قوانین طلایی استفاده از پاورپوینت در سخنرانی ها


قوانین طلایی استفاده از پاورپوینت در سخنرانی ها
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۲۵ مرداد ۱۳۹۷     در : مراسم سازمانی
  ۵۱۶   |     ۰  
قوانین طلایی استفاده از پاورپوینت در سخنرانی ها


  • قانون 5*5

هرگز نباید در یک پاراگراف بیش از پنج سطر نوشت و هر سطر هرگز نباید از پنج کلمه بیشتر باشد. در سالن کوچک تر با حضار کمتر می توان خطوط یا کلمات را بیشتر کرد. در صورتی که هر پاراگراف پر از اطلاعات باشد، باعث انحراف و بی‌توجهی حضار به شما می‌شود و آن‌ها مشغول نت برداری و یا خواندن مطالب خواهند شد.

  • قانونِ رو کردن به حضار

هنگام توضیح دادن درباره آنچه که در صفحه پشت سرتان در حال نمایش است، باید لپ تاپتان جلوی شما باشد. به هنگام تعویض صفحات و کلیک کردن نیز باز هم ارتباط چشمی خود را با حضار حفظ نمایید و به خاطر داشته باشید که چهره‌ی شما مهم ترین عنصر در هر سخنرانی است و زمانی که روی صفحه به نکته‌ای اشاره نمی‌کنید بهتر است دکمۀ "B" را روی لپ تاپ فشار دهید تا صفحه خالی شود و توجه مخاطبان به سوی شما جلب گردد.

  • قانونِ روشن کردن چراغ ‌ها

درهنگام ارائهی پاورپوینت ضروری است که چهره تان روشن و قابل رؤیت باشد. چرا که در تاریکی، مستمعین به سختی می توانند با شما و مطالب ارائه شده ارتباط برقرار نمایند.

  • پاورپوینت یک پایه است.

نباید فراموش کنید که شما مرکز اصلی تمرکز سخنرانی‌تان هستید و پاورپوينت صرفاً برای کمک به شما و برای توضیح شفاف‌تر نکات‌تان برای مستمعین است و نباید تمرکز اصلی سخنانتان باشد. حتماً قبل از سخنرانی سه تا پنج بار تمرین کرده و مطالب را مرور کنید و از اتصال درست و خوب عمل کردن پاورپوینت و نورافکنها اطمینان حاصل نمایید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است در آغاز سخنرانی بدلیل مشکلات، دچار اضطراب شوید.

  • توجهات را متوجه خودتان نمایید.

هنگام استفاده از پاورپوینت، با بیانی قوی و شفاف آغاز کنید و عرصه را برای سخنرانی‌ تان مهیا نمایید. از پاورپوینت برای تشریح اعداد، نکات و روابط مهم استفاده نمایید. زمانیکه استفاده‌تان از پاورپوینت به اتمام رسید، صفحه را خالی کنید و مطمئن شوید که در پایان سخنرانی ‌تان تمرکز اصلی بر روی شما و پیام لفظی‌تان قرار دارد.

  • به‌صورت یکپارچه از نکته‌ای به نکته‌ی دیگر بروید.

در طراحی و آمادگی سخنانتان، انتقالتان را از نکته‌ای به نکته‌ی دیگر طوری طرح‌ریزی کنید که کاملاً برای مخاطبانتان مشخص شود که یک نکته را به پایان رسانده‌اید و به سراغ نکته‌ی بعدی می‌روید. چرا که عدم یکپارچگی مطالب، مخاطب را سردرگم کرده و به مرور زمان، مخاطبان خسته و گیج شده و به شما گوش نمی‌دهند.

  • نکات سخنانتان را روی کارت‌های فهرست بنویسید.

یکی از بهترین روش‌های آمادگی این است که نکات مهمتان را یادداشت نمایید. به‌جای آنکه مطالبتان را کلمه به کلمه بنویسید؛ جملات، عقاید و عبارات مهمتان را یادداشت کنید. با این کار هنگام سخنرانی، به راحتی می‌توانید کارت‌های فهرست را یکی پس از دیگری حرکت دهید و اطمینان حاصل نمایید که نکته‌ی مهمی ناگفته باقی نمانده است.

  • راه بروید و سخن بگویید.

راه رفتن و سخن گفتن یکی از مؤثرترین روش‌ها جهت ایجاد آمادگی برای یک سخنرانی است. در هنگام راه رفتن، فرد از دست‌ها و صورتش برای بسط سخنانش بهره می‌گیرد و مسلط تر به ‌نظر می‌رسد. همچنین، راه رفتن باعث می‌شود فرد سخنانش را بدون یادداشت به‌خاطر آورد. دقت نمایید که در راه رفتن افراط نکنید! راه رفتن بیش از حد، تمرکز مخاطبان را بر هم می‌زند.

  • اطلاعات مربوط به افراد مهم را جستجو کنید.

نام و سابقه افراد مهم را یاد بگیرید و هنگام سخنرانی، نام آن افراد را در میان سخنانتان بیان کنید و عباراتی را مانند:"شما احتمالاً شنیده‌اید که رالف ویلسون بارها روی این نکته تأکید کرده است که... " در سخنرانی‌تان عنوان کنید. می‌توان با اطمینان عنوان کرد که پس از بیان این مطالب، هرگز کسی با شما مخالفت نخواهد کرد. زمانی‌که جملات، افکار و عقاید مثبت را از زبان افراد مهم حاضر در میان مستمعین و یا افراد مهم دیگر بیان می‌کنید؛ افراد خوشحال و خرسند می‌شوند و شما مانند یک قهرمان به چشم می‌آیید.

منبع: سخنرانی پیروزمندانه، برایان تریسی.مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطپنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
موضوع: مراسم سازمانی
پنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
۱۸ مهر ۱۳۹۶

بطور کلی همایش به جلسه ایی با حضور چندین نفر اطلاق می شود که پیرامون موضوعی خاص بحث و تبادل نظر میکنند.اکثر همایش ها دارای یک یا چند سخران کلیدی است که از افراد برجسته در زمینه های مربوطه می باشند.معم...

تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
موضوع: مراسم سازمانی
تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
۱۹ مهر ۱۳۹۶

برای برگزاریه یک رویداد مهم و موفق، برنامه ریزی یکی از ضروری ترین کارهاست. از اون جایی که برنامه ریزی رویدادهایی مثل همایش و کنفرانس بسیار پیچیده ست و همه ی جزئیات رو نمیشه به خاطر سپرد، در نتیجه قطعا...

۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
موضوع: مراسم سازمانی
۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
۱۹ مهر ۱۳۹۶

فارغ از اینکه مراسمی که در اون قراره سخنرانی کنین یک همایش مهمه یا کارگاه آموزشی یا حتی یک مهمانی ساده، اگه از شما بپرسم: «موقع آماده شدن برای یک سخنرانی، چقدر از کل زمان خودتونو به تنظیم زبان ب...