سه اشتباه رایج در عکاسی پرتره


سه اشتباه رایج در عکاسی پرتره
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۲۰ آبان ۱۳۹۷     در : عکس و عکاسی
  ۴۱۶   |     ۰  
سه اشتباه رایج در عکاسی پرتره


در کنار عکاسی از مناظر طبیعی و سایر سبک‎های عکاسی، عکاسی پرتره(portraits) یکی از محبوب‎ترین سبک‎های عکاسی محسوب می‎گردد و همین عامل دلیل رقابت و حساسیت بالا در این سبک است. شما می‏ توانید از طریق عکس ‏های پرترۀ زیبا با مردم ارتباط برقرار کنید و داستان زندگی آن‏ ها را از طریق عکس ‏هایشان روایت نمایید. البته گرفتن عکس‏ های پرترۀ با کیفیت، کاری ساده نمی ‏باشد و ممکن است شما در این زمینه اشتباهاتی را نیز مرتکب شوید. در همین راستا، برخی از اشتباهات رایج‎تر از سایر اشتباهات هستند و با توجه به این موضوع، در این نوشتار به سه اشتباه رایج در عکاسی پرتره و راه ‏هایی برای جلوگیری از آن‎‏ها اشاره خواهیم کرد.

بر روی عواملی غیر از چشم افراد تمرکز می‏ کنید: چشم ‏ها، پنجرۀ روح آدمی هستند و نخستین چیزی هستند که در یک پُرتره جلب توجه می‎نمایند. بنابراین، اگر در یک عکس پرترۀ با کیفیت، چشم افراد خارج از مرکز کانونی عکس‏ ها قرار گیرند؛ نارضایتی افراد را در پی خواهد داشت. تمرکز بر روی چشم افراد به هنگام عکاسی، حالتی عمیق‎تر به عکس می‏ بخشد و می‏ تواند روح و شخصیت حقیقی افراد را برای بیننده نمایان کند. علاوه‏ براین، زمانی که چشم افراد را مورد توجه قرار می‏ دهید و در مرکز کانونی عکس قرار می‏ گیرد، باعث جلب توجه و هدایت چشم بیننده به سمت فرد مورد نظر می‏ گردد(همانند تصویر خانُمی که در عکس زیر است). اگر شما نتوانید در عکس ‏های پرتره، توجه بیننده را به سمت چشم ‏های افراد جلب نمایید؛ آن ‏ها به عوامل دیگری غیر از فرد مورد نظر توجه خواهند کرد. یکی از کارهایی که بدین منظور میتوانید انجام دهید، این است که وضعیت زوم دوربینتان را تغییر دهید و از طریق صفحۀ نمایش دوربینتان تنظیمات لازم را انجام دهید. دانستن نحوۀ استفاده از حالت های فوکِس(Focus) دوربین برای شما به عنوان یک عکاس حرفه ای در زمینۀ عکاسی پرتره بسیار حائز اهمیت است و جزء ضروریات می‌باشد. البته در این رابطه بهتر است شما دوربین را از حالت Focus خودکار خارج کرده و تنظیمات مورد نظر را به صورت دستی انجام دهید(حتی اگر دوربین شما در حالت خودکار، دارای سیستم Focus بسیار عالی است).

استفاده از لنز نامناسب و اشتباه: ممکن است برای یک عکاس در رابطه با استفاده از لنزها، کلمۀ "اشتباه" بسیار سنگین تلقی گردد؛ اما باید بدین نکته توجه داشت که در عکس ‏های پرتره، استفاده از برخی از لنزها، نتایج بهتر و با کیفیت‌تری را حاصل می‏ کند. در رابطه با استفاده از لنزهای مختلف، هیچ قانون مطلقی وجود ندارد و مطمئناً لنزهای مختلف، کیفیت‌های متفاوت می‎آفرینند. با این حال اگر در عکاسی پرتره از لنزهایی با فاصلۀ کانونی کوتاه استفاده کنید؛ نتایج مطلوبی برای شما نخواهند داشت. لنزهای زاویه‎دار نیز برای عکاسی پرتره توصیه نمی ‏شوند؛ چرا که تصویر فرد مورد نظر را تحریف می ‏کنند و هیچ کس علاقه ندارد که بینی یا پیشانی‎اش، بیش از حد بزرگ به نظر برسد(به خصوص اگر از فاصله‌ای نزدیک به عکاسی بپردازید).

ساختاربندی نامناسب در عکس: در رابطه با ساختار عکاسی، منظور ما نحوۀ قرار گرفتن فرد مورد نظر در عکس است. شما نباید بیش از حد نزدیک یا دور از فرد مورد نظر به عکاسی بپردازید. اگر از فاصلۀ بسیار نزدیک، از فرد مورد نظر عکس بگیرید؛ تصویر آن فرد کل فضای عکس‎را پر می‏ کند و اگر از فاصله‎ای دور عکس بگیرید؛ توجه افراد به سمت محیط و پس زمینۀ فرد مورد نظر جلب می ‏گردد و فرد از کانون توجه بینندگان خارج می ‏شود. آنچه که در این رابطه اهمیت دارد، ایجاد تعادل در رابطه با فاصلۀ عکاسی است. اگر می‏ خواهید به فرد مورد نظر نزدیک باشید، حتماً بخشی از پس زمینه را در اطراف صورت فرد قرار دهید اما اگر قصد دارید که تمام بدن فرد در عکس دیده شود، از او بیشتر فاصله بگیرید و این فاصله به نحوی باشد که جزئیات چهرۀ فرد را تحت تأثیر قرار ندهد. همچنین این نکته را به خاطر بسپارید که اگر فرد مورد نظر در مرکز عکس نباشد؛ پرتره‌های زیباتری خواهید داشت(مانند تصویر زیر، که چهرۀ فرد در مرکز قرار نگرفته و جذابیت بصری بیشتری دارد).

در اینجا ما به سه مورد از اشتباهات رایج در عکاسی پُرتره و راهکارهای مربوطه، اشاره کردیم تا بتوانید در این زمینه بسیار حرفه ای‎تر از قبل عمل کنید.

منبع: www.photographytalk.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.