راهکارهای فیلمبرداری موفق از رویداد ها


راهکارهای فیلمبرداری موفق از رویداد ها
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۰۱ آبان ۱۳۹۷     در : مراسم سازمانی ، فیلم و فیلمبرداری
  ۲۲۸   |     ۰  
راهکارهای فیلمبرداری موفق از رویداد ها


فیلمبرداری از رویدادهای بسیار مهمی همچون، رویدادهای سازمانی، رویدادهایی چون جشن تولد و رویدادهای ورزشی کاری بس دشوار است. چرا که شما در چنین موقعیت‎هایی نباید هیچ فرصت و زمانی را برای فیلمبرداری از دست بدهید و هیچ صحنه‎ای دوباره تکرار نخواهد شد. در فیلمبرداری از چنین رویدادهایی شما تنها یکبار فرصت ثبت لحظات مهم را دارید و اگر موفق به ثبت آن لحظۀ مهم نشوید؛ فرصتی دوباره نخواهید داشت. در این نوشتار به نکاتی در رابطه با فیلمبرداری از رویدادها اشاره خواهیم کرد که رعایت این موارد  بر کیفیت کار شما بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

تجهیزات: راحتی در مقابل کیفیت

امروزه دوربین‏ های فیلمبرداری برای استفاده بسیار راحت هستند؛ به خصوص که شما می‎توانید از طریق این دوربین‎ها به راحتی فیلم ضبط شده را در یک دی وی دی ذخیره نمایید. همچنین دوربین‎های فیلمبرداری امکان ایجاد فایل‎های دیجیتال را نیز دارند که می‎توانید این فایل‎ها را از طریق نرم‎افزارها و ابزارهای متنوع ویرایش کنید اما این کار کمی دشوار است. در حالیکه دوربین های فیلمبرداری قدیمی حافظۀ کمتری نسبت به دوربین‎های جدید دارند و در نتیجه اطلاعات کمتری را ثبت می‎کنند. امروزه، اکثر دوربین‏ های موجود در بازار به صورت دیجیتال و اتوماتیک هستند که کارکردهای بیشتری دارند. اما نکته این است که به دلیل راحتی بیشتر و برخی از ویژگی‎های غیر ضروری، نباید کیفیت را فدا کنید و همواره این را بدانید که کیفیت در اولویت قرار دارد. در نتیجه گاهی اوقات بهتر است که دوربین ‏های دستی را جایگزین دوربین ‏های اتومات و دیجیتال نمایید.

بررسی تجهیزات

بهتر است قبل از اینکه به عنوان فیلمبردار در رویدادهای مهم حاضر شوید، به مکان برگزاری رویداد مراجعه کنید و مجموعه تجهیزات مرتبط با کارتان را مورد آزمایش و بررسی قرار دهید. شما باید در رویدادهای سازمانی، کامپیوترهای مجموعه و میکروفون‌ها را مورد بررسی قرار دهید و همینطور نور محل مورد نظر را چک کنید تا اگر نور مناسبی وجود ندارد، تجهیزات نورپردازی را برای فیلمبرداری هر چه بهتر تدارک ببینید. علاوه براین‎ها، شما باید میکروفون‎‌های خارجی دوربینتان و نور خود دوربین را چک نمایید. حتماً باتری اضافه و حجمی کافی از کارت حافظه را به همراه خود به محل فیلمبرداری ببرید.

تکنیک‌های فیلمبرداری

صرف نظر از تجربه و مهارتی که دارید، شما باید به عنوان یک فیلمبردار مرتباً تکنیک‌های کار خود را مورد ارزیابی قرار دهید و در رابطه با به روز ترین تکنیک‌ها به مطالعه بپردازید. به عنوان یک فیلمبردار شما نیاز به بهبود مستمر کار خود دارید و نباید تنها به خواندن کتاب‎های متعدد بسنده کنید. بلکه شما باید با سایر همکارانتان در زمینۀ کاریتان به بحث بنشینید و اخبار کاری خود را پیگیری کنید و ببینید که سایر فیلمبردارهای حرفه ای چگونه رویداد های مختلف را پوشش می‎دهند. معمولاً در فیلمبرداری از رویدادها تصاویر مختلفی از معارفه و میهمانان با هم ترکیب می‏ شوند و رویداد را روایت می‎کنند.

استفاده از دوربین های متعدد

وجود چندین دوربین به شما این امکان را می‏ دهد که بهترین پوشش تصویری را از رویداد مورد نظر داشته باشید. اگر به هر دلیلی یکی از دوربین‎های شما به خوبی کار نکند، دیگر لازم نیست نگران از دست دادن قسمت‎های مهم رویداد باشید. بنابراین، استخدام یک دستیار برای فیلمبرداری از رویدادهای بزرگ، بسیار مفید و تأثیرگذار است و از طرفی به کسب تجربه و مهارت در فرد مورد نظر کمک می‏ نماید.

آماده سازی

این مرحله، بسیار مهم و کلیدی است و انتظار می‏ رود که به بهترین حالت ممکن انجام گیرد. در این مرحله انتظار می‏ رود که از محل برگزاری رویداد و در رابطه با روشنایی و وضعیت سالن برگزاری اطلاعات کاملی داشته باشید. در این مرحله شما باید تجهیزات مورد نیاز را با خود به همراه بیاورید و چیزی را از قلم نیاندازید و نقاطی را برای فیلمبرداری و عکاسی برگزینید که بهترین تصاویر را برای شما به می سازد. برای رویدادهایی که بیش از دو ساعت به طول می ‏انجامند حتماً سه پایه به همراه داشته باشید و باتری و کارت حافظه را نیز از یاد نبرید.

منبع: epfilms.tvمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطپنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
موضوع: مراسم سازمانی
پنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
۱۸ مهر ۱۳۹۶

بطور کلی همایش به جلسه ایی با حضور چندین نفر اطلاق می شود که پیرامون موضوعی خاص بحث و تبادل نظر میکنند.اکثر همایش ها دارای یک یا چند سخران کلیدی است که از افراد برجسته در زمینه های مربوطه می باشند.معم...

تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
موضوع: مراسم سازمانی
تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
۱۹ مهر ۱۳۹۶

برای برگزاریه یک رویداد مهم و موفق، برنامه ریزی یکی از ضروری ترین کارهاست. از اون جایی که برنامه ریزی رویدادهایی مثل همایش و کنفرانس بسیار پیچیده ست و همه ی جزئیات رو نمیشه به خاطر سپرد، در نتیجه قطعا...

۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
موضوع: مراسم سازمانی
۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
۱۹ مهر ۱۳۹۶

فارغ از اینکه مراسمی که در اون قراره سخنرانی کنین یک همایش مهمه یا کارگاه آموزشی یا حتی یک مهمانی ساده، اگه از شما بپرسم: «موقع آماده شدن برای یک سخنرانی، چقدر از کل زمان خودتونو به تنظیم زبان ب...