هزینه برگزاری مراسم ختم چقدر میشه


هزینه برگزاری مراسم ختم چقدر میشه
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۷ آبان ۱۳۹۶     در : ولیمه و ترحیم
  ۱۰۰۹   |     ۰  
هزینه برگزاری مراسم ختم چقدر میشه توی گذشته مراسم ختم خیلی ساده برگزار میشد و عزاداران از مهمونا با خرما و حلوا پذیرایی میکردن و همه چیزساده برگزار میشد ولی حالا افراد اونقدر در ظواهر برگزاری یک مراسم ختم غرق میشن که فراموش می کنن که از کجا اومدن، امروز همدردی ها از بین رفته مردم از هم دورتر شدن.
اگه فردی در محله از دنیا میرفت همسایه ها با همکاری هم در مراسم ختم به عزادار کمک میکردن و معمولا توی خونه از مهمونا پذیرایی میشد ولی امروزه شرایط تغییر کرده زیاده روی و تجملات امروزه به مراسم های ختم هم رسیده. خانواده متوفی علاوه بر ناراحتی و غم از دست دادن عزیزشون باید نگران هزینه و مخارج برگزاری مراسم هم باشن.مراسمی که گاهی حتی بیشتر از یک عروسی هزینه بر میداره. امروزه حتما باید از مهمونا توی رستوران پذیرایی بشه و علاوه بر خرما و حلوا چند نوع میوه هم در پذیرایی باید استفاده بشه.
هزینه های کفن دفن ، خرید قبر با قیمت های باورنکردنی ، هزینه های پذیرایی ، مداح ، مسجد و... همه از هزینه‌های هنگفت مردنه که ورثه رو به‌ شدت آزار میده.برخی هزینه هایی نسبتا معمول در مراسم ترحیم به شرح زیر است:
**هزینه مسجد معمولی حدود ۴۰۰هزار تومن
**هزینه رستوران برای ۲۰۰ نفر حدود ۲ میلیون
**هزینه ایاب و ذهاب مهمونا حدود ۲ میلیون تومن
**هزینه میوه و شیرینی حدود یک میلیون تومن
**هزینه کارت دعوت به مراسم ترحیم برای  ۲۰۰ نفر حدود ۲۰۰ هزار تومن
**هزینه اکو و مداح هم حدود ۵۰۰ هزارتومن
**هزینه قبر بسته به مکان متفاوته

در برخی از مراسم‌های ترحیم و سوگواری رفتارهایی می‌بینیم، که موجب تاسفه. دسته گلای چند میلیون تومنی، انواع غذاها و پذیرایی های تشریفاتی در روز تشییع ،تدفین ، ترحیم ، هفتم ، چهلم و سال انسان رو متأثر میکنه و دسته گلایی که با هزینه اونا میشه به چندین خانواده نیازمند یا به درمان بیماران نیازمندی که برای درمان بیماری خود سرگردان هستن، کمک کرد.
با تمام این تفاسیر چه خوبه بجای برگزاری مراسم تجملاتی و سنگین و خرید دسته گلهای گرونقیمت که نه تنها دردی از متوفی دوا نمی کنه بلکه بار مالی سنگینی بر دوش بازماندگان بجا میذاره، هزینه ی این مراسم رو صرف امور خیریه و کمک و اطعام فقرا و نیازمندان کنیم تا هم برای متوفی ثواب اُخروی داشته باشد و هم ورثه به اندازه ی وسعشون مراسم یابودی برای عزیزشون برگزار کنن.

در همین راستا پیشنهاد میکنیم مطلب " تاج گل خیریه " رو بخونید.

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب و اصول سنت ولیمه دادن
موضوع: ولیمه و ترحیم
آداب و اصول سنت ولیمه دادن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

ولیمه دادن یکی از سنت های پسندیده اسلامی ست که به مهمانی گفته میشه که در اون حداقل ده نفر شرکت داشته باشن. مهمانان ولیمه میتونن از اقوام ، دوستان ، همسایگان و ... باشن.اما چه خوبه از افراد کم بضاعت هم...

رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
موضوع: ولیمه و ترحیم
رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

چندسالیه که رفتارای عجیب و غریب در مراسم خاک‌سپاری رفتگان صورت می‌گیره که مصداق ضعف فرهنگی بوده و نفعی هم به حال مردگان و بازماندگانشان نداره

مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
موضوع: ولیمه و ترحیم
مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
۲۴ مهر ۱۳۹۶

اینجا مراسم ختم مجازیه. مراسمی که برای افراد معروفی چون عباس کیارستمی ، داوود رشیدی ، منصور پورحیدری ، دنیا فنی‌زاده ، شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو ،محمود جهان، مریم میرزاخانی ، زینب ساسانیان ، محمدعلی فلاحتی نژاد و... تا کسانیکه قوم خویشی در خارج از شهر یا کشور دارن برگزار میشه.