نکاتی در رابطه با آغاز سال تحصیلی


نکاتی در رابطه با آغاز سال تحصیلی
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۰۱ مهر ۱۳۹۷     در : مدارس و مراکز آموزشی
  ۳۳۲   |     ۰  
نکاتی در رابطه با آغاز سال تحصیلی


آغاز سال تحصیلی برای اولیاء و دانش‎آموزان، همواره خاطره انگیز و بسیار مهم است. پدران و مادران در روزهای آغازین سال تحصیلی، مسئولیت زیادی بر دوش دارند. این اولیاء هستند که باید کودک خود را به فضای آموزشی بازگردانند  و آن‎ها را برای بازگشت به مدرسه و فضای تحصیلی آماده کنند. ما در این نوشتار سعی کرده ایم برخی از نکات را مطرح نماییم و از این طریق پیشنهاداتی را به اولیاء ارائه کنیم تا آن‎ها در آغاز سال تحصیلی، مشکلات کمتری داشته باشند.

در مورد احساسات فرزندتان با او صحبت کنید: شروع مدرسه هیجان انگیز است اما برای بعضی از کودکان دشوار است و با اضطراب همراه می‎باشد. کودکانی که به والدین خود وابسته هستند؛ به سختی می ‏توانند تحمل دوری از والدین خود را برای چندین ساعت داشته باشند. بنابراین، بهتر است با فرزند خود در رابطه با بازگشت به مدرسه صحبت کنید و به آن‌ها در رابطه با مزایای حضور در مدرسه(پیدا کردن دوستان جدید، کسب تجربیات جدید، یادگیری مطالب جدید و خواندن و نوشتن، بازی با دوستان و...) بگویید. کودک خود را تشویق کنید تا در مورد احساسات خود در روزهای آغازین با شما صحبت کند و سعی نمایید تا در روزهای اول بیشتر به مدرسه مراجعه کنید تا فرزندتان مطمئن شود که شما همواره مراقب او هستید.

مراقب باشید تا فرزندتان، خواب کافی داشته باشد: کودک شما نیاز دارد تا برای یادگیری بهتر مطالب، خواب خوب داشته باشد. تنظیم خواب شبانۀ کودکتان به آرامش و یادگیری بهتر او در مدرسه کمک بسیار زیادی می‏ کند.

کودک خود را به خواندن کتاب تشویق کنید: سعی کنید فرزند خود را به خرید و خواندن کتاب ترغیب نمایید. روزانه زمانی را به خواندن کتاب به همراه فرزندتان اختصاص دهید و به او نحوۀ مطالعۀ کتاب را آموزش دهید. در حین خواندن کتاب به سؤالات فرزندتان پاسخ دهید و از او سؤالاتی را در رابطه با موضوع کتاب بپرسید.

به کودکانتان برقراری ارتباط با دیگران را آموزش دهید و آن‎ها را به دوستی با همسالان خود ترغیب کنید: فرزندان خود را به برقراری ارتباط با افراد خارج از خانواده تشویق کنید و آن‎ها را به بازی با دوستانشان سوق دهید. در زمان‌های مناسب و در صورت امکان، از دوستان فرزندتان دعوت کنید تا به صرف یک عصرانه، ساعاتی را در منزل با فرزند شما به بازی بگذراند.

از فعالیت‎ها و برنامه‎های ورزشی غافل نشوید: فعالیت‎های ورزشی، ذهن فرزندان شما را برای یادگیری مطالب جدید آماده می‏ کند و تمرکز آن‏ ها را افزایش می دهد. علاوه‎براین، ماهیچه‎های آن‎ها را تقویت می ‏کند و موجب سلامت هر چه بیشتر آن‏ ها می‏ گردد.

گوش دادن و صحبت کردن را با فرزندانتان تمرین کنید: به فرزند خود آموزش دهید که به صحبت دیگران گوش دهد و صحبت کسی را قطع نکند. از او بخواهید تا با شما صحبت کند و از طریق این تمرین‎ها به فرزندتان کمک کنید تا بهتر صحبت کند و خجالت را کنار بگذارد. فرزند شما باید به مرور زمان آموزش ببیند که خواسته‎ها و سؤالات خود را به راحتی مطرح نماید و برای گوش دادن به سخنان معلم حوصلۀ بیشتری به خرج دهد.

تغذیۀ سالم برای فرزندتان آماده کنید: تغذیۀ سالم تأثیر زیادی بر روی جسم و تمرکز و یادگیری فرزند شما دارد. شما می‎توانید از فرزندتان بخواهید که در تهیۀ خوراکی‎های مدرسه‏ اش به شما کمک نماید و برای خود ساندویچ درست کند. دقت نمایید که فرزند خود را از همان روزهای ابتدایی سال تحصیلی به صبحانه خوردن عادت دهید و برای او صبحانه ‏ای مقوی و سالم تدارک ببینید.

به فرزندتان رفتن به سرویس بهداشتی را آموزش دهید: اینکه فرزند شما بتواند به تنهایی به سرویس بهداشتی برود، موضوع بسیار مهمی است. شما باید قبل از آغاز مدارس به او آموزش دهید که چگونه به سرویس بهداشتی برود. به فرزند خود تأکید کنید که حتماً در صورت نیاز از معلم خود کسب اجازه کند و از کلاس خارج شود و در این مورد به هیچ عنوان خجالت نکشد.

منبع: healthywa.wa.gov.auمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطراهکارهای افزایش شادی در مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
راهکارهای افزایش شادی در مدارس
۱۷ مهر ۱۳۹۶

دانش‌آموزان ساعاتی از روز را در مدرسه می‌گذرونن و اگه فضاسازی مناسبی در مدارس انجام بشه، به شاد زیستن فرزندان خود کمک کردیم. ‏شاداب سازی مدارس را بایستی در ابعاد ظاهری و ابعاد معنوی جست...

۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
۱۹ مهر ۱۳۹۶

بهمن ماه هرسال مدارس در تکاپوی تدارک مراسم و برنامه هایی برای دهه فجر هستن. برنامه ها و جشن هایی که با مشارکت خود دانش آموزان برنامه ریزی و اجرا میشه. ما در این مطلب پیشنهاداتی را برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم ارائه می‌کنیم.

۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
۱۹ مهر ۱۳۹۶

وُرکشاپ و یا کارگاه آموزشی‌ به رویدادهای کوتاه‌ مدتی گفته میشه که با هدف آموزش تعداد معدودی از افراد برگزار میشن. وُرکشاپ‌های آموزشی اغلب برای دانش‌آموزان جهت رفع محدودیت‌های...