مراسم شب یلدای تازه عروسا


مراسم شب یلدای تازه عروسا
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۳۰ آذر ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۵۴۴   |     ۰  
مراسم شب یلدای تازه عروساتور و پولک‌ها روی کادوها و خوراکی‌ها را پوشونده، صدای شادی و موسیقی از خانه به گوش میرسه، شب چله خانه‌هایی که در آن عروس و داماد دارن حال و هوای دیگری داره.
بچه که بودیم، عروسی که می‌شد انگار تو دلمون غُلغُله‌ای بر پا بود، خانه حال و هوای دیگری پیدا می‌کرد و بزرگترها به جنب و جوش می‌افتادن. ما بچه‌های فامیل هم از فرصت به دست اومده برای کنار هم بودن نهایت استفاده را می‌بردیم و در کنار بزرگ‌ترها که مشغول فراهم کردن سور و سات عروسی یا مراسم‌های مربوط به آن بودن، از زیبایی‌های و شادی این جشن‌ها لذت می‌بردیم.
گاهی این جنب وجوش‌ها شب همه را در یک خانه جمع می‌کرد و مادرها که از کار روزانه و فراهم کردن مقدمات مراسم فارغ شده بودند می شستن پای حرف‌های شیرین عروسی؛ از اینکه لباس چی بپوشن و اگر خانواده عروس بودن در مورد خانواده داماد حرف می‌زدن و اگر از خانواده داماد بودن از عروس و نزدیکاش با هم می‌گفتن و ما در رختخواب‌های خنکی که کنار هم پهن شده‌بود بازی می‌کردیم  وآتیش می سوزوندیم تا آخر تشری می زدن که آروم بگیرین.
صبح مراسم عجب حال و هوایی داشت، همه رو زود از خواب بیدار می‌کردن، یا از سروصدای بقیه بیدار می‌شدی و یا از شوق دیدن صدباره لباسی که قرار بود اون شب بپوشی؛ اون دلهره شیرینی که در همه جای خانه پخش بود، روح لطیف و کودکانه ما را هم به وجد می آورد.
یکی از این مراسم‌های پر شور و شوقی که پیش از عروسی در خانه‌هایی که دختر وپسر جوان عقد یا نامزد کرده بودن برپا می‌شد، شب چله بود.
زنان خانواده داماد از شب قبل دور هم جمع می‌شدن تا آجیل، میوه و کادوهایی را که به عنوان شب‌چله‌ای برای عروس می‌بردن، تزئین کنن. شب قبل در خانه عروس هم جنب و جوش برپا بود تا سور وسات مهمانی شب چله مهیا و همه چیز در حضور داماد، خانواده و فامیلش آبرومند برگزار بشه.
یکی خونه رو تمیز می کرد و دیگری تا دقیقه نود، در حال جابه جایی لباس قرمز عروس خانم بین خانه و خیاطی بود که همیشه خدا دم آخر، تنگ، گشاد، بلند و یا زیادی کوتاه از آب در می اومد.
با همه این جنب وجوش‌ها، لحظه‌ای که مهمونا می‌رسیدن همه می‌خندیدن و از صبح دویدن‌ها و اوقات تلخی‌ها را فراموش می‌کردن، انگار نه انگار که داماد بزرگ خانواده عروس همین دو ساعت پیش بهانه آورده و خواسته بود که به قهر خانه را ترک کنه که نازش را کشیده‌ و نگهش داشته بودن یا آنکه خواهر داماد لحظه ‌آخر معلوم نیست چه چیزی باعث ناراحتی‌اش شده و گفته بود که نمیاد که آخر با هزار قربان و صدقه و ترساندش از بی‌آبرویی جلو خانواده عروس راهیش کرده بودن.
در که برای مهمونا باز می‌شد همه غصه‌ها را باد با خود می‌برد و همه با به به و چه چه به شب چلگی‌های عروس که شامل پارچه، لباس، کله قند، آجیل و میوه  بود و  بر روی طبق می اومد نگاه می‌کردن و کِل می‌کشیدن.

 

مراسم شب یلدای تازه عروسا

 

شب چله گوسفند رو حنا می بندن
نصرالله حدادی که پژوهشگر و فرهنگ و تاریخ ایران است در مورد رسم و رسوم خانواده‌های ایرانی در دهه‌های گذشته برای شب‌چله‌ای بردن برای عروس میگه: «در مرودشت فارس گوسفند را حنا می‌بستند و برای خانواده عروس می‌فرستادند، اراکی‌ها نیز در ۶ – ۵ مجمعه (طبق مسی و بزرگ) ،کفش، شیرینی، سنجد، آجیل و لباس زمستانی که داماد خریده بود و خواهرها و دخترخاله‌های داماد آن را در طبق‌ها تزئین کرده‌بودند به خانه عروس می‌فرستادند،  داماد هم شب چله به خانه عروس می‌رفت و آنجا شام و شب چره می‌خورد و شب به خانه بر می‌گشت. خانواده عروس هم شب بعد، در همان مجمعه‌ها، کیسه حمام، کیسه توتون و دستمال و جوراب و چیزهایی که عروس برای نامزدش بافته بود را می‌گذاشتند و به خانه داماد می‌فرستادند.»

او ادامه داد: «شب چله برای خیلی‌ها بهانه‌ای بود که هدیه بیاورند و دید و بازدید کنند، در نقده نیز دخترهایی که تازه ازدواج کرده بودند به خانه پدرشان می‌آمدند و ۳ شب آنجا می‌ماندند، بعد دوباره به خانه همسرشان باز می‌گشتند و تا شب چله بعدی حق نداشتند به خانه پدرشان بروند مگر اینکه شوهرشان رضایت می‌داد و گرنه باید تا شب چله سال بعد صبر کردند.»
دکتر  محمد عجم، پژوهشگر نیز می‌گوید: رسم شب‌چله عروس همچنان هم  در بسیاری مناطق پا برجاست، هرچند که حال و هوای آن شاید تغییر کرده‌باشد، نمی‌دانم این تغییر حال و هوا به خاطر بزرگ شدن ماست یا اینکه دل‌ها دیگر به راحتی قبل خوش نمی‌شود.

 

منبع: چمدانمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...