هزینه برگزاری مراسم ختم در مساجد تهران


هزینه برگزاری مراسم ختم در مساجد تهران
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۷ آبان ۱۳۹۶     در : ولیمه و ترحیم
  ۳۴۱۶   |     ۰  
هزینه برگزاری مراسم ختم در مساجد تهراناین روزها نه تنها زندگی کردن که مردن هم خرج داره، شاید خیلی بیشتر از زندگی کردن تنها تفاوتش اینه که خرجش به عهده متوفی نیست.
همیشه از خرج های بسیار مراسم سوگواری گفتن و نوشتن هزینه هایی که از لحظه قطعی بودن مرگ آغاز میشه و گاه تا یک سال به طول میکشه. این آیین هم مثل خیلی از رسوم دیگه در این روزا تبدیل شده به محلی برای تفاخر ، برای نزدیک شدن به طبقه ای از جامعه که حتما به نظر خانواده متوفی در شان شون باشه. این موضوع از خرید قبر آغاز میشه و تا برگزاری مراسم عزاداری در مسجدی خاص و دعوت از نوحه خوان معروف و نوع پذیرایی ادامه داره.
پیشتر ها یکی از بدیهی ترین معیارهای انتخاب مساجد برای برگزاری مراسم ختم متوفی نزدیکترین مسجد به محل زندگی فرد بود، اما این روزها بدیهی ترین ها معنایی نداره و مسجد برگزارکننده مراسم ختم حتی تبدیل میشه به محلی برای جولان فاصله طبقاتی. اینکه شاید دور از شان خانواده متوفی باشه که مسجدی در محله های پایین شهر برگزار کننده مراسم باشه.
اگه از مبالغ گزاف قبور، که گاه به میلیاردها تومن میرسه ، بگذریم هزینه مساجد برگزار کننده هم بسیار متفاوته. بطوریکه برای برگزاری مراسم ختم در مساجد از 300 تومن تا 2ونیم میلیون تومن(یاحتی بیشتر) برای حدود یک ساعت و نیم گرفته میشه.
بسیاری از کافه های شهر این روزا «تم» پیدا کردن، به این مفهوم که مثلا پاتوق روزنامه نگارای یک کافه خاصه و تئاتری ها در یک کافه دیگه جمع میشن و ورزشکاران قهوه شون رو در یک کافه ویژه نوش جون می کنن. همین دلیلی میشه اگه شما حتی سررشته ای هم از روزنامه نگاری نداشته باشین اما سروکله تون در کافه مخصوص این قشر پیدا بشه شما میتونین یک روزنامه نگار بالقوه محسوب بشید. این روایت پس از مردن در انتخاب مساجد مراسم ختم مصداق پیدا میکنه. به عنوان مثال مسجد نور میدان فاطمی معمولا محل برگزاری چهره های شناخته شده سیاسیه، از چهره های سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان گرفته تا ستاره های دنیای هنر مثل مرتضی پاشایی.
این قصه محدود به سیاسیون نیست که مراسم متوفیان نزدیک به ورزشکاران و سینماگران در مسجد الغدیر میرداماد برگزار میشه و مسجد جامع شهرک غرب هم به عنوان یکی از گران ترین مساجد محل برگزاری مراسم ختم میزبان افراد طبقه مرفه است.
البته بسیاری از ارگان ها و نهادها هم برای متوفیان کارمند خود مسجدی ویژه دارن که شاید نمونه بارزش مسجد بلال سازمان صدا و سیما یا مسجد دانشگاه امام صادق (ع) باشه.
 

مسجد الجواد ،اولین مسجد مدرن  تهران
رقم های دریافتی مساجد با توجه به همین معیارها از 300 هزار تومن تا دو و نیم میلیون تومن در نوسانه. این رقم ها اغلب برای برگزاری مراسم، خدمات  پذیرایی (نه خود مواد پذیرایی مثل خرما و حلوا)، نوحه خوان، قاری و واعظ گرفته میشه. با این شرایط مسجد الجواد میدان هفت تیر که یکی از مساجد معروف تهرانه برای یک ساعت و نیم رقم یک میلیون و صدهزار تومن دریافت میکنه. مسجد الجواد یکی از اولین مسجدهای مدرن از لحاظ معماری در ایرانه. مسجدی که توسط مهندس ابراهیمی طراحی و ساخته شده و مراسم بسیاری از چهره های سرشناس در اونجا برگزار شده. احسان نراقی جامعه شناس ، ایرج قادری کارگردان سینما ، مادر جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود بروجردی داماد بزرگوار امام (ره)، آیت‌ الله محمد مهدی موحدی کرمانی برادر آیت‌ الله محمد علی موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران و البته لیلا اسفندیاری بانوی کوهنوردی که در راه هیمالیا درگذشت از جمله چهره های سرشناسی بودند که مراسم ترحیمشان در این مسجد برگزار شد.

 

هزینه برگزاری مراسم ختم در مساجد تهران

 

مسجدنور؛ سخنران ویژه هنرمندان
بیشتر سیاسیون کشور حداقل یک بار هم که شده پایشان به این مسجد باز شده و برای یک بار هم که شده برای عزیزان خود و بقیه فاتحه‌ای در اون خوندن؛ «مسجد نور» محل اصلی ختم‌های سیاسیون زیادیه.
مسجد نور در میدان فاطمی مسجد معروفی که همیشه شلوغه و علاوه بر اهالی محل، آدم‌های معروف دیگه ای از هنرمندان گرفته تا رجال سیاسی کشور حداقل یک بار گذرشون به اونجا افتاده. مسجدی که بارها شاهد حضور یکجای افراد از جناح‌های سیاسی مختلف در سایه آرامش بوده تا نشون بده هنوز هم مسجد مهم‌ترین مکان برای همدلی و دوری از اختلافاته. کیومرث صابری یا همون «گل آقا» یکی از چهره های شاخصی بود که مراسم ترحیمش در این مسجد محل تجمع بسیاری از سیاستمداران شد. جایی که دکتر حبیبی (سوژه همیشگی طنزهای گل آقا) در سوگ کیومرث صابری اشک ریخت.
مسجد نور البته میزبان بسیاری از چهره های هنری هم بوده که میشه به مراسم ترحیم مادر محمدرضا شجریان و مرحوم ایرج بسطامی خواننده ایرانی هم اشاره کرد. این مسجد اونقدر مورد علاقه هنرمندان بوده که متولیان این مسجد برای مراسم‌های هنرمندان و موسیقی‌دان‌ها و هنرپیشه‌ها از سخنران ویژه ای بهره میبرن که اون هم حاج آقای یاریه که برادر و پسر او بازیگره. مراسم ترحیم پدر مصطفی پورمحمدی وزیر سابق کشور، مراسم ترحیم برادر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، مراسم ختم حجت‌الاسلام شجونی، ختم والده محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور، مراسم ختم برادر سرلشکر رحیم صفوی، مجلس ختم پدر حسن قشقاوی و البته چهره های ورزشی همچون مراسم والده احمدرضا عبدزاده و پژمان جمشیدی و همچنین مراسم ترحیم غلامحسین مظلومی در این مسجد معروف تهران برگزار شد.
مسجد نور برای یک ساعت و نیم مراسم رقم یک میلیون و دویست هزار تومن دریافت میکنه که شامل قاری و مداح و واعظ و همچنین پرسنل پذیرایی میشه.

 

هزینه برگزاری مراسم ختم در مساجد تهران

 

مسجد شهرک غرب ، پخش آنلاین مراسم
مسجد جامع شهرک غرب هم یکی از مساجد بزرگ و البته باشکوه تهرانه. مسجدی که محل برگزاری مراسم ختم و ترحیم بسیاری از چهره های سرشناسه. مسجدی که البته در بین مساجد تهران برای یک ساعت و نیم مراسم رقم بالاتری هم دریافت میکنه. این مسجد برای این زمان مبلغ دو و نیم میلیون تومن دریافت میکنه که مثل بسیاری از مساجد دیگه شامل مداح، قاری، واعظ و البته پرسنل پذیرایی هم میشه. از امکانات جالب توجه دیگه این مسجد پخش آنلاین مراسم از وب سایت این مسجده که میشه مراسم ترحیم را به صورت آنلاین تماشا کرد. این مسجد میزبان طیف ویژه ای نیست و مراسم بسیاری از چهره ها از حبیب محبیان خواننده گرفته تا منصور پورحیدری پیشکسوت فوتبالی را میزبانی میکنه. ترحیم مرحومه مرضیه حدیدچی (دباغ)، ترحیم پدر حسین رضا زاده، ختم داوود رشیدی، ترحیم مهدیه الهی قمشه ای، ترحیم حمید سبزواری و ختم مرحوم مهرداد اولادی از جمله مراسمیه که در این مسجد برگزار شده.

 

هزینه برگزاری مراسم ختم در مساجد تهران

 

قیمت مراسم مساجد دیگه تهران
مسجد الغدیر واقع در بلوار میرداماد برای اجرای مراسم ترحیم در 90 دقیقه مبلغ یک میلیون و سیصدهزارتومن دریافت میکنه. اجاره سالن مسجد قدس واقع در بزرگراه چمران چهارراه سعادت آباد بدون پرسنل پذیرایی رقم 950 هزار تومن هزینه داره. مسجد النبی (ع) در خیابان امیرآباد نبش خیابان شانزدهم همراه با پرسنل پذیرایی رقم 700 تومن دریافت میکنه و مسجد حجت ابن الحسن (ع) واقع در سهروردی شمالی نرسیده به میدان قندی همراه با پرسنل رقم 550 هزارتومن بابت هزینه سالن میگیره.
مساجدی مذکور ازجمله مساجد معروف تهرانن. علاوه بر اینا برای مشاهده لیست مساجد تهران به تفکیک مناطق روی لینک زیر کلیک کنین.

لینک لیست مساجد تهران به تفکیک مناطق

 

 

 

 


منبع: جام جم آنلاین

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب و اصول سنت ولیمه دادن
موضوع: ولیمه و ترحیم
آداب و اصول سنت ولیمه دادن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

ولیمه دادن یکی از سنت های پسندیده اسلامی ست که به مهمانی گفته میشه که در اون حداقل ده نفر شرکت داشته باشن. مهمانان ولیمه میتونن از اقوام ، دوستان ، همسایگان و ... باشن.اما چه خوبه از افراد کم بضاعت هم...

رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
موضوع: ولیمه و ترحیم
رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

چندسالیه که رفتارای عجیب و غریب در مراسم خاک‌سپاری رفتگان صورت می‌گیره که مصداق ضعف فرهنگی بوده و نفعی هم به حال مردگان و بازماندگانشان نداره

مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
موضوع: ولیمه و ترحیم
مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
۲۴ مهر ۱۳۹۶

اینجا مراسم ختم مجازیه. مراسمی که برای افراد معروفی چون عباس کیارستمی ، داوود رشیدی ، منصور پورحیدری ، دنیا فنی‌زاده ، شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو ،محمود جهان، مریم میرزاخانی ، زینب ساسانیان ، محمدعلی فلاحتی نژاد و... تا کسانیکه قوم خویشی در خارج از شهر یا کشور دارن برگزار میشه.