قدیمی ترین عکاسخونه ایران


قدیمی ترین عکاسخونه ایران
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۱ دی ۱۳۹۶     در : عکس و عکاسی
  ۵۵۹   |     ۰  
قدیمی ترین عکاسخونه ایران


از ورود اولین دوربین عکاسی به ایران بیش از ۱۶۰ سال میگذره. این دوربین رو مسیو ریشار فرانسوی، که بعدها ناصرالدین‌شاه به او لقب خانی داد و به میرزا رضاخان ریشار معروف شد، به ایران آورد.
اولین عکاس ایرانی شاهزاده ملک قاسم میرزا بود اما به‌تدریج غیر درباریان هم به کار عکاسی پرداختن و اشخاصی مانند آنتوان عکاس، ماشاالله خان و روسی خان به این کار مشغول شدن.
 با گسترش عکاسی در ایران، عکاسخانه های شخصی نیز تأسیس و حرفه عکاسی کم‌کم همه جاگیر شد. یکی از این عکاسان سید جواد تهامی بود که در سال ۱۳۰۷
« فتوگرافي تهامي اولين موسس فتوگرافي و آماتوري در ايران » رو در «سه‌راه امین حضور»، تأسیس کرد و بعد از جنگ جهانی دوم، در سال ۱۳۲۳ آن را به مکان فعلی‌اش – میدان بهارستان منتقل کرد. تقریباً چهل سال بعد، با مرگ او داریوش تهامی، فرزندش، اداره این مغازه را به ‌عنوان یادگار پدر به عهده گرفت. داریوش تهامی می‌گوید با هر سختی و ناملایمتی ساخت تا گرد فراموشی گریبان گیر یادگارهای پدرش نشود. او از زندگی پدرش این‌طور می‌گوید: “پدرم در سال ۱۲۸۴ خورشیدی در محله لرزاده تهران متولد شد و در همان اوایل کودکی، والدین خود را از دست داد و در خانه عمویش ساکن شد. در سن ۱۳ سالگی بعد از گذراندن دوره مکتب، به دلیل مشکلات مالی وارد بازار کار شد. بعد از یکی دو سال شاگردی در یک بزازی، از آن کار دست کشید و در عکاسخانه ای در لاله‌زار مشغول به کار شد.”
جواد تهامی از عکاسان نسل دوم ایران و شاگرد استادانی چون ماشاالله خان عکاس، اسدالله پروین و جهانگیرخان مصور رحمانی (عکاس مجلس شورای ملی) بوده. در آن دوران، دوربین‌ها آتلیه‌ای، چوبی و بزرگ بودند و عکس‌ها هنوز روی شیشه ثبت می‌شد. آن روزها برق نبود و برای ظاهر کردن عکس‌ها از نور طبیعی کمک میگرفتن. عکاسی‌ها در شهر بسیار اندک بود و افراد کمی دوربین داشتن. داریوش تهامی می‌گوید: “علاقه پدرم به مسائل فرهنگی و تاریخی ایران، باعث شد وی به تهیه مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی بپردازد، بخشی از عکس‌ها را خودش می‌انداخت و بخشی را از آرشیو دیگران خریداری می‌کرد. گاهی خرید آرشیو هزینه‌های سنگینی روی دستش می‌گذاشت، اما پدرم مصمم بود این مجموعه را کامل کند و اینک عکس‌های او به چندین هزار قطعه می‌رسد. او بیش از نیم‌قرن عکاسی کرد و سال ۱۳۶۲ چشم از جهان فروبست.”

 

قدیمی ترین عکاسخونه ی ایران


داریوش تهامی درباره زندگی خودش و همکاری با پدرش می‌گوید: “من در سال ۱۳۳۷ به دنیا آمدم، از کودکی به عکاسی علاقه‌مند بودم و گاهی در مغازه پدر فعالیت می‌کردم. در سال ۱۳۵۸ در دانشگاه هنرهای دراماتیک و فیلم‌سازی پذیرفته شدم که مصادف شد با بیماری شدید و کم سو شدن چشم پدرم. پدرم گفت: “بیا پیش خودم کار کن، مدرکی نمی‌گیری، اما کار یاد می‌گیری!”” بعد از فوت پدرم در سال ۱۳۶۲ تصمیم گرفتم عکاسی را اداره کنم و نگذارم فراموش شود. هرچند بارها به دلیل مسائل مالی و مشکلات زندگی به مرز فروش آن رسیدم اما احساس کردم من به این مملکت و مردمانش دینی دارم؛ عکاسی تهامی باید بماند تا خیلی حرف‌ها و خاطره‌ها نیز بماند.””از آن زمان بود که اقدام به جمع‌آوری عکس‌ها و طبقه‌بندی آن‌ها کردم که نتیجه آن انتشار ۱۷ کتاب مختلف از عکس‌های قدیمی تهران، پیشکسوتان، پهلوانان، هنرمندان، قاجار، تختی، تبریز قدیم و … است. باید بگویم که در این میان استادانی چون علی خادم و غلامحسین ملک عراقی همواره راهنمای من بودند.”

قدیمی ترین عکاسخونه ی ایران


حتماً عکس‌های آرشیو تهامی، را در کتاب‌ها و فیلم‌های تاریخی دیدین. علی حاتمی برای ساخت سریال “هزاردستان”، بهرام بیضایی برای فیلم “شاید وقتی دیگر”، کیانوش عیاری برای “روزگار غریب” و بسیاری از تاریخ‌نگاران برای مصور کردن کتاباشون سراغ فتوگرافی تهامی اومدن. اکنون پسر و دختر نوجوان داریوش تهامی، سرگرم تبدیل کردن آرشیو نگاتیوهای فتوگرافی به دیجیتال هستن. وقتی اونها با نرم‌افزار “فتوشاپ” تنظیم عکس‌ها را تغییر می‌دهند، اصلاً به این‌که روزی پدربزرگشان برای چاپ یک عکس از روی شیشه چه زحمتی را متحمل می‌شده، نمی‌اندیشن.

متاسفانه آقای داریوش تهامی در روز ۱۹ شهریورماه نود وشش به علت عارضه مغزی در بیمارستان امام حسین (ع) تهران درگذشت و حالا باید دید بعد از این بازهم چراغ قدیمی ترین عکاسخونه ایران روشن می مونه یا نه!!!؟

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.