مهمونی در کشورای مختلف


مهمونی در کشورای مختلف
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۰ آبان ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۶۶۷   |     ۰  
مهمونی در کشورای مختلفمهمونی مراسمیه که در تمام کشورها به شکل ها وسنت های گوناگون برگزار میشه. اساسا انسان ها ارتباط اجتماعی رو دوست دارن و از کنار هم بودن لذت می برن. در بین تمام جوامع ایرانی ها از جمله اقوامي هستن که در ميان کشورهاي دنيا به مهمون نوازي شهرت دارن. هر چند که امروزه ديد و بازديدهاي اقوام و دوستان و آشنايان در مقايسه با گذشته کمرنگ تر شده و گاهي اين ديدارها به ديد و بازديدهاي نوروزي محدود شده و حتي بسياري بدبينانه بر اين باورن که شايد تا چند سال آينده، نسل جديد اين سنت کهن ايراني رو هم به دست فراموشي بسپارن و تنها به ديدار اعضاي خانواده در اين ايام بسنده کنن.


مهمونی ایرانی ها
در ايران امروز سنت مهموني دادن به دليل وجود تجملات و چشم و همچشمي ها كمرنگ شده. بي شک افرادي که زندگي در دهه هاي گذشته رو تجربه کردن به خوبي مي دونن که در دنياي امروز ديگه از صميميت ها و دوستي هایي که در گذشته بين اقوام و آشنايان وجود داشت خبري نيست و به همين علت کمتر مهمون دعوت مي کنيم يا به مهموني دعوت ميشيم. در حالي که در گذشته يکي از مهم ترين سرگرمي هاي خانواده هاي ايراني ديد و بازديد از اقوام و آشنايان بود اما امروزه سرگرمي هاي ديگه ای جايگزين سنت ديرينه شده و به همين علت بندرت همه افراد خانواده و خويشاوندان در يک مهموني بزرگ دور هم جمع ميشن و تازه اگه ردپايي از اين مهموني هاي خانوادگي وجود داشته باشه اغلب بزرگتراي خانواده ميزبان اين مهموني بزرگ هستن که همچنان به سنت هاي قديمي و کهن پايبندن. يکي از رسوم حاکم بر جامعه ايراني در دنياي امروز اينه که وقتي تعدادي از اقوام يا دوستان خود را براي مهموني دعوت مي کنن غذاي مفصلي رو براي مهمونای خودشون تدارک مي بينن تا به بهترين نحو ممکن از اونا پذيرايي کنن و شايد يکي از عواملي که در کمرنگ شدن روابط بين اقوام و آشنايان تاثيرگذار بوده اين باشه که امروزه ما ايراني ها مهموني هاي خود رو به نوعي تجملاتي برگزار مي کنيم و اين در حاليه که در گذشته اغلب مهموني ها بسيار ساده و با هدف دور هم جمع شدن اعضاي خانواده ها برگزار ميشده.

 

مهمونی


مهمون نوازی در کشورای دیگه
اگه نگاهي به آداب و رسوم اجتماعي کشورهای  ديگه بيندازيم و اونا رو با آداب و رسوم حاکم بر جامعه ايراني مورد مقايسه قرار بدیم متوجه میشیم که علي رغم اين که در بسياري از کشورها ديد و بازديدهاي خانوادگي در مقايسه با گذشته کمرنگ تر شده و بسياري از سنت هاي قديمي به دست فراموشي سپرده شده اما همچنان در بسياري از کشورها مهموني ها به شيوه هاي سنتي و با رعايت آداب و اصول اجتماعي برگزار ميشه. در ادامه به برخی آداب و رسوم کشورای مختلف می پردازیم.

 

ایالات متحده آمریکا: از تجملات خبری نیست
ديد و بازديدهاي خانوادگي و دوستانه يکي از مهم ترين تفريحات و سرگرمي هاي آمريکايي ها محسوب ميشه تا جايي که افراد گاهي براي ديدن خانواده هاشون مسافتي طولاني رو با اتومبيل هاي شخصي خود يا حتي هواپيما سفر مي کنن. برای آمریکایی ها آرامش و راحت بودن در کنار هم از هر چیز مهم تره. برای همین به خودشون سخت نمیگیرن و خودشونو پایبند به تجملات نمی کنن. ميزبان هم تلاش خودشو مي کنه تا شرايطي رو فراهم کنه که مهمون بتونه هر کاري رو که راحته انجام داده و از زماني که در مهمونيه بيشترين لذت رو ببره.
آمريکايي ها در روابط خانوادگي خود معمولا راحت تر هستن و حتي اگه ميزبان يا مهمون اصول و آداب اجتماعي رو رعايت نکنه، نشونه بي احترامي نخواهد بود. اما برای صرف غذا معمولا ساعت معینی حدود سه بعد ازظهربرای نهار وهشت شب برای شام رو مشخص می کنن که همه ی افراد خانواده و مهمونا ملزم هستن در ساعت تعیین شده حضور داشته باشن.
آمریکایی ها هم مثل ما ایرانی ها ، به اصطلاح دست خالی به مهمانی نمیرن. معمولا هدیه کوچیکی مثل یک بسته شکلات ، یک دسته گل یا گلدون کوچیک برای تشکر از میزبان با خود میبرن.خصوصا اگه قرار باشه چند روزی در جایی اقامت داشته باشن در پایان مدت اقامت هدیه ای رو برای قدردانی از میزبان به او تقدیم می کنن.

 


ژاپن: پایبند به آداب و رسوم
آداب و رسوم در كشور ژاپن كه برگرفته از فرهنگ كهن اين كشوره ، بسيار مهم محسوب میشه. ژاپني ها بسيار مودب و در عين حال مهمون نواز هستن. دعوت از مهمون براي حضور در يك مهموني ضروريه و اغلب اونها بدون دعوت ميزبان در مهمونيا حاضر نمیشن. به همراه داشتن هديه اي هرچند كوچیک براي ميزبان نيز نشونه احترام و ادب مهمونه و اگه فردي براي حضور در يك مهموني دعوت شده هديه اي براي ميزبان نياورده باشه نشون دهنده بي احترامي او نسبت به ميزبانه و مهمون حتما در بدو ورود خود اين هديه رو به ميزبان تقديم مي كنه و معمولا هنگامي كه مهمون قصد خروج از خونه ی ميزبان رو داره ميزبان هم هديه اي رو به او تقديم ميكنه كه اگرچه ممكنه مهمون در ابتدا از پذيرفتن آن خودداري كنه اما شرط ادب و احترام اينه كه حتما اين هديه رو از ميزبان قبول كنه.
با اینکه ژاپن از نظر فناوری بسیار پیشرفته است اما مردمش به شدت به اصول اجتماعی و سنت های دیرینه مقید هستن و از این نظر در مقایسه با کشورهای دیگه منحصر بفرده.

 

 

هند: خانومای خانواده بعد از مهمونا غذا می خورن
هندي ها هم از جمله اقوامي هستن كه بسيار پايبند به خانواده بوده و علاقه زيادي به حفظ سنت هاي كشورشون دارن. از اونجایی كه خانواده در كشور هند از جايگاه بسيار مهم و ارزشمندي برخورداره در اين كشور اغلب ديد و بازديدها در خانواده انجام میشه. اگرچه گاهي دوستان و اقوام نزديك بدون اطلاع ميزبان و به طور سرزده و بي خبر به ديدن همديگه میرن اما در شهرهاي بزرگ رسم بر اينه  كه مهمون بايد قبل از رفتن به مهموني به ميزبان اطلاع بده. در اين كشور معمولا مهمونا دسته گلي براي ميزبان هديه میارن. اگه فردي به مهموني شام يا ناهار دعوت شده باشه معمولا هديه كوچیكي كه اغلب شيريني يا شكلاته رو هم به عنوان هديه به ميزبان تقديم میکنه. اگه تعدادي مهمون براي شام يا ناهار به مهموني دعوت شده باشن ميزبان به شيوه غذايي خاص خود كه برگرفته از آيين ها و سنت هاي حاكم بر هر خانواده است غذاي مفصلي رو براي مهمونا خود تدارك مي بينه و جالب اين كه در اقوام هندي رسم بر اينه كه زنان خانواده حتما بايد بعد از مهمونا و افراد دیگه ی خانواده غذا بخورن.

 

مصر: برگزاری مهمانی های تجملاتی و تشریفاتی /دیدارهای دوستانه در کافی شاپ
مردم كشور مصر اغلب اتفاقات مهم زندگي خود نظير موفقيت در زمينه هاي مختلف، ازدواج، تولد يا حتي تعطيلات ملي و رسمي رو دور هم جشن مي گيرن.مصري ها يكي از تجملاتي ترين ميزبانان دنيا هستن. از اونجایی كه مردم كشور مصر از سال ها پيش در حاشيه رود نيل زندگي مي كردن فرهنگ و آداب و رسوم اجتماعي حاكم بر اين كشور متاثر از فرهنگ بسياري از كشورهای دیگه بوده . مصري ها در برگزاري مهموني به تجملات و تشريفات اهميت زيادي ميدن. از اونجایی كه در آداب و رسوم حاكم بر جامعه مصر ديد و بازديدهاي خانوادگي از جايگاه بسيار مهمي در حفظ روابط خويشاوندي برخورداره، ديدار اقوام و آشنايان يكي از بهترين و مورد توجه ترين كارها در اوقات فراغت افراد محسوب میشه. مصری ها هم مثل ما آخر هفته ها و روزهاي تعطيل به دیدن پدر و مادرهاشون میرن و همه دورهم جمع میشن.
 شايد براتون جالب باشه بدونین كه در اين كشور، ديدن دوستان در خارج از محيط خانه و معمولا در كافي شاپ ها انجام میشه و اغلب دوستان براي ديدن همديگه به جاي اين كه در مهموني هاي خانوادگي حضور داشته باشن ترجيح میدن ساعاتي از روز تعطيل شونو كافي شاپ ها به ديدار دوستانشون اختصاص بدن و به همين علت حتي در كوچك ترين روستاهاي اين كشور هم حداقل يك كافي شاپ وجود داره.

 

 

ایتالیا: نهار های دوستانه ، شام های شاهانه
ايتاليايي ها اغلب مهمونای خودشونو به نهاری ساده و دوستانه دعوت مي كنن و مهمونی های بدور از تجمل و اسراف رو می پسندن. اگه به ندرت افرادي رو براي شام دعوت كنن حتما اين افراد، از افراد بسيار مهمي هستن كه بايد از اونها با 7 نوع غذاي مختلف پذيرايي كرد. در اين مهموني ها بلافاصله پس از ورود مهمونا، ميزبان حلقه گل زيبايي رو به نشونه تشكر از پذيرش دعوت خود به اونا هديه خواهد داد.

 

چین: مهمونا قبل از ترک مهمونی سخنرانی می کنن
چيني ها هم از جمله اقوامي هستن كه وفاداري اونا نسبت به خانواده از گذشته هاي دور زبانزد مردم كشورهای دیگه بوده. اونا مردماني بسيار مودب هستن و به همين علت براي پايبندي به قوانين و آداب و رسوم اجتماعي اهميت زيادي قائل هستن تا جايي كه اين پايبندي حتي بر روابط بين افراد خانواده و اقوام و آشنايان و حتي ديد و بازديدهاي اونا نيز هم انداخته. در كشور چين هم مثل كشور ما حضور افراد در مهمونياي رسمي مستلزم دعوت از اونا از سوي فرد ميزبانه و اين در حاليه كه اگه مهموني غيررسمي باشه، ممكنه برخي از افراد بدون دعوت و حتي بدون اين كه به ميزبان اطلاع بدن، در اين مهموني حضور پيدا كنن. اما اگه فردي كه براي حضور در يك مهموني رسمي دعوت شده باشه، حتي چند دقيقه ديرتر از زمان شروع مراسم در اين مهموني حاضر بشه، نشونه بي احترامي به فرد ميزبانه. اغلب افرادي كه در يك مهموني رسمي حضور پيدا مي كنن، از صحبت كردن و ايجاد هر گونه سروصدا در مدت زمان برگزاري مراسم خودداري مي كنن.
افرادي كه براي حضور در يك مهموني رسمي و حتي غيررسمي دعوت شده باشن، ميتونن هديه كوچیكي براي ميزبان بياورند اما معمولادر كشور چين پذيرفتن هديه هاي گرون قيمت از سوي ميزبانان مرسوم نيست. اقوام و دوستان هم هداياي كوچیكي مثل ميوه، شكلات، كيك، چاي يا حتي سيگار رو براي ميزبان به همراه خود مي آورند. در مهمونياي غيررسمي، ميزبان غذاي ساده اي براي مهمونای خود تدارك مي بينه و هيچ گاه قبل از رفتن مهمونا هداياي اونا رو باز نمي كنه. از آنجا كه چيني ها اغلب افرادي سحرخيز هستن، اگه به مهموني شام دعوت شده باشن، ميزبان شام رو قبل از ساعت 7 شب براي مهمونا سرو ميكنه و به اين ترتيب مهموني شام خيلي زود تمام شده و مهمونا خونه ی ميزبان رو ترك مي كنن.
جالبه بدونين كه در پايان مهموني هر يك از افراد براي تشكر از ميزبان، قبل از ترك مهموني با يك سخنراني كوتاه و دوستانه از زحمات ميزبان تشكر و قدرداني مي كنن.
 

مهمونی

 

مالزی: مالزيايي ها مهموني نمیدن
در كشور مالزي هم مثل كشور ما ديد و بازديد از اقوام و بزرگتراي خانواده از اهميت زيادي برخورداره. در اين كشور به مانند بسياري از كشورها فرزندان خانواده ها در روزهاي تعطيل به ديدن پدر و مادرهاشون ميرن.در اين كشور مهموني رفتن و مهمون دعوت كردن چندان مرسوم نيست و اغلب اونها در خارج از خانه دور هم جمع شده و ساعاتي رو در كنار هم مي گذرونن

 

انگلیس: دعوت از مهمونا دوماه قبل تر
پايبندي انگليسي ها به اصول اخلاقي و سنت ها و آداب و رسوم اجتماعي در همه كشورهاي دنيا زبانزده . اگرچه مهموني رفتن يا دعوت از مهمون در بين انگليسي ها چندان مرسوم نيست، اما اونها از جمله افرادي هستن كه رفتن به مهموني يا دعوت از مهمونا رو مستلزم رعايت بسياري از آداب اجتماعي حاكم بر جامعه انگليس ميدونن.
انگليسي ها هيچ گاه بدون اطلاع ميزبان در مهموني ها شركت نمي كنن و تلفن زدن به ميزبان قبل از رفتن به مهموني رو شرط ادب و احترام به ميزبان میدونن. در اين كشور معمولا افراد به مهموني شام دعوت ميشن و اونها هم هديه كوچیكي رو براي ميزبان به همراه خود مياوردن.
در انگليس هر ميزبان براي دعوت از افراد براي حضور در مهمونياي رسمي بايد 2 هفته قبل از مهموني، تاريخ برگزاري مهموني رو به اونا اطلاع بده كه اين دعوت ميتونه از طريق يك تماس تلفني، ارسال نامه الكترونيكي (ايميل) يا پيام كوتاه باشه كه البته براي رعايت ادب و احترام به مهمون، بهتره دعوت از طريق تماس تلفني انجام بشه، اما اگه ميزبان قصد داشته باشه مهمونایي رو براي يك مهموني رسمي دعوت كنه، بايد يك يا 2 ماه قبل از برگزاري مهموني با ارسال كارت دعوت مهمونا رو از تاريخ دقيق برگزاري اين مهموني مطلع سازد. علي رغم اين كه قبل از دهه 1960 مرسوم بود كه از مهمونا با غذاهاي سنتي اين كشور ـ كه اغلب از گوشت گوساله تهيه ميشه ـ پذيرايي بشه اما شيوه غذايي مردم انگليس در اين سال ها دستخوش تحولات بسيار زيادي شده و انگليسي ها اين روزها علاقه زيادي به خوردن غذاهاي اروپايي و آمريكايي پيدا كردن تا جايي كه خوردن اين نوع غذاها در مهمونياي رسمي و غيررسمي جايگزين غذاهاي سنتي شده.
 

مهمونی

 

عربستان: پذیرایی جداگانه از زنان و مردان
در كشورعربستان پذيرايي از مهمون آداب و رسوم خاصي داره و معمولا بلافاصله پس از ورود مهمونا با يك وعده غذاي مخصوص ـ كه معمولا از گوشت بره يا شتر تهيه شده  ـ از مهمونا پذيرايي ميشه. در اين كشور زمان زيادي از ديد و بازديدهاي خانوادگي به پذيرايي از مهمونا با غذاهاي متنوع اختصاص پيدا ميكنه. اغلب افراد براي ناهار به مهماني دعوت ميشن و معمولا از آقايون در محلي جداگانه و قبل از خانوم ها پذيرايي ميشه.
ميزبان معمولا از چندين روز قبل از مهموني همه چيز رو براي مهمونای خود آماده مي كنه تا بتونه به بهترين نحو ممكن ازشون پذيرايي كنه. اگرچه پايبندي به اين سنت امروزه در كشور عربستان كمتر مرسومه اما در گذشته رسم بر اين بود كه يك روز قبل از برگزاري مهموني گوسفند يا شتري رو براي مهمونا قربوني مي كردن و غذاي اونا رو از همين گوشت قربوني تهيه مي كردن.

 

روسیه: روس ها عاشق مهمونی هستن
به جرات میشه گفت وجه تمایز زیادی بین آداب و رسوم مهمون نوازی در فرهنگ روسی با فرهنگ سایر کشور ها وجود داره. روس ها دوست دارن که مهمون داشته باشن و مهمونی های بزرگ بدن. در روسیه برای دیدار با دوستان یا همسایگان، شما نیاز به زمانهای خاص مثل تعطیلات سال نو، جشن ازدواج، جشن تولد و … ندارین.

 

 

منبع:  magiran.com

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...