هفت اشتباه در مهمان نوازی


هفت اشتباه در مهمان نوازی
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۴ مهر ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۸۸۲   |     ۰  
هفت اشتباه در مهمان نوازی


شاید اگه نگاهمون به مهمانی دادنو نگاه الهی و آسمونی باشه و به برکات اون فکر کنیم، زندگی ساده تر و شیرین‌تر باشه و اون وقت برای مهمانی گرفتن نیاز نباشه که انقدر چرتکه بندازیم. به یاد داشته باشیم میزبانی کردن، جان و حال ما رو خوب می‌کنه. حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند: نیروی تن آدمیان به غذا خوردن است و نیروی جانشان به غذا دادن.
اما میزبان شدن قواعدی داره که با رعایت اونها میتونیم به اوج برسیم. بی تعارف میتونیم در دنیا برای خودمون آبرومند و مردم دار باشیم و در آخرت، جایگاهی داشته باشیم که به جایگاه پیامبران می مونه. میتونیم با میهمان دوستی کاری کنیم که نه تنها خانه‌مان پر از برکت بشه و خونمون از بیماری و غم خالی بشه که گناهامون آمرزیده بشه و اتفاقای خوبی برامون رقم بخوره
مهمان همیشه عزیزه
وقتی مهمان قراره چه دعوتی، چه سرزده به خونمون بیاد، فکر نکنین که عذاب الهی نازل شده. خونسردی خودتونو حفظ کنین و بدونین که مهمان دوستی، قیمت ویژه‌ای داره. به قدری میهمان دوستی اتقاق مهمیه که حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند: مومنی نیست که مهمان را دوست بدارد مگر اینکه در روز قیامت از قبر خود در حالی خارج می‌شود که صورتش همچون ماه شب چهارده روشن است. دوست داشتن و احترام به مهمان چنان ارزشی داره  که در لحظه خروج از قبر اهل محشر رو به تعجب وا می‌داره. در زمینه احترام و گرم گرفتن با میهمان  از نکات ریز غفلت نکنیم و حتی در نگاه محبت آمیز به مهمان.
در باز نکردن ممنوع
باز نکردن در بر مهمان مساوی دوری از رحمت خداست چه مهمان برای دید و بازدید اومده باشه چه برای بیان مشکلی. در هر دو صورت اجازه نداریم در رو باز نکنیم.
یکی از صحابه امام محمد باقرعلیه السلام درباره این موضوع پرسید که اگر کسی به دیدن مسلمانی برود و در حالی که میزبان در خانه است از پذیرش میهمان امتناع کند، امام در پاسخ گفتند: هر مسلمانی نزد مسلمانی دیگر برای دیدار یا درخواستی برود و او در خانه باشد و از او اجازه بخواهد و صاحبخانه به استقبال مهمان نرود پیوسته از رحمت خدا به دور است تا همدیگر را ملاقات کنند!
مهمان روزی خودشو میاره
برای پذیرایی از مهمان نگران تامین خورد و خوراک نباشین در روایات دینی تاکید شده است که مهمان با آمدنش روزی خودشو از آسمون میاره و هنگام رفتن گناهان میزبان را با خودش می‌بره
سفره‌ات را کوچیک نشمار
« ببخشید اگه خوب نبود... از غذای خونه خودتون هم افتادین....کم کسری داشت ببخشید...» اینا جملاتیه که به کرار بر سر سفره‌ای که برای میهمان تدارک دیدیم می‌زنیم. این در حالیه که این گناه میهمانه و در روایت اومده است:«میزبان را همین گناه بس که غذایی را که پیش برادر خود می‌گذارد کم شمارد» میزبان وظیفه داره تمام تلاش خود رو در میزبانی و پذیرایی صرف کنه، اما اجازه نداره اونچه که فراهم کرده کم و ناقص و کوچک بشماره.
بیشتر اوقات وقتی مهمان میاد خصوصا اگه سرزده باشه از دیدنش خوشحال میشیم اما از نداشتن گوشت و مرغ یا میوه کافی برای پذیرایی شرمنده هستیم و این باعث عذابمون میشه در صورتیکه این موضوع فرهنگ غلطیه که در جامعه جا افتاده. امام صادق علیه السلام می فرمایند: اگر برادرت نزد تو آمد آنچه در خانه داری برایش بیاور و هر گاه وی را دعوت کردی برای پذیرایی از او بکوش. فراموش نکنیم باخلاقیت و آرامش میتونیم با هرآنچه در خانه داریم کاری کنیم که هم به مهمان مان خوش بگذره و هم به خودمون.
تعارف الکی، ممنوع!
«شام خوردین یا بیارم خدمتتون» این جمله از تعارفات اشتباه ماست و کاری غلط. موقع پذیرایی از مهمان باید هر آنچه داریم رو برای پذیرایی بیاریم. پرسیدن و قراردادن مهمان در معذوریت ممنوعه.
اول شما سرسفره بنشینین!
این رسم اشتباهیه که اول مهمان رو در معذوریت نگاه سنگین میزبان قراردهیم و بعد خودمون مشغول غذا خوردن شویم. باید اول خودمون دست به کار شویم وکنار مهمان مشغول خوردن غذا تا مهمان، آسوده بنشینه و مشغول غذا بشه. همراهیِ مهمان در غذا خوردن باید تا انتهای کار ادامه داشته باشه. بعبارتی باید قبل از میهمان مشغول به خوردن بشیم و پس از او خوردن را پایان دهیم.
روی گشاده در پذیرایی
شاید اول باید تکلیف‌مان رو با خودمون مشخص کنیم که پذیرایی خوب رو چه می‌دونیم. در فرهنگی که میگه:«آدم به امید روی باز می‌ره نه در باز» یا روایت‌هایی که میگه لبخند زدن به دیگرون صدقه اس یا جاهایی که می‌گه مهمان را از نگاه مهربان محروم نکن، قطعا اولویت با روی خوشه نه تکلف در پذیرایی و سفره رنگارنگ گستردن.

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...