دنیای شگفت انگیز عکاسی از کودکان


دنیای شگفت انگیز عکاسی از کودکان
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۲۶ شهریور ۱۳۹۷     در : عکس و عکاسی
  ۴۹۸   |     ۰  
دنیای شگفت انگیز عکاسی از کودکان


عکاسی از کودکان، کاری بس دشوار اما لذت بخش است. ثبت لحظات و خاطرات کودکان، برای هر پدر و مادری اهمیت دارد؛ چرا که فرزندان آن‏ ها هر روز بزرگ‎تر می‏ شوند و زمانی فرا می‏ رسد که آن‎ها می‏ خواهند خاطرات کودکی خود را در کنار خانواده مرور کنند. بنابراین، عکاسی از کودکان و خاطره سازی برای آن‏ ها امری بسیار مهم است. از آنجایی که کودکان سرشار از انرژی، شادابی و نشاط و معصومیت هستند، عکاسی از آن‎ها به شما آرامش و نشاط خواهد بخشید و شیرینی دلپذیری خواهد داشت. ما در این مطلب، به نکاتی در رابطه با گرفتن عکس ‏هایی ماندگار و جذاب از کودکان اشاره خواهیم کرد. برخی از نکات مطرح شده فنی و برخی دیگر روانشناسی هستند.

خود را تا سطح کودکان، پایین بیاورید: این نکته، اگر چه ساده به نظر می ‏رسد اما تأثیر زیادی در جذابیت عکس‏ های کودکِ شما خواهد داشت. گاهی لازم است برای عکاسی از کودکان، بر روی زمین بنشینید یا خم شوید تا دوربین شما با چشم کودک، در یک سطح قرار گیرد. اگر شما از گروهی از کودکان عکس می‏ گیرید؛ خود را هم سطح بلند قدترین کودک قرار دهید. اگر از کودک در کنار والدینش عکس می‎گیرید از آن‏ ها بخواهید تا در کنار کودک بنشینند یا به نوعی خود را خم کنند تا با کودک هم ارتفاع شوند. فراموش نکنید که می‏ توانید با ایده‎های خلاقانه نیز مشکل اختلاف قد را برطرف کنید. فقط کافیست با خلاقیت خود، قد کودک را کشیده‌تر نشان دهید و دوربین را پایین تر از سطح چشم آن‎ها و متمایل به سمت بالا بگیرید. به خاطر داشته باشید که شما به عنوان یک عکاس حرفه ای باید تصاویر جالبی را ثبت کنید که مخاطبان خود را شگفت زده کنید و چیزی را به او نشان دهید که به طور معمول ندیده است.

از همۀ لحظه‎ها عکس بگیرید و چیزی را از دست ندهید: برای گرفتن عکس‏ هایی ماندگار، نیاز نیست که تنها زمانی که کودکتان آماده است عکس بگیرید و لحظات مهم را ثبت کنید(لحظاتی چون فوت کردن شمع، باز کردن هدایا و...). شما با گرفتن عکس های مختلف، شخصیت واقعی کودک را به تصویر خواهید کشید و داستان او را روایت خواهید کرد. عکس های ناگهانی به همان اندازۀ عکس‎ های دیگر در آینده جذابیت خواهند داشت و ارزشمند خواهند بود(عکس‏ هایی که به هنگام بازی با سایر کودکان حاضر در جشن به طور ناگهانی ثبت می‎شوند).

در عکس ها، چهرۀ کودک شما باید درخشان ‏ترین باشد: شما باید سعی کنید و اطمینان حاصل کنید که چهرۀ کودک در تصاویر درخشان و جذاب باشد و دوربین خود را طوری تنظیم نمایید که چهرۀ کودک زیبا، روشن و یا حداقل روشن ‏تر از پس زمینۀ عکس باشد. گاهی شما می ‏توانید با تغییر موقعیت خودتان، این ویژگی را در عکس‏ ها ایجاد کنید اما اگر این کار تأثیری در روشنی عکس نداشت، با استفاده از تنظیمات میزان نوردهی دوربین را تنظیم کرده و یا از گزینۀ AE Lock استفاده نمایید. اگر از دوربین گوشی خود(گوشی‎های آیفون)، استفاده می ‏کنید؛ می‌توانید با ضربه زدن و نگه داشتن انگشت خود بر روی قسمت مورد نظر، با انتخاب گزینۀ af/ae lock تصویر کودک خود را درخشان کنید. دقت داشته باشید که نور طبیعی برای خلق عکس ‏هایی جذاب تأثیر بسیار زیادی دارد.

برای عکاسی، یک پس زمینۀ ساده را انتخاب کنید: از آنجایی که کودکان، لباس‎هایی با رنگ‏ های جذاب و طرح دار به تن می ‏کنند، بهتر است که پس زمینۀ عکس ‏ها تا حد امکان ساده باشد تا کودک شما در عکس جلب توجه نماید. در هنگام گرفتن عکس، دقت کنید که شاخ و برگ درختان مزاحمت ایجاد نکند و در مقابل صورت کودک قرار نگیرند.

گرفتن عکس ‏های بیشتر از کودک، به نفع شماست: از آنجایی که بچه‎ها غیرقابل پیش‌بینی هستند و بسیار سریع حرکت می‎کنند؛ اغلب اوقات گرفتن عکس‏ در یک حالت ثابت از آن‏ ها بسیار دشوار است. بنابراین، بهتر است دوربین خود را برای گرفتن عکس های متوالی و سریع تنظیم کنید تا شانس خود را برای گرفتن عکس های بهتر بالا ببرید. دقت کنید که گرفتن عکس های دیجیتال اساساً رایگان است و تنها هزینۀ شما، زمانی است که اختصاص می‏ دهید. اگر شما برای گرفتن عکس‏ های متعدد زمان کوتاهی را اختصاص ندهید؛ گرفتن مجدد عکس مورد نظر، زمان بیشتری را از شما خواهد گرفت.

کودک شما نیازی به لبخند تصنعی ندارد: بهتر است برای خنداندن کودکتان از واژه‎هایی چون سیب و... استفاده نکنید. اگر فرزندتان در عکس‎ها لبخند به لب ندارد؛ نباید شما را ناراحت و نگران کند. چرا که عکسی طبیعی از حس و حال فرزندتان ثبت خواهد شد. اگر قصد دارید لبخند را بر لبان فرزندتان بنشانید؛ بهتر است با او از علایقش صحبت کنید، برایش شعر بخوانید و او را به طریقی سرگرم کنید تا یک لبخند واقعی بر لبانش نقش ببندد نه یک لبخند تصنعی! سعی کنید با صدا زدن نام کودک و هر آنچه که کودکتان به آن علاقه دارد، واکنش مورد نظرتان را در کودک ایجاد کنید و آمادۀ ثبت آن لحظه باشید و سرعت شاتر دوربین را بالا بگذارید تا مبادا فرصت را برای ثبت عکسی طبیعی و بامزه از دست دهید.

در نهایت می‎توان گفت که عکاسی از کودک، علی رغم دشواری‎هایی که دارد؛ زیبایی و جذابیت خاصی نیز دارد. سعی کنید در گرفتن عکس از کودکان، حوصله به خرج دهید و شاد و پرنشاط باشید.

منبع: shotkit.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.