در جشنواره لوکارنو یوزپلنگ ها می تازند


در جشنواره لوکارنو یوزپلنگ ها می تازند
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۰ آذر ۱۳۹۶     در : جشنواره ، فیلم و فیلمبرداری
  ۳۳۳   |     ۰  
در جشنواره لوکارنو یوزپلنگ ها می تازندجشنواره فیلم لوکارنو که سال ۲۰۱۷ هفتادمین دوره خود را برگزار کرد یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی اروپا در شهر لوکارنو کشور سوئیس است .این شهر در جنوب سوئیس با جمعیتی بالغ بر ۱۶ هزار نفر که اکثریت آنها ایتالیایی‌زبان هستند قرار دارد و هر ساله به مدت یازده روز در ماه آگوست میزبان حدود ۱۸۰ هزار نفر از سینمادوستان، ۱۱۰۰ خبرنگار و ۳۴۰۰ نفر از متخصصان سینما است.
بسیاری از دوستداران سینما در نقاط مختلف جهان خود را به این شهر کوچک در قلب اروپا می‌رسانند تا جدیدترین ساخته های کارگردان های اغلب ناشناخته دنیا را به تماشا بنشینند. با وجود آمارهای اعلام شده هرساله حدود ۲۰۰ فیلم در این جشنواره به نمایش گذاشته می شود که  تقریبا ۳۰ فیلم از این تعداد از تولیدات سینمای  فرانسه هستند. در توصیف تاثیرگذاری این جشنواره همین بس که جهان سینما به خاطر معرفی بسیاری از بزرگترین استعدادهای هنری قرن بیستم باید به این جشنواره افتخار کند. کارگردانان نامداری چون میلوش فورمن، مایک لی، بلا تار، الکساندر سوخوروف، اتوم اگویان، مارکو بلوچیو، جیم جارموش، اسپایک لی، رائول روییز، گاس ون سانت، فاتح آکین و فیلمساز برجسته کشورمان عباس کیارستمی اولین حضور خود در جشنواره های  جهانی را با لوکارنو تجربه کردند و این جشنواره سکوی پرتاب این فیلمسازان شد.

 

در جشنواره لوکارنو یوزپلنگ ها می تازند

 

شکل گیری
پس از پایان جنگ جهانی دوم سینماگران در اکثر اروپا برای زنده نگه داشتن سینما و قدردانی از فیلمسازان در تکاپوی تشکیل جشنواره های سینمایی بودند که این تلاش ها در تابستان و اوایل پاییز ۱۹۴۶ به ثمر نشست و به  فاصله ۱۰ روز دو جشنواره مهم لوکارنو و کارلووی واری ایجاد شدند و سومی هم که جشنواره  کن بود دوباره متولد شد.
جشنواره لوکارنو در تاریخ ۲۳ اگوست سال ۱۹۴۶ با نمایش فیلم «خورشید من» ساخته جیاکومو جنتیلومو در گرند هتل شهر لوکارنو آغاز به کار کرد. در این  دوره جایزه اصلی به فیلم درخشان «و دیگر هیچ کس نبود» ساخته کارگردان شهیر فرانسوی رنه کلر اختصاص یافت. این فیلم از کارهای آمریکایی کلر است که براساس داستانی نوشته آگاتا کریستی با حضور ستاره های آن زمان هالیوود ساخته شد. رنه کلر جایزه بهترین کارگردانی را نیز با این فیلم از آن خود کرد. سال بعد نیز او برای دومین بار جایزه اصلی جشنواره را برای فیلم «سکوت طلاست» بدست آورد.  این فیلم به عنوان اولین ساخته فرانسوی کلر پس از بازگشت از مهاجرت دوازده ساله اش به بریتانیا و آمریکا شناخته می شود.

فیلم ها در جشنواره در ۱۰ بخش نمایش داده می شوند که شامل فیلم‌های متنوع چه در قالب ژانر و چه در ساختار هستند و معروف ترین محل پخش فیلم‌ها همان پیاتزا گرانده است. جشنواره همچنین شامل دو بخش رقابتی فیلم های بلند است (بخش رقابت بین الملل و بخش رقابت فیلمسازان حال حاضر ) و یک بخش رقابتی بین الملل برای فیلم های کوتاه نیز دارد که با عنوان «یوزپلنگ های آینده» شناخته می شود.
با نگاهی به برندگان یوزپلنگ طلایی می توان گفت تمرکز سیاست حاکم در جشنواره روی آثار کمتر شناخته شده از فیلمسازان پراستعداد جوان‌ است.این سیاستگذاری موجب شد جشنواره نسبت به رقیبان قدیمی خود همچون ونیز و کن در نظر رسانه ها، کم رمق تر جلوه کند با این وجود همچنان جشنواره با اراده اولیه خود مسیرش را طی می کند و سالانه سینماگران جوان و کم نام و نشان از سراسر دنیا برای دیده شدن پا به لوکارنو می گذارند.

 

در جشنواره لوکارنو یوزپلنگ ها می تازند

 

بخش های جانبی جشنواره
هر جشنواره در کنار رقابت فیلم ها بخش های دیگری نیز دارد که در لوکارنو نیز برنامه های زیادی چون بازنگری آثار گذشته، کارگاه تولید مشترک رایگان، گردهمایی ها، جوایز ویژه و ده ها بخش دیگر وجود دارد که جذابیت های زیادی برای علاقه مندان سینما ایجاد کرده است.

در بخش رقابتی این جشنواره مهمترین  جایزه با نام یوزپلنگ طلایی به بهترین فیلم جشنواره اهدا می شود و پاداش این جایزه به کارگردان و تهیه کننده فیلم تعلق می گیرد. دومین جایزه با ارزش، جایزه ویژه هیات داوران است. از دیگر جوایز بخش فیلم های بلند می توان به یوزپلنگ بهترین کارگردانی، بهترین بازیگری مرد و بهترین بازیگری زن اشاره کرد. البته جشنواره جوایز ویژه فراوان دیگری نیز دارد که از جمله آن ها می توان به یوزپلنگ افتخاری اشاره کرد که از سال ۱۹۸۹ به شخصیت های مهم هنری دنیا اعطا می شود. این جایزه تاکنون به شخصیت های بزرگی چون ژان لوک گودار، برناردو برتولوچی، ساموئل فولر، ورنر هرزوگ، انیو موریکونه، عباس کیارستمی و... تعلق گرفته است.

حضور ایران در جشنواره لوکارنو
در پایان نگاهی اجمالی به حضور سینماگران ایرانی در این جشنواره می پردازیم. سینمای ایران اولین حضور سینماییش در این جشنواره را با «سیاوش در تخت جمشید»  فریدون رهنما در نیمه های دهه شصت میلادی تجربه کرد. با این حال اولین دستاورد  مهم فیلمسازان ایرانی در جشنواره لوکارنو به سال ۱۹۸۳ و فیلم «فرستاده» ساخته پرویز صیاد بر می گردد. این فیلم توانست جایزه یوزپلنگ برنزی را از آن خود کند. پس از این فیلم راه به دست آوردن جوایز لوکارنو برای سینمای ایران گشوده شد و در سال ۱۹۸۸ فیلم «ناخدا خورشید» ساخته ناصر تقوایی در بخش رقابتی توانست توجه داوران جشنواره را به خود جلب کند و برای بار دوم جایزه یوزپلنگ برنزی را از آن سینمای ایران کند. داستان «ناخدا خورشید» اقتباسی آزاد از «داشتن و نداشتن» همینگوی بود که تقوایی با مهارتی خاص آن را به درون شهرهای جنوبی ایران آورده بود. در این دوره جایزه اصلی به طور مشترک به دو فیلم «صداهای دوردست، زندگی‌های بی‌جان» ساخته ترنس دیویس و «پروانه ها» ساخته ولفگانگ بکر رسید.

 

در جشنواره لوکارنو یوزپلنگ ها می تازند


یک سال بعد عباس کیارستمی نیز با فیلم «خانه دوست کجاست» جایزه یوزپلنگ برنزی را به صورت مشترک با فیلم «کورن بلومن‌ بلا» محصول لهستان بدست آورد. فیلم «خانه دوست کجاست» دو جایزه مهم دیگر به نام های فیپرشی و جایزه کلیسای جهانی را نیز در آن سال از آن خود کرد. این اولین حضور عباس کیارستمی در فستیوال های جهانی بود ولی او بعدها به یکی از شناخته شده ترین و برجسته ترین فیلمسازان جشنواره های معتبر اروپایی تبدیل شد.
بی شک موفق ترین حضور سینمای ایران در جشنواره لوکارنو به سال ۱۹۹۴ برمی‌گردد؛ سالی که با وجود فیلم های مهمی چون «پالپ فیکشن»، «قرمز» و «قطار چانگ کینگ» در جشنواره، یوزپلنگ طلایی به فیلم «خمره» اثر ابراهیم فروزش فیلمساز مطرح کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران تعلق گرفت. دیگر جایزه مهم جشنواره موسوم به یوزپلنگ نقره ای نیز به فیلم «آبادانی ها» ساخته کیانوش عیاری رسید هرچند می توان گفت که حضور محسن مخملباف به عنوان یکی از اعضای هیات داوران در این موفقیت کم نظیر برای سینمای ایران بی تاثیر نبوده است.

ایران با وجود موفقیت های فراوان در سال های بعد، تنها یک بار دیگر در سال ۱۹۹۷ با فیلم «آینه» اثر جعفر پناهی توانست جایزه یوزپلنگ طلایی این جشنواره را از آن خود کند و در سال های اخیر بر خلاف دهه نود و دهه اول هزاره جدید، حضور فیلمسازان ایرانی در این جشنواره بسیار کم رنگ شده است.

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

بنر نسیم سبز تصویر


مطالب مرتبطهفت کلید اصلی برگزاری جشنواره موفق
موضوع: جشنواره
هفت کلید اصلی برگزاری جشنواره موفق
۱۷ مهر ۱۳۹۶

صدها جشنواره در هرسال برگزار می شود که با برنامه ریزی رویداد های شگفت انگیز خود فرهنگ و انرژی های منحصر به فرد آن را منعکس می کنند.به همین دلیل هر جشنواره ، برنامه ریزی مخصوص به خود را طلب می کند.با ا...

جشنواره فجر امسال با ۲۲ فیلم
موضوع: جشنواره
جشنواره فجر امسال با ۲۲ فیلم
۲۰ مهر ۱۳۹۶

به گزارش ایسنا: محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی، در برنامه "چشم شب روشن" درباره وضعیت سینمای ایران گفت: به دلیل فقر در موضوع و ژانر نمی‌توانیم به سینمای جهانی برسیم و متأسفانه زیر...

مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا
موضوع: جشنواره
مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا
۲۴ مهر ۱۳۹۶

جشنواره های سینمایی بسیاری در جهان هستن که وجهه بین المللی و اهمیت حرفه ای زیادی دارن.