سه نکته مهم زبان بدن در ژست دهی عکاسی حرفه ای


سه نکته مهم زبان بدن در ژست دهی عکاسی حرفه ای
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۹ آبان ۱۳۹۶     در : عکس و عکاسی
  ۶۸۳   |     ۰  
سه نکته مهم زبان بدن در ژست دهی عکاسی حرفه ایشگفت انگیزه که جزئیات کوچیک میتونن چه تاثیر بزرگی بر ظاهر یک عکس داشته باشن. هنگام گرفتن عکس های بی هوا ، میتونین از زبان طبیعی بدن استفاده کنین. اما وقتی از سوژه هایی عکس میگیرین که میدونن شما حضور دارین و از وجود دوربین آگاهند چطور؟ اینجاست که ژست دهی ماهرانه با آگاهی از زبان بدن وارد عمل میشه. تنها با توجه دقیق به چند نکته انگشت شمار، نشونه های ظریفی رو به بیننده منتقل میکنین. این سه نکته مهم نقش بزرگی در نحوه تفسیر معنای ژست یک شخص (سوژه عکاسی پرتره) دارن. هنگام ژست دهی به سوژه برای عکاسی باید این سه مورد رو درنظر داشته باشین:
۱- چشم ها
۲- بینی
۳- قفسه سینه

تمام این موارد میتونن به سمت دوربین یا دور از اون قرار بگیرن.ترکیب قرار گیری اونا به بیننده حس های مختلفی را القا میکنه. بیایین چند ترکیب مختلف را که میشه تنها با جهت گیری این سه مورد (چشم ها، بینی و قفسه سینه) ایجاد کرد رو بررسی کنیم.

ترکیب اول: چشم ها، بینی، و قفسه سینه رو به سمت دوربین
این ظاهر یک پرتره سنتیه؛ سوژه از وجود دوربین آگاهه و با دوربین و بیننده ها ارتباط برقرار میکنه.
مغز ما طوری طراحی شده که در وهله اول به صورت ها و چشم ها نگاه میکنه. اگه یک صورت در عکس شما وجود داشته باشه، به احتمال زیاد وزن بصری بیشتری نسبت به المان ها و عناصر دیگه صحنه خواهد داشت.

 

سه نکته مهم زبان بدن در ژست دهی عکاسی حرفه ای

 

ترکیب دوم: چشم ها و بینی دور از دوربین، قفسه سینه به سمت دوربین
این بیشتر یک ژست مخصوص عکاسی مُد و فشنه. این نوع ژست دهی تمرکز بیننده رو بیشتر به آنچه سوژه پوشیده جلب میکنه تا خود سوژه. سوژه ای که به جایی دور نگاه میکنه، شما را به دنیای خود دعوت نمیکنه؛ و این شما را تشویق به برقراری ارتباط با او نمیکنه. در عوض، تاکید بر روی لباسه، چون آن بخش از سوژه با دوربین «حرف میزنه». اگه شما در حال عکاسی از لباس مدل هستین، این ترکیب خوبیه که باید مد نظر داشته باشین.
اما در پرتره های سبک زندگی و پرتره هایی که داستانی را نقل میکنن همین میتونه بیننده عکس را کنجکاو کنه! سوژه به کجا نگاه می کرده؟ در چه فکری بوده؟ و این ها همه به کارگردانی عکاس بستگی دارن
همچنین در عکس های واید یا باز تری که عکاس محیط پیرامون رو هم به تصویر کشیده، بیننده مسیر نگاه سوژه رو دنبال خواهد کرد و عکاس میتونه از این فرصت برای هدایت چشم بیننده به نقطه ای دیگه استفاده کنه.

 

سه نکته مهم زبان بدن در ژست دهی عکاسی حرفه ای


ترکیب سوم: چشم ها، بینی، و قفسه سینه دور از دوربین 
این یک روش برای شبیه سازی یک عکس بی هواست و سوژه هیچ ارتباطی با دوربین نداره. عکس های کاندید یا بی هوا به تصاویر بدون ژست گیری آگاهانه گفته میشه، گرفتن عکس بدون آمادگی قبلی سوژه. مثلا با سورپرایز یا غافلگیر کردن سوژه یا وقتی که در حرکت است. اگرچه ما به آنها ژست می دهیم، اما تصور میشه که یک لحظه طبیعی ثبت شده . در اینجا یک مورد دیگه هم وجود داره که باید به اون توجه داشته باشین – حالت. عکاس میتونه چیزی به سوژه بگه تا حالتی را از او بیرون بکشه، و این واقعا مفهوم «بی هوا» را تداعی می کنه. همان سورپرایز کردن که اشاره کردیم.
یکی از بهترین مواقع برای ثبت پرتره های بی هوا و عکس های بدون ژست، وقتیه که دیگرون دارن عکس های رسمی میگیرن.

 

سه نکته مهم زبان بدن در ژست دهی عکاسی حرفه ای


ترکیب چهارم:چشم ها و بینی رو به سمت دوربین، قفسه سینه دور از دوربین    
این نوع دیگه از یک پرتره سنتیه. وقتی چشم ها، بینی و قفسه سینه رو به دوربین باشن، ظاهر تصویر رسمی به نظر میرسه، اما این مورد راحت تره. این یکی بیشتر حس سبک زندگی رو داره. در حالیکه آگاهی یک پرتره سنتی رو داره، اما کمی اینطور احساس میشه که سوژه غافلگیر شده.
با بکارگیری این ترکیبات ساده براحتی میتونین جهت گیری و تاثیر عکس را بر چشم و ذهن بیننده را تغییر بدین و عکس های متفاوت تری بگیرین.

 

سه نکته مهم زبان بدن در ژست دهی عکاسی حرفه ای

 

 

 


منبع:لنزک

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

بنر نسیم سبز تصویر

بنر فیلمبرداری نسیم سبز تصویر

20 سال تجربه در برگزاری


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.