مراکز آموزشی ، فیلم و فیلمبرداری
  ۲۸۲   |     ۰  
چطور یک آموزش ویدیویی خوب بسازیم


بهتر است دست بکار شوید و مهارت‌های خود را به اشتراک بگذارید. با ساخت یک آموزش ویدیویی چطورید؟ می‌توانید خودتان را با ساخت یک ویدیو آموزشی به صورت حرفه‌ای نشان دهید. آموزش ویدیویی یک روش عالی برای جذب مخاطبان است. اما بسیاری از وبلاگ نویسان در ارائه محتوا ویدیویی دچار مشکل هستند و به همین دلیل این کار را دشوار می‌بینند. شاید شما در نوشتن خوب باشید و از آن لذت ببرید اما تاثیر بصری را نمی‌توان منکر شد. آموزش ویدئویی روش عالی برای یادگیری است، زیرا شما می‌توانید تمام فرآیند را به صورت گام به گام توضیح دهید. اگر از برخی قوانین ساده پیروی کنید، ایجاد ویدیو بسیار آسان است. در این مطلب، چند نکته را برای کمک به شما در ایجاد آموزش ویدیویی جامع و ارزشمند بیان می کنیم.

 

1. یک میکروفون داشته باشید
 ممکن است فکر کنید که میکروفون داخلی کامپیوتر شما این ترفند را انجام می‌دهد، اما اگر می‌خواهید فیلم‌های سینمایی را در مبانی منظم ضبط کنید، ایده خوبی است که پول کمی برای تهیه‌ی یک میکروفن بپردازید. صدایی که با میکروفون ضبط می‌شود نتیجه خیلی بهتری دارد. می‌توانید میکروفون را با یک فیلتر پاپ تکمیل کنید، که باعث می‌شود صدا به خوبی قابل کنترل باشد. خبر خوب این است که شما مجبور نیستید هزینه‌ی زیادی را برای تجهیزات با کیفیت بالا بپردازید. می‌توان از میکروفون‌های خوب USB دار استفاده کرد.

 

2. نرم افزار screencasting خود را انتخاب کنید
باید نرم افزاری را انتخاب کنید که به شما کمک کند فیلم‌های خود را ضبط کنید. شاید انتخاب کمی دشوار باشد، زیرا نمونه‌های زیادی از آن‌ها وجود دارد. من Screenflow را توصیه می‌کنم هرچند که Mac و Camtasia دو ابزار عالی هستند که به شما اجازه می‌دهد آنچه را که روی صفحه نمایش و تفسیرهایتان اتفاق می افتد ضبط کنید، همچنین اجازه می‌دهند بروی آن‌ها برخی ویرایش‌های عالی انجام دهید. این دو برنامه محبوب‌ترین نرم افزار screencasting هستند، اما آن‌ها نیاز به پرداخت هزینه دارند. اگر شما به دنبال یک برنامه رایگان هستید، می‌توانید از CamStudio یا PC یا QuickTimeاستفاده کنید.
 
3. یک طرح بنویسید
هدف شما از ساخت آموزش ویدیو چیست؟ برای کمک به مخاطبان خود. بنابراین، حتی اگر شما با تمام زوایای کار آشنا هستید باز بهتر است طرح درس آموزش خود را بنویسید. این کار به شما کمک خواهد کرد که متمرکز و روشن عمل کنید. هیچ چیز بدتر از یک نمایش پراکنده نیست. نوشتن آن به شما کمک خواهد کرد که در مورد جزئیات و راهنمایی که می‌توانید اضافه کنید، فکر کنید.

 

4. نمونه‌های عالی را انتخاب کنید
اکنون که شما تجهیزات خوبی را جمع آوری کرده‌اید، وقت آن است که درمورد آنچه می‌خواهید درباره آن صحبت کنید فکر کنید. به عنوان مثال، شما قصد دارید توضیح دهید که چگونه عکس را با فتوشاپ تصحیح کنید. یک تصویر خسته کننده را انتخاب کنید که در آن هیچ چالشی وجود ندارد و آن را به یک عکس پیچیده و زیبا مبدل کنید. اگر نتیجه زیبا باشد، بیننده را جذب می‌کند و همزمان مهارت‌های خود را نشان می‌دهید.
 
5. قبل از ضبط تجسم کنید
این توصیه در مورد نکته‌ی قبلی است. برای جلوگیری از هر گونه مشکلی،  بهتر است آموزش خود را قبل ازضبط، تمرین کنید. باید بتوانید برای مخاطبین خود هر جزئیات ممکن از تکنیک‌هایی که نشان می‌دهید را توضیح دهید. بنابراین، مطالعه و یادداشت برداری، از بروز هر مشکلی در طول ضبط جلوگیری می‌کند.

 
6. اعلام اهداف و نشان دادن نتایج
این که آیا شما در حال ایجاد یک آموزش مبتنی بر نوشته یا ویدیویی هستید، همیشه یک ایده خوب برای نشان دادن نتیجه نهایی و توضیح اهداف آموزشی در مقدمه است. این به مخاطبان شما کمک می‌کند در مورد آنچه شما صحبت می‌کنید را درک کند.

 

7. اشتباهات احتمالی را توضیح دهید
شما بعنوان کسی که موضوعی را توضیح و آموزش می‌دهد تسلط بیشتری دارید. مطمئنا در حین یادگیری اشتباهاتی انجام داده‌اید. احتمالا هر کسی در انجام اولیه با چنین مشکلات مشابهی مواجه می شود. وقت خود را برای تجزیه و تحلیل آن‌ها و توضیح چگونگی غلبه بر آنها صرف کنید. این روش همیشه یک ایده خوب برای جلوگیری از برخی سوالات است. همچنین تخصص خود را در این دامنه خاص نشان خواهید داد.

 

8. پس از تولید
در آخر سر می توانید ویرایش‌های لازم را انجام دهید صداهای اضافی را قطع کنید، زیرنویس برای اطلاعات اضافی، زوم، کلید های میانبر و هر چیزی که می‌تواند مشاهده را راحت‌تر و لذت بخش کند را به ویدیو آموزشی خود اضافه کنید. ویدیو خود را با کیفیت خوب نیز ذخیره کنید. این که ویدیو خود را در چه پلتفرم به اشتراک می‌گذارید، مهم نیست. در حال حاضر همه مخاطبان شبکه‌های اجتماعی پر طرفدار در حال مشاهده تصاویر با کیفیت بالا هستند. شما همچنین می‌توانید از این موضوع استفاده کنید و به مخاطبان خود تجربه خوبی را یاد بدهید.

 

 

منبع: tutorland

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطراهکارهای افزایش شادی در مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
راهکارهای افزایش شادی در مدارس
۱۷ مهر ۱۳۹۶

دانش‌آموزان ساعاتی از روز را در مدرسه می‌گذرونن و اگه فضاسازی مناسبی در مدارس انجام بشه، به شاد زیستن فرزندان خود کمک کردیم. ‏شاداب سازی مدارس را بایستی در ابعاد ظاهری و ابعاد معنوی جست...

۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
۱۹ مهر ۱۳۹۶

بهمن ماه هرسال مدارس در تکاپوی تدارک مراسم و برنامه هایی برای دهه فجر هستن. برنامه ها و جشن هایی که با مشارکت خود دانش آموزان برنامه ریزی و اجرا میشه. ما در این مطلب پیشنهاداتی را برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم ارائه می‌کنیم.

۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
۱۹ مهر ۱۳۹۶

وُرکشاپ و یا کارگاه آموزشی‌ به رویدادهای کوتاه‌ مدتی گفته میشه که با هدف آموزش تعداد معدودی از افراد برگزار میشن. وُرکشاپ‌های آموزشی اغلب برای دانش‌آموزان جهت رفع محدودیت‌های...