جشن نوسره و سده ،جشن کشف آتش


جشن نوسره و سده ،جشن کشف آتش
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۰۵ بهمن ۱۳۹۶     در : جشنواره
  ۱۰۱۲   |     ۰  
جشن نوسره و سده ،جشن کشف آتش


جشن‌های ایرانی به جشن‌های ملی و مردمی گفته میشه که ریشه تاریخی ایرانی دارن و از دوران باستان تا به امروز رسیدن.
 متاسفانه بیشتر جشن های باستانی ما فراموش شدن و حتی مردم اطلاعی از وجود اونها هم ندارن.اما بعضی جشن های سنتی کم و بیش هنوز زنده هستن مانند عید نوروز.


۵ ویژگی های جشن ایرانی
با بررسی جشن‌های ایرانی و زمان برگزاری اونها  ویژگی‌های مشترکی بین همه ی اونها می بینیم.
اول اینکه تقریباً همگی در پیوند با پدیده‌های طبیعی و کیهانی و اقلیمی هستن و به همین دلیل کوشش شده تا زمان برگزاری اونها هر چه بیشتر با تقویم طبیعی منطبق باشه.
دوم اینکه تقریباً هیچکدوم از جشن های ایرانی برگرفته از دستورهای دینی نیستن. با اینکه همواره پیروان ادیان گوناگون تلاش کرده‌اند که برخی از اونها رو مراسم دینی خود معرفی کنن؛ اما نمیشه اونا رو متعلق به هیچ دینی دونست.
سومین ویژگی جشن های ایرانی گردهمایی‌ها و مراسم ایرانی در اینه که با سرور و شادی همراه هستن و غم و اشک و گریه در آن ها جایی نداره.
چهارمین ویژگی جشن‌ها و مراسم ایرانی در احترام و پاسداشت همه مظاهر طبیعته. در هیچکدام آیین‌های ایرانی اثری از خشونت و بدرفتاری نسبت به گیاهان و حیوانات دیده نمی‌شه. بلکه حتی با آیین‌هایی همراهه که به انگیزه پاکیزگی و پاسداری از محیط زیست برگزار می‌شه.
پنجمین ویژگی‌های عمومی جشن های ایرانی در گستردگی مراسمه. ایرانیان جشن‌ها و آیین‌های میهنی خود رو به گونه‌ای یکپارچه و با همبستگی و همزیستی شگفت‌انگیزی برگزار کرده و تفاوت‌های قومی و دینی و زبانی رو عامل بازدارنده این یگانگی نمی دونستند.


جشن نوسره
در بین جشن های ایران باستان ۵ بهمن ماه ، یعنی پنج روز قبل از جشن بزرگ سده ، مراسمی بنام " جشن نوسره" برگزار میشه.
با برگزاری این مراسم بزرگان دینی و مذهبی و مسئولان با برنامه ریزی و ایجاد آمادگی برای جشن سده به هر چه باشکوه تر برگزار شدن اون می پرداختن.
از آداب برگزاری جشن نوسره برپایی آتش و خواندن نیایش و دعا در درگاه حق است.
همچنین روز پنجم از هر ماه به سپندارمذ در آیین باستان پارسی نسبت داده شده که (به مناسبت سبزکنندگان زمین و سبز شدن زمین) به منظور ستایش و قدردانی زنان، این روز را در ماه به گرامیداشت زنان اختصاص دادن.


جشن بزرگ سده
این جشن در رده جشن‌های بزرگ ایرانی مانند نوروز و مهرگان است.جالبه که جشن سده پس از سد(صد) روز از آغاز آبان ماه و در روز دهم بهمن ماه یعنی آبان روز (روز دهم ماه در گاهشماری ایرانی) قرار گرفته. در آغاز آبان ماه رفته رفته هوا سرد تر می‌شود و از نیمه بهمن به بعد رفته رفته هوا رو به گرمی می‌رهد.
مشهورترین داستانی که درباره سده گفتته شده، پیدایش آتش توسط هوشنگ است. داستان از این قراره که روزی هوشنگ به کوه رفته بود و ماری رو دید. سنگی برداشت و به سمت مار پرتاپ کرد. سنگ ناگاه به سنگ دیگری برخورد کرد و از بهم خوردن این دو سنگ آتش روشن شد و به این صورت آتش پدید آمد.
برخی روایات پیدایش سده را به اردشیر پاپکان و برخی دیگر به کیومرث نسبت دادن. داستانی درباره پیوند این جشن با فریدون هم گفته شده.
در هر حال این جشن با آتش و برافروختن آتش همراه بوده و در ایران باستان آتش به عنوان یکی از عناصر چهارگانه ی  شگفت انگیز طبیعت بسیار قابل ستایش بوده.

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطهفت کلید اصلی برگزاری جشنواره موفق
موضوع: جشنواره
هفت کلید اصلی برگزاری جشنواره موفق
۱۷ مهر ۱۳۹۶

صدها جشنواره در هرسال برگزار می شود که با برنامه ریزی رویداد های شگفت انگیز خود فرهنگ و انرژی های منحصر به فرد آن را منعکس می کنند.به همین دلیل هر جشنواره ، برنامه ریزی مخصوص به خود را طلب می کند.با ا...

جشنواره فجر امسال با ۲۲ فیلم
موضوع: جشنواره
جشنواره فجر امسال با ۲۲ فیلم
۲۰ مهر ۱۳۹۶

به گزارش ایسنا: محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی، در برنامه "چشم شب روشن" درباره وضعیت سینمای ایران گفت: به دلیل فقر در موضوع و ژانر نمی‌توانیم به سینمای جهانی برسیم و متأسفانه زیر...

مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا
موضوع: جشنواره
مهم ترین جشنواره های سینمایی دنیا
۲۴ مهر ۱۳۹۶

جشنواره های سینمایی بسیاری در جهان هستن که وجهه بین المللی و اهمیت حرفه ای زیادی دارن.