مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا


مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۴ مهر ۱۳۹۶     در : جشنواره
  ۸۳۰   |     ۰  
مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا


جشنواره های سینمایی بسیاری در جهان هستن که وجهه بین المللی و اهمیت حرفه ای زیادی دارن. این میزان اهمیت معلول عوامل مختلفیه که یکی از اونها سلیقه و دقت نظر داوران جشنواره است. در میان فستیوال های فیلم در جهان، جشنواره فیلم ونیز اولین جشنواره فیلم بین المللیه و از سال 1932 شروع به کار کرده. این جشنواره، ذیل جشنواره دوسالانه هنری ونیز شکل گرفت که قدمتی دیرین داره. اولین جشنواره فیلم آسیایی نیز جشنواره فیلم هند است که از سال 1952 شروع به کار کرده. سایر فستیوال های سینمایی مهم دیگه به ترتیب :
- جشنواره مسکو (1935)
-جشنواره کن ، جشنواره لوکارنو ، جشنواره کارلو ویواری (1946)
- جشنواره ادینبورگ (1947)
- جشنواره برلین (1952)
از نظر ساختاری، بین فستیوال هایی مثل کن، ونیز، برلین و... با جوایز سینمایی مثل اسکار و... تفاوت هایی وجود داره. دسته اول، جشنواره های فیلم هستن که در یک بازه زمانی چند روزه، هنرمندان عرصه سینما را گرد هم میارن اما اسکار یک جایزه بین المللیه که در آن فیلم ها داوری جمعی پیشین میشن و به آن ها جایزه تعلق می گیره.
فستیوال های سینمایی کن، برلین و ونیز مهم ترین جشنواره های بین المللی فیلم در جهان هستن که به Big Three معروفن. در مقابل، جایزه اسکار نیز معروف ترین جایزه سینمایی بین جوایز مختلف جهانه و تقریبا تمام فیلم سازهای مطرح جهان حداقل یک بار در این جوایز و فستیوال ها شرکت کرده و شانس خود را آزموده اند.
همچنین جشنواره فیلم «رین دنس» (Rain dance) بزرگ ترین جشنواره فیلم مستقل دنیاست که در انگلستان برگزار میشه.
جشنواره فیلم ملبورن سیدنی و ادینبورگ نیز از نظر طول جشنواره، طولانی ترین جشنواره های بین المللی فیلم هستن.
جشنواره کن
جشنواره کن بخش های مختلفی نظیر بخش مسابقه، بخش جانبی و بخش جوایز اهداشده توسط نهادهای مستقل داره. در مهم ترین بخش این جشنواره که بخش جایزه است، به برگزیدگان، نخل طلای کن اهدا میشه. سایر جوایز این بخش شامل جایزه بزرگ کن، جایزه ویژه هیات داوران، نخل طلای فیلم کوتاه، نخل طلای بازیگر زن و مرد و نخل طلای بهترین فیلم نامه است.
بخش موازی جشنواره شامل جایزه نگاه نو برای جوانان بااستعداد و جایزه سینه فونداسیون برای فیلم های آماتور و دانشجویی است. جایزه های اهداشده توسط نهادهای مستقل شامل جایزه بین المللی منتقدان فیلم، جایزه 2 هفته کارگردان ها، جایزه ولکان، جایزه هفته منتقدان، جایزه کلیسای جهانی، فرانسوا شله، شوپارد، نخل و... است.
معمولا کارهای راه یافته به جشنواره هایی مثل کن، برخلاف جایزه اسکار، فیلم های پیش تر اکران نشده هستن که اولین بار در این فستیوال اکران میشن و برای همین بسیاری از علاقه مندان فیلم در جهان منتظرن تا نمایش اختصاصی نخستین فیلم های فیلمسازان مطرح جهان را در این گونه جشنواره ها ببینن.
هیات داوران را انتخاب و اسامی داوران را اعلام می کنه. معمولا رئیس هیات داوران، یکی از مهم ترین سینماگران یا شخصیت های سینمایی دنیاست که به همراه یک تیم داوری، وظیفه انتخاب فیلم های برگزیده را بر عهده داره. نتیجه نهایی را غالبا رئیس هیات داوران راسا اعلام می کنه. اما این کار با مشورت اعضای تیم داوری انجام میشه. برای هر کدام از بخش ها، یک مسئول و تعدادی داور وجود داره. تیم داوری در بخش فیلم های مسابقه برای بخش اصلی یعنی نخل طلا، تشکیل شده از تعداد متناسب اما محدودی داوره که تعداد این داورا ممکنه هر ساله تغییر کنه.
در بخش سینه فونداسیون و فیلم های کوتاه، معمولا ریس هیات داوران با چهار داور دیگه فیلم های برگزیده این بخش رو انتخاب می کنن. این چهار نفر، یک فیلم را به عنوان فیلم منتخب اصلی و سه فیلم را به عنوان فیلم های برگزیده آن بخش، معرفی می کنن. در بخش نگاه ویژه رییس هیات داوران به همراه تعدادی روزنامه نگار منتقد سینمایی و تعدادی از دانشجویان رشته سینما و تعدادی تهیه کننده و فیلم ساز، کمیته هیات داوران را تشکیل می دن. در بخش دوربین طلایی، هیات داوران متشکل از کارگردان ها، مسئولان فنی سینما و منتقدان بین المللیه. تعداد داوران جشنواره کن در هر بخش همیشه باید فرد باشه، جشنواره کن 2015 برای اولین بار رییس هیات داوران بیش از یک نفر، یعنی برادران کوهن؛ جوئل کوهن و انان کوهن بود که این دو برادر را هفت نفر دیگر به عنوان داور، همراهی می کردن.

مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا


در مورد شیوه انتخاب تیم داوری، رییس هیات داوران میتونه گزینه هایی را پیشنهاد بده اما انتخاب نهایی اعضای تیم داوری، با مشورت هیات اجرایی جشنواره انجام میشه.
معمولا در بخش های" رقابتی" و "نگاه ویژه" 20 فیلم ، بخش" سینه فونداسیون "15 فیلم کوتاه و نیمه بلند ، بخش "فیلم کوتاه" 10 فیلم ،کاندید دریافت جایزه میشن. در بخش "غیررقابتی" تعداد فیلم های کاندید شده بسیار زیاده و تعداد کاندیدا در بخش "نمایش ویژه" هم در هر دوره متفاوته.
برای کاندید شدن در جشنواره کن، زمان مشخصی تعیین میشه و دست اندرکاران فیلم بعد از پرداخت هزینه ورودی مشخص شده و پس از انجام مراحل اداری، میتونن در جشنواره شرکت کنن. داوران جشنواره کن غالبا از ملیت های مختلف انتخاب میشن، همچنین تا حالا شخصیت های محدودی تونستن دو بار به عنوان رییس هیات داوران انتخاب بشن. تنها شخصیت غیرسینماگری که به عنوان رییس هیات داوران انتخاب میشن. تنها شخصی غیرسینماگری که به عنوان رییس هیات داوران انتخاب شد، ویلیام استایران نویسنده آمریکایی بود که در سال 1983 رییس هیات داوران شد.
قابل ذکره در جشنواره بین المللی فیلم کن 2016 شهاب حسینی برنده نخل طلای بهترین بازیگر نقش مرد به خاطر بازی در فیلم "فروشنده" اصغر فرهادی شد و جایزه بهترین فیلمنامه نیز  به اصغر فرهادی رسید.


مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا

 

جشنواره فیلم برلین
این جشنواره یکی دیگر از جشنواره های فیلم سه گانه مهم دنیاست که به مدت 10روز در برلین برگزار میشه. این جشنواره اولین بار در سال 1951 با پخش فیلم «ریکا» آلفرد هیچکاک شروع به کار کرد.
مهم ترین جوایز این جشنواره، خرس طلایی و خرس نقره ای معروف آن هستن اما جوایز دیگری نظیر بخش پاناروما، بخش نسل های فیلم سازی، بخش فیلم های کوتاه و... نیز داره. جشنواره فیلم برلین، پرتماشاگرترین جشنواره فیلم جهانه. سالانه 320 هزار تا نیم میلیون نفر در این جشنواره به تماشای فیلم می پردازن. این جشنواره همچنین دارای بزرگ ترین بازار فیلم در بین جشنواره های بین المللیه. سالانه چهارهزار و دویست خبرنگار در این جشنواره حضور پیدا می کنن، بیش از صدو ده کشور فیلم هاشونو در این جشنواره به نمایش می گذارن
در بخش رقابتی یا الی برلین، شرکت کنندگان برای خرس طلایی جشنواره رقابت می کنن. در بخش پاناروما (چشم انداز) فیلم سازان جوان با دیدگاه های جدید و موضوعات معمولا مجادله برانگیز شرکت می کنن. بخش فروم شامل فیلم های تجربی و فیلم های مستند، فیلم های کوتاه و نیمه بلند برای نوجوانان و جوانانه. این بخش دارای 3 هیات داوران مختلف شامل هیات داوران بخش کودکان، بخش نوجوانان و هیات داوران بخش بین المللیه. نتایج هر بخش نیز مستقل از هم اعلام میشه.

مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا


به بهترین فیلم های 4 سال به بالا و 14 سال به بالا، جایزه خرس بلورین تعلق میگیره. فیلم های سینما آلمان نیز بخش دیگر این جشنواره است و در نهایت بخش نهایی جشنواره برلین بخش Retrospective است که به نمایش فیلم های کلاسیکی که قبلا در جشنواره فیلم برلین شرکت کرده بودن، پرداخته و نیز به فیلم های جدیدی که به فیلم های کلاسیک ادای دین کرده باشن، فرصت پخش در جشنواره میده. در جشنواره برلین، خرس طلایی برای بهترین فیلم بلند، بهترین فیلم کوتاه و خرس طلا برای یک عمر فعالیت هنری اهدا میشه. افرادی که برای خرس طلا کاندیدا میشن، به عنوان کاندیدای خرس نقره ای یا همان جایزه بزرگ هیات داوران نیز معرفی میشن.
فستیوال برلین همچنین شامل جایزه آلفرد بایز، جایزه بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلم کوتاه، جایزه دستاورد فوق العاده هنری، بهترین فیلم موزیکال، بهترین فیلم نامه موزیکال، جایزه ویژه مخاطبین، جایزه فنی برای نوآوری های تازه فیلم سازی، جایزه بهترین استعداد اروپایی جوان در بازیگری و تعدادی جوایز جانبی دیگه اس.
هیات داوران پیش از شروع فستیوال مشخص میکنه که چه فیلمی در چه بخشی کاندیدا بشه. برای مثال امسال قراره که جشنواره با فیلم «درود بر سزار» برادران کوهن آغاز به کار کنه.
هیات داوران این جشنواره نیز مثل کن، انتصابی و منتخب هیات اجراییه. امسال ریاست هیات داوران جشنواره برلین را مریل استریپ بر عهده داره.
ایران از مهم‌ترین کشورهای آسیاییه که از سال ۱۳۵۳ (۱۹۷۴ میلادی)، همواره در یکی از بخش‌های جشنواره فیلم برلین حضور داشته. سینماگران ایرانی همان طور که در بخش داوری حضور فعال داشتن، در بخش مسابقه هم خوش درخشیدن. فیلم سازان ایرانی 2 بار جایزه خرس طلای این جشنواره را دریافت کردن.
سینمای ایران پیش از سال ۱۹۷۴، دو بار در سال‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۶۳ با فیلم‌های شب‌نشینی در جهنم (ساموئل خاچیکیان و موشق سروری) و شقایق سوزان (هوشنگ شفتی) در این جشنواره حضور داشته.

مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا

 

تعداد فیلم های ایرانی کاندید شده در جشنواره فیلم برلین به تفکیک کارگردان ها

مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا

جشنواره فیلم ونیز
فستیوال فیلم ونیز که قدیمی ترین جشنواره فیلم جهانه، از دل دوسالانه هنری معروف این شهر تشکیل شد که مدت ها به عنوان یکی از گردهمایی ها با پرستیژ اهل هنر در جهان بود. داوران این جشنواره نیز توسط  هیات مدیره انتخاب میشن. از نکات مهم در مورد فستیوال ونیز اینه که این جشنواره در فاصله سال های 1934 تا 1940 هیات داوران نداشت و فستیوال فیلم ونیز به جام موسولینی تغییر نام داده بود. در سال 1934 که این جشنواره هیات داوران نداشت، داوری آن به صورت رفراندومی بین مخاطبان و متخصصان فیلم و چندین بنیاد سینمایی بین المللی برگزار و برندگان نهایی به این شکل انتخاب شدن.
در سال 1940 نیز که مجددا تیم داوری برای جشنواره انتخاب نشده بود، رئیس هیات داوران فیلم ها را براساس نظر یک هیات از مسئولان ایتالیایی و یک هیات آلمانی انتخاب کردن. در سال1032 داوری جشنواره به صورت رفراندوم نظر مخاطبان برگزار شد که مردم به میکی موس به عنوان بهترین بازیگر رای دادن.
یکی از نکات عجیب در مورد سلیقه داوران این جشنواره اینه که معمولا در این جشنواره بیشتر جایزه ها به مردان به اروپاییان اختصاص داده میشه. از 54 جایزه این جشنواره، 33 جایزه نصیب سینماگران مرد اروپایی شده.
جایزه ی اصلی جشنواره ونیز، شیر طلایی نام داره. همچنین در این جشنواره، جایزه‌ای به نام جایزه انسانیت وجود داره. این جایزه که مبلغ آن ۵۰ هزار دلاره، به سینماگران و بازیگرانی اهدا میشه که خودشونو وقف فعالیت‌های انسان‌دوستانه می‌کنن.[۳] همچنین جایزه جام روباه به بهترین بازیگران زن و مرد اهدا میشه. از سال ۲۰۰۲ به بعد «جایزه سان مارکو» برای بهترین فیلم بخش ضدجریان اختصاص داده شد. از طیف وسیعی برنامه‌های جداگانه از جمله نمایشگاه بین‌المللی هنر ونیز نیز تأسیس شده. جشنواره بین‌المللی موسیقی معاصر ونیز، جشنواره بین‌المللی تئاتر ونیز، نمایشگاه بین‌المللی معماری ونیز، جشنواره بین‌المللی رقص معاصر ونیز و جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان کارناوال ونیز به صورت جداگانه زیر نظر مجموعه جشنواره‌های ونیز برگزارمیشه.
از سال 1949 تاحالا، میراندا نایر از هند، سوفیا کاپولا از آمریکا، مارگارت فونتروتا از آلمان و آنیس واردا از بلژیک کارگردانان زنی هستن که جایزه اصلی این فستیوال را دریافت کردن. دارن آرونوفسکی اولین کارگردان آمریکایی بود که به تنهایی جایزه شیر طلایی را دریافت کرد (البته پیش تر آمریکایی ها بودن که مشترکاً برگزیده بودن) و سوفیا کاپولا نیز اولین زن آمریکایی دریافت کننده این جایزه بود.

مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا


جشنواره فیلم ونیز سه هیات داوری بین المللی داره که بخش رقابتی اصلی، بخش چشم انداز و بخش فیلم های جوان را داوری می کنن. رییس داوران بخش رقابتی در سال 2015 آلفونسو کاژن بود که در میان تیم داوری همراهش، چهره هایی نظیر نوری بیلگی جیلان، پاول پاولیکوفسکی، فرانسسکو مونزی، دایان کروگر، لین رمزی و الیزابت بنکس حضور داشتن.
در بخش چشم انداز، جاناتان دی ریاست این هیات را بر عهده داشت و شماری از چهره های سینمایی از ملیت های مختلف، وی را در داوری نهایی یاری می کردن. داوری فیلم های بخش آینده (جوان) نیز به یک تیم داوری بین المللی سپرده میشه که البته معمولا از میان چهره های جوان تر انتخاب میشن تا با فضای فیلم سازی نسل جوان بیشتر مانوس باشن.
جایزه اسکار
داوری در جایزه سینمای اسکار، متفاوت از حالت های بالاست و به جای یک تیم محدود از داوران، شمار زیادی از اهالی سینما در داوری شرکت دارن. شاخه اجرایی آکادمی اسکار برای افراد زیادی از سینماگران معروف برگه رای گیری ارسال می کنن. شرکت کنندگان در این رای گیری به عنوان Board of Governors شناخته میشن که تعدادشون حدود چندصد نفره. برگه های رای گیری از ماه دسامبر برای همه اعضای academy of motion picture and science یا همان AMPAS فرستاده میشن. اعضای این هیات- اگر می خوان رای آنها لحاظ بشه- حداکثر 2 هفته زمان دارن که گزینه های خود را برای هر کدام از بخش های جایزه اعلام کنن. این گزینه ها از بین فیلم هایی که در آن سال اکران شده باشن، انتخاب میشن. شرکت (Price water house coopers) مسئول شمارش رای اعضاست. تمامی برگه های رای نیز به این شرکت ارسال میشن و این شرکت نتایج را اعلام می کنه. لیست کاندیداها در ماه ژانویه براساس پیشینه رای های ماخوذه اعلام میشه.
سپس دور جدیدی از رای گیری مخفیانه آغاز میشه که در آن اعضای آکادمی به نماینده های نهایی برای هر بخش رای می دن. برای رای گیری نهایی نیز اعضا تنها دو هفته فرصت دارن که برگه های رای را ارسال کنن. براساس سنت اسکار، فقط دو نفر از نتیجه نهایی اطلاع دارن. این نتایج در پاکت قرار داده میشه و در مراسم اسکار و روی صحنه پاکت ها باز شده و مشخص میشه که چه کسانیه.
در بین جوایز اسکار فیلم بچه های آسمان ، ساخته مجید مجیدی در سال 1998 نامزد دریافت جایزه شد و اصغر فرهادی در سال 2011 با فیلم جدایی نادر از سیمین و در سال 2016 با فیلم فروشنده ، دوبار برنده جایزه اسکار شد.

مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا

منبع: برترین ها

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطهفت کلید اصلی برگزاری جشنواره موفق
موضوع: جشنواره
هفت کلید اصلی برگزاری جشنواره موفق
۱۷ مهر ۱۳۹۶

صدها جشنواره در هرسال برگزار می شود که با برنامه ریزی رویداد های شگفت انگیز خود فرهنگ و انرژی های منحصر به فرد آن را منعکس می کنند.به همین دلیل هر جشنواره ، برنامه ریزی مخصوص به خود را طلب می کند.با ا...

جشنواره فجر امسال با ۲۲ فیلم
موضوع: جشنواره
جشنواره فجر امسال با ۲۲ فیلم
۲۰ مهر ۱۳۹۶

به گزارش ایسنا: محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی، در برنامه "چشم شب روشن" درباره وضعیت سینمای ایران گفت: به دلیل فقر در موضوع و ژانر نمی‌توانیم به سینمای جهانی برسیم و متأسفانه زیر...

مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا
موضوع: جشنواره
مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا
۲۴ مهر ۱۳۹۶

جشنواره های سینمایی بسیاری در جهان هستن که وجهه بین المللی و اهمیت حرفه ای زیادی دارن.