در سخنرانی ‎ها قصه گوی خوبی باشید


در سخنرانی ‎ها قصه گوی خوبی باشید
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۱۵ مهر ۱۳۹۷     در : مراسم سازمانی ، افتتاحیه و رونمایی
  ۲۳۴   |     ۰  
در سخنرانی ‎ها قصه گوی خوبی باشید


به هنگام سخنرانی‎های عمومی اگر شما اضطراب و ترس داشته باشید، نمی‏ توانید به خوبی با مخاطبان ارتباط برقرار نمایید؛ چرا که مخاطبان به اضطراب و عدم راحتی شما پی خواهند بُرد. یکی از راه‎هایی که اندکی از ترس شما می ‏کاهد و فضا را برای ارائۀ مطالب مهم و موضوعات اصلی سخنرانی آماده می‏ کند؛ داستان سرایی برای شنونده ‏های حاضر می ‏باشد. شما از این طریق می‎توانید خود را آمادۀ سخنرانی کرده و احساس راحتی بیشتری با مخاطبان نمایید. بنابراین، در آغاز سخنرانی‎ها از اهمیت قصه گویی برای مخاطبان و آماده کردن ذهن آنها و خودتان برای ادامۀ سخنرانی غافل نشوید. قصه‎گویی به شما این امکان را می‎دهد تا اندکی به خودتان فرصت دهید تا با فضا خو بگیرید و با مخاطبان ارتباط برقرار کنید، از طرفی ذهن مخاطبان را درگیر و آماده برای پذیرش مطالب خواهد نمود. ممکن است شما به هنگام خواندن این مطلب، به فکر فرو روید و تصور کنید که داستان سرای خوبی نیستید! اما نگران نباشید شما می‎توانید تعامل با مخاطبان و داستان سرایی را یاد بگیرید. در اینجا ما نکاتی را در رابطه با بهبود مهارت داستان سرایی برای شما بیان خواهیم کرد تا شما بتوانید از طریق انجام این کارها به یک قصه گوی ماهر تبدیل شوید و با مخاطبان خود ارتباط بهتری برقرار نمایید.

 اهمیت زمان و وضعیت مخاطبان را قبل از قصه گویی در نظر بگیرید: شما باید متناسب با مخاطبانی که در سخنرانی شما حضور دارند، قصه‏ هایی را بیان کنید. قطعاً قصه و داستانی که برای بزرگسالان جذاب است برای کودکان جذابیتی ندارد. از طرفی، شما باید این موضوع را نیز مد نظر قرار دهید که برای کودکان نباید داستان‎هایی طولانی و با محتوای سنگین بیان کنید. برای بزرگسالان نیز سعی نمایید داستان‎هایی را بیان کنید که با موضوع اصلی سخنرانی ارتباط داشته باشد و ذهن آن‎ها را برای بیان مطالب تخصصی آماده کند.

از واژگان مناسب و یک پل ارتباطی برای تعامل با شنوندگان استفاده کنید: بهتر است داستان خود را با گفتن جملات هیجان انگیز نظیر: شما هرگز نمی‎توانید تصور کنید که امروز چه چیزی برای من رخ داد؟ یا من هیجان انگیزترین داستان را برای گفتن دارم و جملاتی از این قبیل آغاز نمایید. از بیان جزئیات خسته کننده بپرهیزید؛ چرا که بیان جزئیات نامرتبط و خسته کننده باعث می‎شود که مخاطبان خیلی زود واکنش نشان دهند. بنابراین، داستان خود را به طور صحیح آغاز کنید و مخاطبان را برای شنیدن داستان مشتاق نمایید؛ این اشتیاق باید به حدی باشد که آن‎ها با تمام دقت و توجه خود منتظر آنچه که می‎خواهید  بگویید، باشند. شغل شما به عنوان یک داستان سرا این نیست که فقط رویدادها را توصیف کنید بلکه شما باید به منظور جذاب کردن داستان‎ها تفکر و تلاش نمایید.

داستان خود را مختصر نگه دارید: برای مخاطبان هیچ چیز بدتر از گوش دادن به داستانی نیست که به نظر می‎رسد هیچ پایانی ندارد! اگر شما سخنرانی خود را با داستان‎های بسیار طولانی آغاز کنید، به زودی توجه مخاطبانتان را از دست می ‏دهید. بهتر است در قصه گویی به جزئیات مهم و بیان جذابیت‎ها بپردازید و داستان خود را مختصر و مفید بیان کنید. از کلمات مناسب برای انتقال پیام اصلی داستان به مخاطبان استفاده نمایید و عناصر احساسی را برجسته‎تر جلوه دهید. شما باید مخاطبان را از نظر احساسی(غم، شادی، اندوه، خشم، تعجب و...) تحریک کنید.

در بیان داستان، عجله نکنید: اگر دچار اضطراب و ترس هستید، ممکن است تمایل داشته باشید که داستان خود را به سرعت به اتمام برسانید. اما بیان سریع داستان، باعث می‎شود تا مخاطبان نتوانند موضوع را به خوبی هضم نمایند. شما باید داستان را با یک سرعت معقول و منطقی بیان کنید تا مخاطبان بتوانند پیام اصلی داستان را درک کنند. برای آگاهی از سرعت قصه گویی خود، می‎توانید صدایتان را ضبط کنید و یا از یکی از دوستانتان بخواهید تا نظرش را در رابطه با سرعت قصه گویی شما مطرح کند.

برای دیگران سرگرمی ایجاد کنید: یکی از راه‎های عالی برای برقراری ارتباط با شنوندگان و احساس راحتی بیشتر با آنان، این است که در رابطه با خودتان داستان‎هایی خنده‎دار بیان کنید. از بیان داستان‎هایی که احساس خوبی به دیگران نمی‏ دهد و برایشان تجربۀ تلخی محسوب می‎گردد؛ بپرهیزید.

تُن صدای خود را کنترل نمایید: برای بیان مطالب هیجان انگیز بهتر است که تُن صدای خود را تغییر دهید و قسمت‎های تأکیدی را با صدایی بلندتر از حد معمول بیان کنید. ضمناً به هنگام داستان سرایی مطمئن شوید که تمامی حضار، صدای شما را به خوبی می‎شنوند.

از شنوندگان بخواهید که خودشان را در داستان تصور کنند: بخشی از کار شما به عنوان یک داستان سرا این است که قوۀ تخیل شنوندگان را برانگیزانید و آن‎ها را به عمق داستان ببرید. با قصه گویی، در ذهن آن‎ها یک نقاشی ترسیم کنید تا بهتر بتوانند پیام داستان را درک نمایند.

منبع: www.verywellmind.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطپنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
موضوع: مراسم سازمانی
پنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
۱۸ مهر ۱۳۹۶

بطور کلی همایش به جلسه ایی با حضور چندین نفر اطلاق می شود که پیرامون موضوعی خاص بحث و تبادل نظر میکنند.اکثر همایش ها دارای یک یا چند سخران کلیدی است که از افراد برجسته در زمینه های مربوطه می باشند.معم...

تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
موضوع: مراسم سازمانی
تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
۱۹ مهر ۱۳۹۶

برای برگزاریه یک رویداد مهم و موفق، برنامه ریزی یکی از ضروری ترین کارهاست. از اون جایی که برنامه ریزی رویدادهایی مثل همایش و کنفرانس بسیار پیچیده ست و همه ی جزئیات رو نمیشه به خاطر سپرد، در نتیجه قطعا...

۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
موضوع: مراسم سازمانی
۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
۱۹ مهر ۱۳۹۶

فارغ از اینکه مراسمی که در اون قراره سخنرانی کنین یک همایش مهمه یا کارگاه آموزشی یا حتی یک مهمانی ساده، اگه از شما بپرسم: «موقع آماده شدن برای یک سخنرانی، چقدر از کل زمان خودتونو به تنظیم زبان ب...