مهمانی ، لذت یا عذاب!


مهمانی ، لذت یا عذاب!
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۸ مهر ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۲۰۹۱   |     ۰  
مهمانی ، لذت یا عذاب!


فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! 
گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون در اقوام رضایت نداریم بجای ایراد گرفتن از رفتارو منش دیگرون شاید بد نباشه نقش خودمونو هم در تیرگی این روابط بررسی کنیم. به یاد داشته باشیم در هر رابطه ای همیشه هردو طرف مقصرن؛ اما یکی کمتر و دیگری بیشتر. اگه نتونیم نقش خودمونو تو مشکلات ایجاد شده بفهمیم هیچ اصلاحی صورت نمیگیره. در این مطلب سعی می کنیم به مواردی اشاره کنیم که معمولا روابط فامیلی را دچار مشکل می کنه و شما را از مهمانی ها فراری میده!
رسم و رسومات تکلف آور:
یکی از بدترین آفات روابط فامیلی باب شدن رسم های سختیه که ما را گرفتار تجملات و مشقات زیادی می کنه تا جایی که ترجیح میدیم اصلا رابطه ای و رفت و آمدی در کار نباشه و گرنه همه ی ما همیشه به دنبال جایی هستیم که از بودن در کنار اطرافیان لذت ببریم. مهمانی دورهمی که خوش بگذرونیم و غذایی بخوریم تا بتونیم کمی از گرفتاری ها و مشغله های روزمره را در این شب نشینی ها فراموش کنیم.
کم کاری و بی مهری : 
از قدیم گفتن هر رفتی یه اومدی داره! بعضیها عادت کردن همیشه محبت ببینن و وظیفه ی خودشون نمیدونن که به دیگران محبت کنن. این افراد همیشه آماده ی رفتن به مهمانی هستن، اما سال به سال کسی رو به خانه شان دعوت نمیکنن و یا اگه هم مهمانی میدن روی خوش ندارن. کسانی که در مهمانی شاد و شنگولن ولی در میزبانی چندان فعال نیستن، نمیتونن روابط خوبی با اقوام داشته باشن. با روی باز از میهمان استقبال کردن و خشنود نگه داشتن میهمان در طول مهمانی و پذیرایی با صداقت با اون چه در اختیار است از وظایف یک میزبان خوبه هیچ کس بخاطر یک لقمه غذا به مهمانی نمیره. میهمان دوستی و سخاوت رکن اصلی و مهم در فامیل داریه سخاوتمند نزد همه محبوبه حتی اون که از این سخاوت بهره ای نبرده. این خاصیت معنوی سخاوته نه تاثیر پول! خسیس هم که همیشه مطرود و منفوره حتی نزد کسی که خساستش ضرری به او نزده.
بد کلامی : 
اگه نیش زبان داشته باشین مشکل میتونین روابط خوبی با اقوام داشته باشین. اگرچه نیت شما از حرفهایی که می زنین خیر باشه، بازم مجاز به استفاده از هر کلمه و لحنی نیستین. اصلا کسی که خیرخواه دیگرانه طوری حرف نمی زنه که منجر به کدورت و لجبازی بشه مگه در مواردی خاص که قصد تلنگر زدن در کار است. با کمی دقت و تامل میشه از بدکلامی پرهیز کرد و خیلی وقتها با تمرین سکوت از ایجاد مشکلات پرهیز کرد. هر انتقادی که به نظر می رسه نباید فورا مطرح بشه گاهی لازمه زمان بدیم تا افراد خودشون متوجه مشکلات بشن. انتقادی که امیدی به پذیرش و برخورد درست با اون نیست مطرح شدنش چه سودی داره. بسیاری از روابط فامیلی به دلیل انتقادهای نابجا و بی خردانه ضعیف شدن یا از بین رفتن.
کنجکاوی:
بعضی ها عادت دارن در مورد مسایل شخصی دیگرون دائما کنجکاوی کنن. چرا ازدواج نمیکنی؟ کی بچه دار میشی؟ چرا زن نمیگیری؟ کارت چیه؟ خونتون چند متره؟ و .... سوالاتیه که واقعا به ما مربوط نمیشه و جزء حریم خصوصیه افراده؛ اگه شما هم از این عادت ها دارین بهتره هرچه زودتر اونو ترک کنین تا دیگران از بودن در کنار شما احساس رو به روی یک بازجو ایستادن رو نداشته باشن!!!

مهمانی،لذت یا عذاب


پرتوقعی : 
اگه توقع دارین مادر سالمند شما هر روز بچه هاتون رو نگهداری کنه، اگه توقع دارین پدرتون همیشه به فکر وضعیت مادی زندگی شما باشه، خودتون مانع داشتن روابط سالم و مثبت با اون ها خواهید بود. شما دیگران را مجبور می کنین یا با پاسخ به توقعات نابجایتان شما را بپذیرند یا قطع محبت و رابطه کنن. حالت سومی باقی نمی گذارین. چه بسا در زندگی همیشه ناراضی باشین و همیشه احساس کنین دیگران نسبت به شما بی مهر و محبتن. سعی کنین بفهمین پرتوقعی نوعی سوء استفاده از محبت دیگرانه.
کینه های پنهان: 
عامل تیرگی بسیاری از روابط کینه ها و عقده هایی است که از هم پنهون کردیم. در اغلب موارد اگه این کینه ها را ریشه یابی کنیم به حسادت و حقارت درونی خودمون پی می بریم. اگه ما از درون از چیزی رنج نمی بردیم و از کودکی احساسات دردناکی نسبت به ادراکمون از خودمون نداشتیم از حرف و عمل دیگران هر چند تحقیر آمیز باشه انقدر رنجیده نمی شدیم که دچار کینه ورزی بشیم. بنابراین باید برای حل این مشکلات به تقویت اعتماد به نفس و خود پنداره ی مثبت رسید تا از هر حرف و سخنی گرفتار ناراحتی و کینه ورزی نشد.

منبع:  بیتوته
 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...