مهمونی یلدا، بهونه‌ی دورهم بودن


مهمونی یلدا، بهونه‌ی دورهم بودن
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۰۴ مرداد ۱۳۹۷     در : مهمانی خانوادگی
  ۴۸۴   |     ۰  

آخرین بروز رسانی : ۲۴ آذر ۱۳۹۷
مهمونی یلدا، بهونه‌ی دورهم بودنزمستونه! خونه مامان بزرگ، سینی مسی پر از تنقلات روی لحاف خوش رنگی که روی کرسی داغ پهن شده و همه ی فامیل دورهم جمع شدن ... امشب مهمونی یلداست.
فرهنگ اصیل ما تأکید زیادی بر زندگی جمعی داره. به همین دلیل، از هر فرصتی برای کنار هم جمع کردن آدما استفاده می کنه. از جمله این فرصت ها شب یلداست. شب یلدا از قدیم بهونه ای برای دور هم جمع شدن همه ی خانواده و لذت بردن از کنار هم بودن بوده.
کرسی های قدیم فقط واسه گرم کردن مهمونا نبوده، بلکه بهونه ای رو فراهم می کرد برای اینکه آدما دور یک محور مرکزی و کنار همدیگه بشینن، همدیگه رو ببینن، صدای همو بشنون، تفاوت های همو بیشتر تحمل کنن، دسته جمعی بخندن و بابت داشتن همدیگه خدا رو شکر کنن. حالا دیگه از اون کرسی های قدیمی توی خونه ها خبری نیست.
اما هنوز هم میشه دور هم نشست و از حضور همدیگه لذت برد. این جور فرصت ها به ما کمک می کنن تا فراموش نکنیم که در تلاطم امواج مشکلات این دنیای بزرگ، تنها نیستیم. به اصطلاح روانشناسی به ما کمک می کنن تا از احساس حمایت جمعی برخوردار بشیم.
اگه سختتونه، از یلدا کمک بگیرین؛ چرا که یلدا به معنی تولد دوباره است و شما اگه بخواین میتونین همین یلدا دوباره متولد بشید، بدون هیچ خشم و رنجشی در این روزگار پر مشغله که فرصت کنار هم بودن ما کمتر از گذشته شده، نباید از فرصت هایی که گذشتگان خردمندمون برای بهره مند شدن از حمایت های جمعی به ارث گذاشتن به سادگی گذشت، به خصوص از شب یلدا !

احساس حمایت چه فوایدی داره؟
چند سال قبل، تحقیقی روی گروهی از افراد که به دو سبک فردی و جمعی زندگی می کردن انجام شد و به این نتیجه ختم شد که کسانی که جمع گرا هستن و احساس حمایت جمعی می کنن بیشتر از کسانی که فرد گرا هستن و احساس حمایت جمعی کمتری دارن، عمر می کنن و کمتر هم بیمار میشن.

کاهش استرس
حتماً تجربه کردین که با یک حال بد وارد مهمونی شدین و با یک حال خوب از مهمونی بیرون رفتین. جمع خانواده این حال خوب را به کمک چند ساز و کار برای شما به ارمغان میاره: یکی اینکه به شما این احساس را میده که تنها نیستین و این باعث میشه که احساس امیدواری کنین که هنوز هم میتونین روی مشکلاتتون کنترل داشته باشین.
به علاوه شوخی ها، خنده ها، بازی ها و سایر تفریحاتی که در مهمونی های خونوادگی صورت می گیره، یکی از راه های مفید برای کنار آمدن با مشکلات هستن.

 

مهمونی یلدا ، بهونه ی دورهم بودن

 

چگونه از یلدا بیشتر استفاده کنین؟
با این فایده های مهم، توصیه می کنیم که همین شب یلدا فقط با چند راهکار ساده و با جلب حمایت خانواده و دوستان، حال خودتون و عزیزانتون رو خوب کنبد.:
- خودتونو به حضور در مراسم یلدا ملزم کنین
- کار، درس و مشغله های دیگه همیشه هستن اما یلدا فقط سالی یک شبه. پس اونو از دست ندهین.
- مهمونی یلداتون رو تا جایی که میشه شلوغ برگزار کنین.این که چقدر شلوغ باشه بستگی به اندازه خونه تون داره اما سعی کنین تا جایی که میشه، تعداد بیشتری از افراد خونواده رو دور هم جمع کنین
- تلویزیون و تلفن همراه رو خاموش کنین.
- مهمونی رو باهم برگزار کنین.به فکر سلامت قلب و روان صاحب خانه هم باشین و همه مخارج شب یلدا را به دوشش نندازین! قبل از مهمونی باهم توافق کنین وهرکس بخشی از مهمونی را تقبل کنه. مثلا یکی میوه و شیرینی بیاره، یکی خرید تنقلات را به عهده بگیره و... یا اینکه مخارج مهمونی را همگی به عهده بگیرین و به اصطلاح مهمونی را دنگی برگزار کنین و هرکس سهم خودشو بده.
- شب یلدا آداب خاص خودشو داره از جمله شاهنامه خونی، تفأل زدن به حافظ بگو و بخند کردن و ... خودتونو  جدای از جمع نبینین. برای مثال نوبتی برای هم حافظ بخونین رسانه ها را کنار بگذارین
- با دیگرون هم‌صحبت بشید.باور کنید که تأثیر مثبتی که همین چند کلمه حرف زدن های رو در رو بر عواطف و روان شما داره، یکسال مداوم گفتگو کردن در فضای مجازی و رد و بدل کردن استیکرهای خندان و گریان نداره. به چهره هم نگاه کنین تا هر چه بهتر از حال دل هم باخبر بشید.
- خاطره های خوب یلدایی تعریف کنین.مرور خاطره ها تأثیر شگفت انگیزی در نزدیک کردن دل ها به همدیگر داره، اول از همه در خود شما. با مرور خاطرات شیرین، به یاد میارین که زندگی اونقدرا هم که به نظر میرسه سخت نیست.
- . از مهمونی یلدا فیلمبرداری و عکاسی کنید. دیدن عکس‌ها و فیلم ها تا مدتها به شما انرژی میده و خوشی های آن شب را زنده میکنه برای این کار، عکاس و فیلمبردار حرفه ای برای مراسمتون انتخاب کنید تا اگر خواستید لحظات قشنگتون رو بطور ویژه ازش فیلم و عکس بگیرید، به شما کمک کنه.
- کدورت ها را کنار بذارین .خشم و کینه نخواهند گذاشت که شما از حمایت جمع استفاده کنید. دلخوری ها را که اغلب هم ناشی از تفاوت در دیدگاه ها هستن، فراموش کنید. اگه سختتونه از یلدا کمک بگیرین، چرا که یلدا به معنی تولد دوباره است و شما اگه بخواین می تونین همین یلدا دوباره متولد بشید، بدون هیچ خشم و رنجشی.
- به شکرانه یلداهایی که در گذشته کنار اعضای خونواده تون خوش بودین و به نیت برگزاری یلداهای شلوغ تر و گرم تر در سال های بعدی، به یک فرد یا خونواده نیازمند کمک کنین تا اونا هم یلدای خوبی را تجربه کنن. و چه بهتر میشه اگه این کمک را با جماعت حاضر در یلداهای گذشته فراهم کنین، مثلاً با روی هم گذاشتن ده هزار تومن به ازای هر خانواده. به این میگن یک حمایت جمعی نامحسوس اما بسیار مفید!

یلداتون مبارکمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

بنر نسیم سبز تصویر


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...