رایج ترین اشتباهات عکاسی


رایج ترین اشتباهات عکاسی
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۷ آبان ۱۳۹۶     در : عکس و عکاسی
  ۴۵۴   |     ۰  
رایج ترین اشتباهات عکاسیمشکلات و اشتباهات مشخصی در عکاسی وجود دارن که معمولا نه تنها برای عکاسان تازه کار، بلکه گاهی برای عکاسان با تجربه هم رخ میدن. اشتباهات رایجی که عکس زیبای شما رو خراب میکنه یا از کیفیت اون کم میکنه در حالیکه به سادگی قابل حله. ما در این مطلب شما رو با رایج ترین این اشتباهات و راه حل رفعشون ، آشنا می کنیم تا عکس های خوشگلتری ثبت کنین.


عکس های تار
 بیشترین مشکل عکاسان تازه کار تار شدن عکس هاشونه. اما چرا؟ چون در شرایطی عکاسی کردن که نور کافی به حسگر دوربین نرسیده و در نتیجه دوربین برای ثبت یک تصویر واضح یا شارپ به زحمت میوفته.
راه حل: بهترین راه حل استفاده از سه پایه  یا تک پایه عکاسیه. مخصوصا وقتی در شرایط نور کم (مثل عکاسی در شب) عکاسی میکنین. تنظیم IOS بالاتر و استفاده از فلاش هم میتونه بسیار کمک کننده باشه.

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی


کنتراست زیاد
تصویری که تضاد یا کنتراست زیادی داره یعنی عکسی که بین نواحی روشن (پرنور) و تاریک اون (مثل سایه) تمایز زیادی وجود داره. این مشکل در روزهای آفتابی به وفور دیده میشه‌.
راه حل: برای حذف نواحی سایه‌دار از فلاش استفاده کنین و یک یا دو پله نوردهی رو کمتر کنین و ببینین در نتیجه کار شما چه تغییری در مقایسه با حالت قبل کرده.

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی

 

چشم قرمز
چشم قرمز زمانی رخ می‌ده که افراد با چشم روشن جلوی فلاش دوربین قرار می‌گیرن و شبکیه چشم نور فلاش رو باز می‌گردونه.
راه حل: نرم افزارهای مختلف ویرایش عکس مثل فتوشاپ این مشکل رو براحتی حل می کنن. اما برای پیشگیری از رخ دادن اون می‌تونین با استفاده نکردن از فلاش درونی دوربین تا جای ممکن، از بروز این پدیده جلوگیری کنین. بسیاری از دوربین‌ها هم حالت حذف قرمزی چشم خودکار دارن؛ از اون استفاده کنین. تکنیک دیگه قابل استفاده اینه که به سوژه بگین به جایی غیر از لنز دوربین نگاه کنه تا بازتاب نور در چشمش در لنز نیوفته. آخرین روش هم اینه که اگه بشه اتاق رو کمی روشن‌تر کرد، مردمک چشم به دلیل وجود نور بیشتر در محیط تنگ تر خواهد شد. اگر چه این روش در بیشتر مواقع عملی نیست.

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی

 

مغایرت رنگی
مغایرت رنگی یا بهم ریختگی رنگ‌ها هم مشکل رایج و معروفی در عکاسی دیجیتاله.
راه حل: در عکاسی دیجیتال می‌تونیم از تنظیمات تعادل رنگ سفید (WB – White balance) برای مقابله با این مشکل استفاده کنیم. حالت خودکار یا تنظیمات WB بهینه رو برای این حالات انتخاب کنین. به عنوان مثال تصاویر داخل خونه معمولا به نارنجی میخوره چراکه لامپ حبابی تنگستن گرما یا نور نارنجی از خودش رنگ میده. تنظیم تنگستن (tungsten) در این مثال با اضافه کردن نور آبی باعث میشه میزان رنگ ها در عکس یکسان بشه.

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی

 

کمتر، بهتره
موقع ترکیب بندی عکس، می‌خوایم چیز جالبی رو ایجاد کنیم که به چشم خوشایند باشه اما در عین حال چیز هایی که حواس مخاطب رو پرت می‌کنن، در عکس قرار نگیرن.
راه حل: در حالت عادی یک نقطه کانونی کافیه. اگه نقطه کانونی رو در زمینه داشته باشین و در جلوی تصویر مثلا یک صخره موجب پرت شدن حواس بیننده بشه، بهتره با زوم کردن عکس رو کراپ کنین که این شی ناخواسته از عکس خارج بشه. نکته اصلی داشتن عکسیه که چشم در اون به خودی خود به سمت سوژه اصلی بره.

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی

 

سوژه دوره
در تمام عکسایی که می‌گیریم، می‌خوایم چیزی جذاب رو در کادر قرار بدیم. اگه سوژه بیش از حد دور باشه، اثر خاصی روی بیننده نخواهد گذاشت.
راه حل: می‌تونین با استفاده از یک لنز تله فوتو (telephoto ) با کیفیت زوم کنین یا می‌تونین عکس رو بعدا کراپ کنین. به خاطر داشته باشین که تصویر رو همواره در بالاترین رزولوشن بگیرین وگرنه کراپ کردن عکس موجب کاهش کیفیت اون میشه.

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی

 

رزولوشن یا وضوح پایین
عکاسی با رزولوشن پایین شما رو قادر به ذخیره سازی تعداد بیشتری تصویر روی حافظه جانبی دوربین خواهد کرد اما این اصلا فکر خوبی نیست. استفاده از تنظیمات وضوح پایین به معنی از دست دادن کیفیت عکسه و شما قادر به چاپ تصاویر در ابعاد بزرگ نخواهید بود. علاوه بر این هر بار که شما یک تصویر رو به صورت JPEG ذخیره می‌کنه اندکی کیفیت آن کاهش پیدا میکنه. اگه از ابتدا با فایلی کوچیک آغاز کنین، قدرت مانور شما در ویرایش بسیار محدود میشه.
راه حل: کارت حافظه جانبی بیشتری خریداری کنین و تصاویر خود رو با رزولوشن بالا بگیرین و از عکسای با کیفیت پایین، دوری کنین!

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی

 

نویز زیاد
نویز دیجیتال مثل دونه هاییه که روی نگاتیو یا فیلم تشکیل میشن. هر چه ISO استفاده شده در عکاسی بالاتر باشه، میزان این نویز هم بیشتر خواهد بود و در نتیجه هر چی تصویر رو بزرگتر کنین نویز بیشتری مشاهده میکنین. عکسایی که در شب گرفته میشن معمولا در معرض نویز هستن چرا که دوربین تلاش می‌کنه که جزییات عکس رو ثبت کنه.
راه حل: برای کاهش نویز از بالاترین کیفیت عکس موجود استفاده کنین، از سه پایه برای عکاسی استفاده کنین و پایین‌ترین میزان ISO رو بدون تار شدن عکس مورد استفاده قرار بدین.

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی

 

عکس های کم نور
یک عکس کم نور، تاریکه چرا که نور کافی در هنگام گرفتن عکس به حسگر دوربین نرسیده.
راه حل: اگه در LCD دوربین دیدین که یک تصویر پر از سایه و با نوردهی کمه، سعی کنین دریچه دیافراگم رو کمی باز تر کنین تا نور بیشتری به داخل اون برسه. همچنین می‌تونین نوردهی (EV – Exposure value) دوربین‌های DSLR رو تنظیم و با انتخاب علامت + نور بیشتری اضافه کنین (افزایش های نیم درجه ای رو امتحان کنین(.

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی

 

عکس های بسیار نورانی
اگه عکس شما بسیار نورانیه و در عوض جزئیات روی اون کمتر نمایش داده شده، نوردهی زیادی روی اون رخ داده؛ یعنی نور بیشتر از حد نیاز به حسگر دوربین رسیده . نوردهی زیادی رو میشه در نور زیاد روز یا در سوژه‌های رنگ روشن دید.
راه حل: سعی کنین نوردهی (EV) رو نیم یا یک پله پایین بیارین و ببینین که آیا جزئیات بیشتری مشاهده میشه یا خیر. برای نتایج دقیق تر از نورسنجی نقطه‌ای استفاده کنین – یک ناحیه خاکستری متوسط رو راهنمای کار اون قرار بدین.

 

رایج ترین اشتباهات عکاسی

 


منبع: باشگاه خبرنگاران

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.