چرا در مراسم ختم خرما و حلوا سرو میشه؟


چرا در مراسم ختم خرما و حلوا سرو میشه؟
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۵ مهر ۱۳۹۶     در : ولیمه و ترحیم
  ۱۰۷۴   |     ۰  
چرا در مراسم ختم خرما و حلوا سرو میشه؟


روزهای زیادی در زندگی پیش میاد که خوشحالیم، می‌خندیم و اتفاق خوش‌یمنی را جشن می‌گیریم اما یک وقت‌هایی هم باید سیاه بپوشیم و عزاداری کنیم و رنج از دست دادن را تجربه کنیم. “مرگ” هم مثل هر اتفاق بزرگ دیگه ای، آیین و رسوم خودشو داره. از سیاه پوشیدن گرفته تا برگزاری مراسم عزاداری. مراسم‌هایی که در آن سینی سینی شیرینی و خرما و حلوا برای شادی روح تازه از دست رفته خیرات می‌کنن. آیینی که حتی بعد از مراسم عزاداری نیز با بازماندگان باقی می‌ماند. اما علت استفاده از خرما و حلوا در مراسم عزاداری‌ها چیست؟ آیا این انتخاب و سرو کردن حلوا و خرما فقط از رسم و رسوم ما نشات می‌گیره یا ریشه علمی و پزشکی هم داره؟
ریشه تاریخی و آیینی
ابتدا بیایین نشونه‌های تاریخی و آیینی را دنبال کنیم. همونطور که میدونین خرما میوه‌ای از خطه ی جنوبه. زادگاه اونو سرزمین‌های گرم میان دجله و فرات می‌دونن و یکی از خوراکی‌های اصلی در مراسم‌های آیینی آن حوالی به حساب میاد. خرما میوه درخت نخله. درختی همیشه سبز که مظهری برای رستاخیزه و میوه اونو نیروبخش می‌دونن. بنابر این باورها، خرما به روان درگذشته نیرو میبخشید تا مسیر طولانی وادی مردگان را بپیماید.
حلوا نیز از آرد گندم درست میشه. گندم از دیرباز با مراسم سوگواری و غلبه روح بر زشتی مرگ در ارتباط بوده. در آیین های سوگواری بین‌النهرینی و زرتشتی، نان جز چیزهاییه که به مردگان تقدیم میشه. نانی که از گندم پخته میشه. از طرفی گمان میره وجود روغن در پخت حلوا، ضمن آن‌که دو جهان گیاهی و حیوانی رو به هم پیوند داده، نشان‌دهنده ی وحدت و اتحاد کیهانی نیز هست.
ریشه طب سنتی
در طب سنتی ذات غم و اندوه را سرد می‌دونن، بنابراین انسان با شنیدن خبر ناگوار دچار افت قند شده و بدنش سرد میشه و به گرمی نیاز پیدا می‌کنه. به همین خاطره که در فرهنگ عزاداری ما غذاهایی با طبع گرم مثل خرما، گلاب و حلوا سرو میشه. در مراسمات عزا و سوگواری میزبان بیشتر غذاهایی با طبع گرم مثل خرما، حلوا و گلاب سرو می‌کنن که علت اصلی اون طبع سرد غم و اندوه و همچنین اشک چشمه که افراد با مصرف موادی با طبع گرم سردی آن از بین بره.
حلوا و خرما سبب بالا بردن صبر و تحمل افراد در زمان بروز مشکلات میشه و باعث شده که افراد اندوه وارد شده را تحمل کنن و با این مسئله کنار بیان .
 

حلوا ختم

ریشه پزشکی
در اثر استرس و نگرانی، حرکت گلبول‌های خون کند شده و این امر سبب کاهش فشارخون و در مواردی باعث افت شدید قند خون و حتی غش کردن فرد داغدیده میشه . از طرفی معمولا صاحبان عزا علاقه‌ای به خوردن غذا ندارن و اشتهای خودشونو از دست می‌دن. به همین خاطر امکان این‌که در میزان قند خون آن‌ها نوسان به وجود بیاید زیاده و به اصطلاح ممکنه دچار افت قند خون بشن و با پایین اومدن قند خون، فرد دچار اضطراب، استرس و بی‌طاقتی میشه. دقیقا مواردی که برای این افراد در این موقعیت بسیار مضر محسوب میشه.
در چنین مواقعی خوراکی‌های شیرین میتونن با بالا بردن سطح سروتونین مغز به آروم شدن فرد کمک قابل توجهی کنن. سروتونین،‌ ترکیبی آرام‌بخشه که افزایش ترشح اون در مغز،‌ کمک فراوونی به بیشتر شدن آرامش و کاهش استرس می‌کنه. بنابراین سرو خوراکی‌هایی مثل حلوا و خرما در مراسم عزاداری، علاوه بر پیروی از رسم و رسوم،‌ توجیه علمی نیز داره. از طرفی خرما و حلوا خوراکی‌های نرم و زودهضمی هم هستن و پذیرش مصرف اونها برای افرادی که از نظر روانی در شرایط چندان مساعدی به سر نمی‌برن، ساده‌تر از خوراکی‌های دیگه ای مثل غذاهای معمول و سنگینه.
به نظر می‌رسه استفاده از خرما و حلوا در مراسم عزاداری هم ریشه‌ای علمی و پزشکی داره و هم به باورها و آیین‌های سنتی ما برمی‌گرده.
معرفی بهترین حلوا و خرما فروشی های تهران برای مراسم ختم
امروزه با تغییر سبک زندگی و مشغله ی افراد تهیه خرما و حلوا در خانه شاید کمی سخت باشه. به همین خاطره که بسیاری از قنادی‌ها علاوه بر شیرینی‌های رنگ به رنگ، چند مدل سینی حلوا و خرما نیز به مشتریاشون ارائه می دن که هم از نظر طعم و هم از لحاظ چیدمان و تزیین بسیار مورد توجه و استفاده هستن.
در جدول زیر نگاهی میندازیم به چند تا از قنادی های تهرون که سفارش خرما و حلوا برای مراسم ترحیم رو قبول می کنن و اونو  را با کیفیت عالی ارایه می دن.

 قنادی های تهرون سفارش خرما و حلوا

منبع: .tasvirezendegi.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب و اصول سنت ولیمه دادن
موضوع: ولیمه و ترحیم
آداب و اصول سنت ولیمه دادن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

ولیمه دادن یکی از سنت های پسندیده اسلامی ست که به مهمانی گفته میشه که در اون حداقل ده نفر شرکت داشته باشن. مهمانان ولیمه میتونن از اقوام ، دوستان ، همسایگان و ... باشن.اما چه خوبه از افراد کم بضاعت هم...

رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
موضوع: ولیمه و ترحیم
رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

چندسالیه که رفتارای عجیب و غریب در مراسم خاک‌سپاری رفتگان صورت می‌گیره که مصداق ضعف فرهنگی بوده و نفعی هم به حال مردگان و بازماندگانشان نداره

مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
موضوع: ولیمه و ترحیم
مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
۲۴ مهر ۱۳۹۶

اینجا مراسم ختم مجازیه. مراسمی که برای افراد معروفی چون عباس کیارستمی ، داوود رشیدی ، منصور پورحیدری ، دنیا فنی‌زاده ، شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو ،محمود جهان، مریم میرزاخانی ، زینب ساسانیان ، محمدعلی فلاحتی نژاد و... تا کسانیکه قوم خویشی در خارج از شهر یا کشور دارن برگزار میشه.