فوت کردن شمع کیک تولد درسته یا نه؟


فوت کردن شمع کیک تولد درسته یا نه؟
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۷ دی ۱۳۹۶     در : تولد
  ۵۳۲   |     ۰  
فوت کردن شمع کیک تولد درسته یا نه؟


یکی از مراسم های مهم هر جشن تولدی فوت کردن شمع روی کیکه و توی هر تولد کوچیک و بزرگی این رسم رو انجام میدیم.اما محققا به تازگی فهمیدن این کار زیاد هم درست نیست. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده نشون میده فوت کردن شمع‌های کیک تولد می تونه میزان باکتری‌های روی کیک رو ۱۴۰۰ درصد بیشتر کنه. درواقع، فوت کردن شمع‌ها می‌تونه میکروب‌های دهان رو مستقیما به لایه فوقانی کیک انتقال بده.
محققان دانشگاه کلمسون در این مطالعه، یک لایه کیک رو روی فویل قرار دادن و تعدادی شمع تولد روی اون گذاشتن.بعد برای تحریک بزاق دهان از شرکت کنندگان در این آزمایش خواستن یک تکه پیتزا بخورن و بعد شمع روی کیک رو فوت کنن.
در مرحله بعدی، محققان تصمیم گرفتن که لایه فوقانی کیک رو با کمک آب استریل‌شده رقیق کنن و اون رو در شرایط مناسب برای رشد باکتری‌ها قرار بدهن. یافته‌های نهایی نشون داد که فوت کردن شمع‌های کیک تولد، به‌ طور میانگین، میزان باکتری‌های روی کیک را ۱۴ برابر نسبت به حالت عادی افزایش می‌ده. حتی در یک مورد هم محققان متوجه شدن که میزان باکتری‌های روی کیک، ۱۲۰ برابر بیشتر شده. با این‌که محققان در بخش نتیجه‌گیری مطالعه اعلام کردن که احتمال انتقال باکتری‌های دهانی به شمع‌های روی کیک تولد زیاده، اما چنین مساله‌ای نباید شما را از خوردن کیک تولد منصرف کنه.
 دکتر پل داوسون (از مسئولان این مطالعه) گفت: «از نظر من، این مشکل واقعا مهم و خطرناک نیست. درواقع، اگر شما ۱۰۰ هزار بار هم این کار را انجام بدید، باز هم شانس ابتلا به بیماری واقعا در سطح حداقلی باقی می‌مونه».

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبط۱۰ ایده جالب برای برگزاری یک جشن تولد خاطره انگیز
موضوع: تولد
۱۰ ایده جالب برای برگزاری یک جشن تولد خاطره انگیز
۱۷ مهر ۱۳۹۶

۱-    یک کارت دعوت دستی بسازید. مهم نیست که کارت دعوت شما خیلی مجلل و خاص باشه، میتونین با همکاری فرزندتون و ایده های ساده و زیبای خودتون کارت دعوت تولد را درست کنین.

۱۰ ایده متفاوت برای هدیه دادن به خانم ها
موضوع: تولد
۱۰ ایده متفاوت برای هدیه دادن به خانم ها
۱۷ مهر ۱۳۹۶

حتما برای شما هم پیش اومده که بخوایین  با کادو دادن طرف مقابلتون را تحت تاثیر قرار بدین. در واقع انتخاب هدیه مناسب برای مناسبت های مختلف مثل تولد، سالگرد ازدواج یا حتی تشکر از همکار یا دوست یکی از سخت ترین کارهاست. در ادامه با ما همراه باشید

ایده های خوشمزه تولد
موضوع: تولد
ایده های خوشمزه تولد
۱۸ مهر ۱۳۹۶

در جشن تولدها یکی از دغدغه های ما، تهیه خوراکی و نوشیدنی‌های خوشمزه اما مفیده. معمولاً وقتی میخوایم یک مهمونی رو میزبانی کنیم، نمی‌دونیم چی باید درست کنیم. این مطلب رو بخونید تا ایده‌های جدیدی برای غذاهای تولد داشته باشید.