لذت مهمانی خانوادگی در آخر هفته ها


لذت مهمانی خانوادگی در آخر هفته ها
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۶ مهر ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۵۵۴۴   |     ۰  

آخرین بروز رسانی : ۲۰ آذر ۱۳۹۷
لذت مهمانی خانوادگی در آخر هفته ها


در طول هفته مشغول کار و درس و هزارجور گرفتاری و روزمرگی هستیم و آخر هفته ها رو هم با کسالت و بی حوصلگی می گذرونیم.دیگه رفت و امد ها رنگ و بوی سابق رو نداره و مهمونی رفتن و مهمونی دادن از خاطر آدما رفته.شاید یکی از دلایلش تجملاتی باشه که امروزه خیلی بین خانواده ها زیاد شده.اگه مهمونی برگزار کنیم باید چند نوع غذا و دسر و خوراکی های مختلف تهیه کنیم که هم وقت و حوصله زیادی می بره و هم از نظر مالی بهمون فشار میاد.اما شاید اگه کمی آسون تر بگیریم و مهمونیهارو ساده تر برگزار کنیم، می تونیم بیشتر دور هم جمع بشیم و از کنار هم بودن لذت ببریم. مثل قدیم که خونه ی هر کسی می رفتی، هرغذایی که داشتن رو می آوردن سر سفره و همون غذا اونقدر برکت داشت که همه اهل خونه و مهمونا رو سیر می کرد. به قول قدیمیا که می گفتن اگه روز بیاد و بره و مهمون تو خونه آدم نیاد، اون روز بی برکته!
چه بسا توی همین دورهمی ها بسیاری از مشکلات خانوادگی حل میشه. دلخوری و کدورت‌ها از بین میره و آدما بیشتر از حال هم با خبر میشن.
آقایی در مرکز مشاوره می گفت:هیچ کس زنگ خونه ما رو نمی زنه و هر کس زنگ خانه ما رو بزنه، از دو حال خارج نیست؛ یا اشتباه کرده و یا اینکه یک گداست! زندگی در خانواده ما سرد و یک نواخته و در حالیکه قبلا مهمان هایی میومدن و با حرف‌ها و شوخی هاشون، همه اعضای خانواده رو دچار سرخوشی و تنوع می کردن و شادی و انبساط خاطر رو برای ما فراهم میاوردن.
مهمانی باعث تنوع می شود
وقتی مهمان داریم خونه پر از شور و نشاط میشه. دید و بازدید سبب تنوع توی زندگی میشه و خانواده ها رو از حالت یکنواختی و خمودگی در میاره.
اگه دقت کنین میبینین خانواده هایی که برای مهمان ارزش قائل است و میزبانی می کنه یا خانواده‌ای که به مهمانی می رود و هر دو دید و بازدید متقابل دارن، خانواده هایی پویا هستن و از رکود و سستی به در میان. پس بیاییم با انجام دید و بازدید خانوادگی، زمینه زندگانی شاد و متنوعی رو برای خود و خانواده مون بوجود بیاریم.

لذت مهمانی خانوادگی در آخر هفته ها


رشد و بالندگی اجتماعی
اگه خانواده ها به دید و بازدید یکدیگه نرن، خود و فرزندان اونها هرگز به رشد اجتماعی مطلوب نمیرسن. کمی در رفتار کودکان دقت کنین، کودکانی که خانواده ی اونها، بیشتر مهمانی رفتن و میزبانی کردن، رفتارهای اجتماعی اونها بهتر، صحبت کردن اونها کامل‌تر، باهوش‌تر و شادتر هستن. تصور می کنین رفت و آمدهای خانوادگی در کودکان منزوی و گوشه گیر، چگونه است؟ پس اگه بخواهیم در تربیت اجتماعی فرزندان خویش تلاش نماییم، برای رفتن به مهمانی ها اهمیت قایل شویم.
همسران جوان و فرزندان اونها با مهارت های اجتماعی آشنا میشن و می آموزن که از حالت احساس خود بینی به درآیند و اونو تبدیل به احساس دیگر بینی کنن و به انسجام خانوادگی دست یابند و در سختی ها یکدیگه رو یاری کنن. در این باره امام علی (علیه السلام) می فرمایند:« خویشاوندان به منزله بال و پر تو هستند که می توانی با آن ها پرواز کنی. »
اونهایی که ارتباط خود رو با بستگان قطع می کنن، در واقع بال و پر خود رو می شکنن و قدرت پروازشونو از دست میدن . پس اگه خانواده بخواد هم خودش اوج بگیره و هم فرزندانش اعتلا یابند، باید برای مهمانی رفتن ارزش و اهمیتی ویژه قایل باشه.


لذت مهمانی خانوادگی در آخر هفته ها

کدوم بهتره؟ مهمانی برویم و یا میزبان باشیم؟
بعضی ها فقط دوست دارن که مهمانی برن و خود کمتر میزبانی می کنن، برخی ها هم میگن ما سختمونه که این همه راه برویم، برای ما راحت‌تره که فقط مهمان به منزل ما بیاد.
از قدیم گفتن که هر رفتی، یک اومدی داره، آن ها که به مهمانی می رن، نقش های یک مهمان و آداب پسندیده مربوط به اونو فرا می گیرن و چون میزبان میشن، نقش‌های یک میزبان و چگونگی برخوردهای لازم با مهمانان رو می آموزن، در هر کدام خیر و برکت فراوان و آموزش و رشد و بالندگیه.

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...