مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !


مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۴ مهر ۱۳۹۶     در : ولیمه و ترحیم
  ۸۰۸   |     ۰  
مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !


همه یکی یکی میان. .صدای آهنگی غم انگیز به گوش می رسه همه آروم نشستن. کم کم صحبت ها شروع میشه و همه درباره ی اون مرحوم شروع به گفتگو می کنن و خانواده ی داغدیده رو تسلی می دن. تاج گلها تقدیم، البته از نوع مجازی میشه و بسته به اینکه صاحب عزا چقدر خرج کرده باشه تایم مراسم فرق می کنه.
اینجا مراسم ختم مجازیه. مراسمی که برای افراد معروفی چون عباس کیارستمی ، داوود رشیدی ، منصور پورحیدری ، دنیا فنی‌زاده ، شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو ،محمود جهان، مریم میرزاخانی ، زینب ساسانیان ، محمدعلی فلاحتی نژاد و... تا کسانیکه  قوم خویشی در خارج از شهر یا کشور دارن برگزار میشه.
 شرکت‌کنندگان در این مراسم همگی شریک غم خانواده داغدار هستن، حالا هرکجای دنیا که باشن. اساس ترتیب دادن مراسم ختم آنلاین هم اصلاً همینه؛ گردآوردن جمع آشنایان و دوستان درحالی که هرکدوم در گوشه‌ای از دنیا ساکن هستن. نیازی که گروه تشکیل دهنده تیم «آی ختم» رو بر اون داشت تا دست به چنین ابتکاری بزنن.
همه نزدیکان و دوستان چه در شهرای ایران و چه در خارج کشور می‌تونن در بستری با رنگ و حال ایرانی و قابل برنامه‌ریزی و شکل‌سازی مطابق با هر سلیقه‌ای، در غم و اندوه خاندان و دوستان خود شریک باشن. چه بسیارن کسانی که درست در لحظه وقوع یک داغ به کسانی نیاز دارن که نزد اونها نیستن و در یک شهر یا کشور دیگه زندگی می‌کنن. افراد داغدار می‌تونن با برگزاری یک ختم یا مراسم چهلم اینترنتی، این امکانو برای همه دوستان و آشنایان فراهم کنن که با اونها همدردی کنن و به اونها تسلی بدن.
این توضیحیه که در سایت درباره‌ی ختم داده شده و متقاضیانو ترغیب به برگزاری چنین مراسمی می‌کنه که ترتیب دادنش کار زیادی نداره. از اونجاییکه همه چیز مجازیه، تنها کاری که باید بکنین، پر کردن فرم ثبت‌نام اینترنتی و انتخاب آپشن‌های مورد نظرتونه. با این کار شما دارای یک نام کاربری در آی ختم میشین؛ البته دور از جون عزیزانتون. ثبت‌نام‌کننده باید نام متوفی و تاریخ و ساعت مراسم رو در سیستم وارد کنه. همین‌طور معلوم کنه می‌خواد مراسمش در چه سطحی باشه. در ابتدای ثبت‌نام همه چیز به صورت پیش فرضه و پس از انتخاب نهایی و زدن دکمه «تأیید»، متقاضی به صفحه بانک فرستاده میشه تا مبلغ مربوطه رو به نام شرکت پرداخت کنه. پس از انجام مقدمات، میشه در صفحه تنظیمات، موارد مورد نظر رو انتخاب کرد و در نهایت با فشار دادن دکمه «به روزرسانی» گزینه‌ها رو ذخیره کرد.
در لحظه ورود به سایت با عکس خانمی که در حال فکر کردن به جملاتی مثل : "ختمش توشهرستانه، چطوری برم؟ " یا "بدون سفر چه راحت به ختم رسیدم" روبرو میشین.
مدعوین همه از طریق یک آگهی ترحیم به مراسم دعوت شدن. اعلامیه برا‌شون ایمیل یا تلگرام شده. با متنی مشابه این: «با اندوه فراوان به آگاهی می‌رسانیم مراسم یادبود روانشاد... در تاریخ... از ساعت... در نشانی اینترنتی زیر برگزار میشه. حضور سروران موجب شادی روح آن مرحوم و تسلای خاطر بازماندگان خواهد شد.
برگزاری مراسم اینترنتی
مراسم ترحیم در سه سطح ساده ، استاندار، ویژه برگزار میشه.
مراسم ساده طول مدتش یک ساعت و نیمه و همه چیز به صورت پیش فرضه و فقط چند مورد محدود به انتخاب برگزارکننده است. هزینه ی برگزاری این مراسم 19000 تومنه.
در مراسم استاندارد ، برگزارکننده فقط برخی موارد را میتونه انتخاب کنه یا تغییر بده و بقیه موارد به صورت پیش فرضه و امکان تغییر اون وجود نداره. این گزینه برای کسانی خوبه که می خوان تا حدودی مراسم را در کنترل داشته باشن اما خیلی نمی خوان وارد جزییات بشن. همچنین در این گزینه امکان انتخاب چهار و نیم ساعت وجود نداره.قیمت برگزاری اون هم 49000 تومنه.
اما مراسم ویژه؛ این یکی مختص کسانیه که می‌خوان در برگزاری ختم آنلاین سنگ تمام بگذارن. هزینه اش 99000 تومنه و برگزارکننده بجز نام و نام خانوادگی مرحوم امکان تغییر و تعیین همه موارد رو تا پایان روز قبل از مراسم داره. رنگ پیش زمینه‌ها، رنگ و نوع فونت‌ها، پیام‌ها و فایل شنیداری و عکس مرحوم، عکس برگزارکنندگان؛ همه اینا در اختیارش خواهد بود. در مراسم ویژه این امکان وجود داره که مدت مراسم تا چهار ساعت و نیم انتخاب بشه. همچنین اعلامیه مراسم ویژه در بخش بالای وب سایت و کاملاً مشهود خواهد بود. این گزینه را برای کسانی توصیه می‌کنن که سلیقه عالی دارن و می‌خوان خودشون همه موارد صفحه برگزاری مراسم رو طراحی کنن. همچنین اونایی که اقوام یا دوستان متعدد در خارج از کشور دارن، با انتخاب این نوع مراسم و با توجه به زمان طولانیه اون میتونن پاسخگوی عواطف همه دوستان و آشنایان باشن. تاج‌های گل مجازی که شرکت‌کنندگان در مراسم ختم آنلاین سفارش می‌دن وهزینه‌ ش را آنلاین می‌پردازن، در واقع کمک‌هایی هستن که به حساب مؤسسات خیریه واریز میشه تا صرف امور خیرخواهانه بشه.
تاج گلها و پیام های تسلیت مجازی
اما شرکت‌کنندگان در مراسم هم میتونن با پرداخت هزینه‌های جداگانه، خود رو بیشتر به رخ سایر شرکت کنندگان و صاحبان عزا بکشن. اونا می‌تونن با پرداخت ماهانه 10 هزارتومن و ارتقای پنل کاربری، در جایگاه ویژه مراسم بنشینن، فونت نام و نام خانوادگی خودشون را تغییر بدن تا متفاوت از بقیه اسامی به چشم بیان. عکس پروفایل خودشونو عوض کنن و امکان ارسال نظر خصوصی را داشته باشن. این در حالیه که کاربران معمولی که عضویت اونا رایگانه، نه فقط هیچ یک از این امکاناتو ندارن، بلکه حتی امکان درج پیام تسلیت هم براشون فراهم نیست. دسته گل و تاج گل اهدایی بصورت استیکر، قیمت‌های متفاوتی دارن. قیمت‌هایی که از پنج هزارتومن برای یک استیکر یک دسته گل معمولی آغاز شده و تا استیکر تاج گل 48 هزارتومنی ادامه داره. هزینه ی این تاج گل های مجازی با درگاه پرداخت اینترنتی قابل پرداخته و گل های تهیه شده از لحظه تهیه تا پایان مراسم در بخش گل ها و با نام و عکس شما توسط بازماندگان و شرکت کنندگان دیده خواهد شد. همچنین اونطورکه این سایت توضیح می ده مبالغ پرداختی شما بابت تاج گلها به حساب موسسات خیریه واریز میشه.

مراسم ختم اینترنتی


اما سایت، امکان‌های رایگانی چون متن‌های آماده شعر تسلیت و متن دعوت به مراسم را هم داره تا کاربران، حتی زحمت پیداکردن پیام تسلیت مناسب یا متن دعوت‌نامه رو هم به خود ندن. نکته جالب اینکه بلافاصله با آغاز مراسم، شمارش معکوس زمان‌سنج، بر اساس مدت زمان تعیین شده مراسم آغاز میشه و حاضران میتونن زمان دقیق باقیمانده تا پایان مراسم را ببینن. از سوی دیگه، منوهایی چون دسته گل‌ها و سبدهای گل اهدا شده، نام کاربری حاضران در مراسم، برگزارکنندگان و البته پیام‌های درج شده حاضران رو هم در مراسم دید.
مراسم ترحیم اینترنتی ، خوب یا بد؟
دوستان و آشنایانی که در مراسم ختم آنلاین شرکت می‌کنن، در یک گزینه مشترکن؛ غمگینن اما دور از هم و جدا جدا. همین دور بودن، گاهی آنچنان برای بعضی‌ها دلتنگ‌کننده و عذاب‌آور میشه که تا مدت ها روح و روان‌شان را تحت تأثیر قرار می‌ده. «به عکس‌ها نگاه می‌کردم، فیلم‌ها را می‌دیدم اما دلم آروم نمی‌ش. می‌رفتم بیرون قدم می‌زدم و حالم بد بود. تا مدت ها؛ حتی ماه‌ها. فکر می‌کنم خانواده‌ام که در ایران بودن خیلی زودتر با این داغ کنار اومدن اما من، حتی هنوز درگیرم. دوست داشتم آن زمان کنارشون باشم. تک تک‌شونو را در آغوش بگیرم و گریه کنم. فیلم‌ها بیشتر ناآرومم‌ می‌کرد.»
اینا رو سیما میگه، ساکن کانادا. 8 ماه پیش پدر را از دست داده درحالی که به دلیل مسائل تحصیلی و شغلی، امکان سفر به ایران و شرکت در مراسم سوگواری رو نداشته: «مسلما برگزاری چنین مراسمی، حتی مجازی کمک‌کننده اس. اینکه آدم در یک ساعت مشخص به صورت آنلاین با تمام فامیل و دوستانش روبه‌رو بشه و از وجودشون تسکین بگیره. امیدوارم برای کسی پیش نیاد، اما واقعاً ایده خوبی است، خصوصاً برای کسانی که دور هستند.»
سیدجواد طباطبایی که سال‌هاست در کار برگزاری مراسم ترحیم فعالیت داره برگزاری چنین مراسمی را اشتباه میدونه، مگه اینکه بیشتر شرکت‌کنندگان خارج از کشور باشن و امکان حضورشون فراهم نباشه. اون میگه: «ما خودمون بارها شده از برگزاری مراسم ترحیم فیلمبرداری کردیم و اونو به صورت آنلاین برای بستگان متوفی که خارج از کشور بودن، فرستادیم. دقیقاً مثل ویدئو کنفرانس. این خوبه  اما برگزاری مراسم به صورت کاملاً مجازی، هیچ حس خوبی نمی‌ده. حضور فیزیکی انسان‌ها در چنین مراسمی خیلی مهمه. من خودم بچه جنوب شهر هستم و تا جایی که به یاد میارم تمام مراسم ختمی که در آن شرکت کرده‌ام خیلی شلوغ بوده و همین مسأله موجب تسلی خاطر خانواده داغدیده اس. حالا هم مراسمی که خودمان برگزار می‌کنیم کم و بیش به همین شکله. اینکه آدم‌ها در فضای مجازی گرد هم بیاین، ممکنه ظاهراً تسلی بخش باشه اما کارکرد مراسم سنتی خودمون رو نداره.
در هرحال دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اون قدر در زندگی انسان‌ها نفوذ پیدا کردن که دیگرحتی ملاقات‌های حضوری هم کمرنگ شدن و جای خود را به چت و فرستادن فایل صوتی و استیکر دادن.برگزاری مراسم ختم اینترنتی هم مثل دیگر فضاهای مجازی مزایا و معایبی داره که البته زیاد با فرهنگ و آداب و رسوم ما همخوانی نداره.شاید تنها کاربرد اون برای برگزاری ختم افراد معروف و یا کسانیکه دوستان و آشنایان زیادی خارج از کشور دارن و امکان حضور در مراسم را ندارن مناسب باشه اما به هیچ عنوان نباید جای مراسم های سنتی را بگیرد.

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب و اصول سنت ولیمه دادن
موضوع: ولیمه و ترحیم
آداب و اصول سنت ولیمه دادن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

ولیمه دادن یکی از سنت های پسندیده اسلامی ست که به مهمانی گفته میشه که در اون حداقل ده نفر شرکت داشته باشن. مهمانان ولیمه میتونن از اقوام ، دوستان ، همسایگان و ... باشن.اما چه خوبه از افراد کم بضاعت هم...

رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
موضوع: ولیمه و ترحیم
رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

چندسالیه که رفتارای عجیب و غریب در مراسم خاک‌سپاری رفتگان صورت می‌گیره که مصداق ضعف فرهنگی بوده و نفعی هم به حال مردگان و بازماندگانشان نداره

مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
موضوع: ولیمه و ترحیم
مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
۲۴ مهر ۱۳۹۶

اینجا مراسم ختم مجازیه. مراسمی که برای افراد معروفی چون عباس کیارستمی ، داوود رشیدی ، منصور پورحیدری ، دنیا فنی‌زاده ، شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو ،محمود جهان، مریم میرزاخانی ، زینب ساسانیان ، محمدعلی فلاحتی نژاد و... تا کسانیکه قوم خویشی در خارج از شهر یا کشور دارن برگزار میشه.