چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم


چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۴ مهر ۱۳۹۶     در : فیلم و فیلمبرداری
  ۲۲۳۴   |     ۰  

آخرین بروز رسانی : ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم


خیلی وقت ها شده در مهمانی ها و جشن هایی که حضور داریم بهترين لحظات و خاطراتمان رخ داده و خواسته ایم این لحظات را جایی غير از حافظه خودمون ذخيره كنيم و از اونها فیلم و عکس بگیریم.اما بعد از اتمام مراسم که فیلم را بازبینی می کنیم ، متوجه می شیم علیرغم وقت و تلاشی که برای فیلمبرداری صرف کردیم ایراداتی باعث شده آن لحظات واضح و مناسب ثبت نشه.
از طرفی با هوشمندتر شدن گوشي هاي موبايل و قابليت هاي فراوان اونها در فیلمبرداری با کیفیت FULL HD, HDیا حتی 4kو همچنين نرم افزارها و برنامه هاي متعدد موبايل براي تدوين فيلم ، تهيه يك فيلم با موبايل بسيار آسان شده است و تنها کافیست تصاویر خوبی از جشن یا مهمانیتون داشته باشین تا با استفاده از نرم افزارهای مختلف کلیپ ساده درست کنین.
به همین منظور در ادامه قصد داریم چند راهکار ساده ولی کاربردی را برای بهتر کردن فیلم‌برداری با گوشی موبایل مرور کنیم.
افقی فیلم‌برداری کنید، نه عمودی
فیلم‌برداری با گوشی هوشمند در هر دو حالت افقی و عمودی امکان‌پذیره. اما پیشنهاد ما اینه که همیشه در زمان فیلم‌برداری گوشیو در حالت افقی بگیرین. چون اگه بخوایین فیلم ضبط ‌شده را بعدا در تلویزیون یا مانیتور مشاهده کنین، فیلم شما به صورت تمام صفحه پخش خواهد شد. درحالی‌که اگه گوشیو در حالت عمودی نگه‌دارین، زمانی که بخوایین فیلم را روی صفحه‌نمایش دیگه ای غیر از گوشی تماشا کنین، دو نوار آزاردهنده مشکی رنگ در سمت چپ و راست تصویر اضافه میشه که قطعا جذابیت فیلم زیبای شما را کم می‌کنن.

چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم


گوشی را ثابت نگه‌دارید
یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران در هنگام عکاسی و فیلم‌برداری با اون مواجه هستن، لرزش دسته. گاهی یک لرزش ناگهانی می‌تونه فوکوس دوربین را به هم بزنه و تصویر را کاملا خراب کنه. برای رفع این مشکل در زمان فیلم‌برداری، پیشنهاد می‌کنیم گوشی را با هر دو دست نگه‌دارین و آرنج خود را به بدنتان بچسبونین. قرار گرفتن در این موقعیت تا حدود زیادی جلوی لرزش‌های بزرگ دست شما را می‌گیره و بهتره از فیلم‌برداری با یک دسته ولی همچنان نمیتونه تاثیر لرزش‌های کوچیک را خنثی کنه.برای به حداقل رساندن لرزش ها میتونین از پایه های نگهدارنده گوشی ( مونوپادها)  که در بازار هستن استفاده کنین
 

چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم

ترکیب‌بندی تصویر را رعایت کنین
حتما فیلم‌ها یا عکس‌هایی را دیدین که در نگاه اول نظر شما را به خود جلب می‌کنن و فوق‌العاده هستن. در اکثر این فیلم‌ها و عکس‌ها از ترکیب‌بندی‌هایی استفاده‌شده که موجب می‌شن سوژه در نقاط خاصی از تصویر قرار بگیره و جلوه‌ای بهتر داشته باشه.
یکی از قوانینی که در این بخش میتونین از اون استفاده کنین، قانون یک‌سومه. اکثر اپلیکیشن های دوربین، به شما اجازه می‌ده تا خطوط راهنمایی را بر روی فریم عکاسی و فیلم‌برداری فعال کنین. این چهار خط در نقاط خاصی از تصویر با هم تلاقی می‌کنن و معمولا این نقاط تلاقی بهترین مناطق برای قرار گرفتن سوژه هستن. پیشنهاد ما اینه که اگه می‌خوایین از یک شخص فیلم‌برداری کنین، فریم خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنین که سر او بالاتر از یکی از این نقاط قرار بگیره.
 

چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم

المان نور را به خدمت بگیرین
عنصر نور از جمله مواردی است که در زمان عکاسی و فیلم‌برداری هم میتونه دوست شما باشه و هم دشمنتون پس بهتره از آن درست و به‌موقع استفاده کنین. همیشه در زمان عکاسی و فیلم‌برداری، زاویه‌ای را انتخاب کنین که نور خورشید به صورت یکنواخت به سوژه و فریم پیش روی شما بتابه. اگه بخش‌هایی از فریم روشن و بخش‌های دیگر تاریک باشن، نتیجه خوبی را از عکس و فیلم خود انتظار نداشته باشه. در این مواقع، سعی کنین موقعیت خود را به‌گونه‌ای تغییر بدین تا در عین حفظ سوژه موقعیت نوری مناسب را به دست بیارین تا فیلم و عکسی زیبا، شفاف و درخشان را ثبت کنین.
توجه داشته باشین برخی از گوشی‌های ارزان‌قیمت از فلش LED بی‌بهره‌اند و نمیتونن در نور کم عکس و فیلم خوبی بگیرن. برای حل این مشکل از فلش‌های جانبی برای تامین نوراستفاده کنین
ویدیوهای ترکیبی بسازین
بسیاری از ما فقط به ضبط یک کلیپ ساده بسنده می‌کنیم. در جای خود ثابت می‌ایستیم و از سوژه مورد نظرمون فیلم‌برداری می‌کنیم. اما تصورش را بکنین که فیلم شما از ترکیبی از کلیپ‌های کوتاه، که نمایی از سوژه را در زاویه‌های مختلف نمایش می‌ده، تشکیل بشه. بدون شک این کلیپ جذاب‌تر و زیباتر خواهد بود. برای مثال، میتونین از هر دو فاصله دور یا نزدیک از سوژه فیلم‌برداری کنین و بعدا این کلیپ‌ها را به هم متصل کنین
 

چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم

نوردهی و فوکوس دوربین را دستی تنظیم کنین
در اپلیکیشن دوربین بعضی از اسمارت فون ها، قابلیتی وجود داره که به کاربر اجازه می‌ده تنظیمات فوکوس و نوردهی را در نقطه خاصی از فریم قفل کنه. این ویژگی خصوصا در زمانی به کار میاد که در حال فیلم‌برداری هستین و نمی‌خوایین دوربین مرتبا تنظیمات نوردهی صحنه را تغییر بده. برای این کار کافیه، ابتدا بخشی از صحنه که تنظیمات نوردهی در اونجا مناسب به نظر می‌رسه را انتخاب کنین و آن نقطه از فریم را چند ثانیه لمس کنین تا قفل فوکوس و نوردهی در اپ دوربین فعال بشه.
همچنین، در مواقعی که می‌خوایین در حین فیلم‌برداری از یک سوژه به اون نزدیک بشید، بهتره فوکوس دوربین را روی اون قفل کنین تا در زمان کاهش فاصله با سوژه تصویر آن مات نشه.
 

چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم

برای صدا به‌اندازه تصویر اهمیت قائل شوید
بدون شک ضبط تصاویری شفاف، باکیفیت و زیبا میتونه جذابیت فیلم شما را دوچندان کنه. اما، به این نکته هم توجه کنین که کیفیت صدا هم به‌اندازه کیفیت تصویر در فیلم شما مهمه و اگه صدابرداری خوبی نداشته باشین، یک فیلم زیبا تبدیل به تصویری گنگ، مبهم و خسته‌کننده میشه.
در اکثر مواقع، محیطی که در اون فیلم‌برداری می‌کنیم پر از سروصداهای مختلفه از صدای افراد مختلف گرفته تا المان‌های طبیعی مثل صدای باد. پس بهتره تا حد ممکن به سوژه نزدیک بشید. همچنین، میکروفون گوشی را به سمتی بگیرین که در جهت باد یا سایر صداهای مزاحم محیطی نباشه.
زوم نکنین
دوربین گوشی موبایل  فاقد زوم اپتیکاله و ترکیبی از زوم دیجیتال و لرزش گیر تصویر را به کاربر ارائه می‌ده که درهرحال مقداری از کیفیت و شفافیت تصویر رو کاهش می‌ده به همین علت تا حد ممکن به سوژه نزدیک بشین تا نیازی به زوم دیجیتال نداشته باشین و یا از لنزهای مختلفی که برای دوربین گوشی‌های هوشمند ساخته شدن و امکان زوم و اضافه کردن افکت‌های مختلف به تصاویر را فراهم می‌کنن ، استفاده کنین.
محدودیت‌های  دوربین موبایلتون را بشناسین
اگرچه، دوربین گوشی‌های موبایل این روزها جایگزین دوربین‌های دیجیتال شدن و اکثر نیازهای ما را به‌خوبی پاسخ میدن. اما، از اونجایی که این دوربین‌ها وابسته به گوشی ما هستن، محدودیت‌هایی هم دارن. برای مثال ، باتری بعضی از گوشی‌های هوشمند قابل خارج شدن نیست و اگه در حین فیلمبرداری شارژ گوشی تمام بشه نمی‌تونیم باتری اونو تعویض کنیم.
بنابراین، بهتره محدودیت‌های گوشی خودتون و دوربین اونو بشناسین و برای برطرف کردن اونها راه‌حل‌های جایگزین و مناسبی پیدا کنین.

منبع: mtplus

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطمعرفی و دانلود هفت نرم افزار ویرایش فیلم در گوشی های اندروید و ios
موضوع: فیلم و فیلمبرداری
معرفی و دانلود هفت نرم افزار ویرایش فیلم در گوشی های اندروید و ios
۲۴ مهر ۱۳۹۶

در این مطلب بهترین نرم افزارهای گوشی که توسط اونها قادر هستید فیلم های گوشیه خودتونو با بیشترین امکانات ویرایش و ذخیره کنین رو به شما معرفی می کنیم.

چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم
موضوع: فیلم و فیلمبرداری
چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

قصد داریم چند راهکار ساده ولی کاربردی را برای بهتر کردن فیلم‌برداری با گوشی موبایل مرور کنیم

تفاوت کیفیت تصویررزولوشن 4K,FULL HD,HD
موضوع: فیلم و فیلمبرداری
تفاوت کیفیت تصویررزولوشن 4K,FULL HD,HD
۲۴ مهر ۱۳۹۶

بطور کلی رزولوشن ساده ترین و ابتدایی ترین عامل برای تشخیص کیفیت تصاویر می باشه