جشن نامگذاری نوزاد


جشن نامگذاری نوزاد
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۰۳ دی ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی ، تولد
  ۴۷۰۸   |     ۰  
جشن نامگذاری نوزاد


در تمام دنیا آداب و رسوم متفاوتی بر اساس فرهنگ و سنتای اون کشور مرسومه. یكی از سنتای دیرینه كه از گذشته‌های دور در بین اقوام مختلف مرسوم بوده، برگزاری مراسم نامگذاری كودكان تازه متولد شده اس كه در میان جوامع مختلف به گونه‌ای متفاوت برگزار میشه. بی‌شك، نام یك فرد نه‌تنها اونو از دیگرون متمایز میکنه بلكه میتونه نشون دهنده گروه و جامعه‌ای باشه كه اون فرد عضوی ازش بشمار میاد. در بیشتر كشورای دنیا آیین نامگذاری كودكان تازه متولد شده به گونه‌ای مشابه و پس از گذشت مدت زمان كوتاهی از تولد كودك انجام میشه.

 

مراسم نامگذاری نوزاد در دنیا

 

اقوام مسیحی
در هر كشوری براساس فرهنگ و آداب و رسوم حاكم بر اون جامعه، مراسم جشنی كه برای ورود عضو جدید خونواده برپا میشه به شیوه‌ای متفاوت برگزار میشه. در میان اقوام مسیحی كه در كشورای مختلف زندگی می‌كنن، مراسم نامگذاری اغلب همزمان با مراسم تعمید نوزاد در كلیسا برگزار میشه و به این ترتیب همه افراد خونواده و دوستان میتونن توی این مراسم كه رویدادی بزرگ توی زندگی هر فرد محسوب میشه، حضور داشته باشن. اما از اونجایی كه مراسم نامگذاری كودك اساسا ماهیتی مذهبی نداره، برخی از اقوام مسیحی ترجیح میدن كه مراسم جشن جداگانه‌ را به نامگذاری فرزندشون اختصاص بدن كه در روز جداگونه‌ای پس از برگزاری مراسم تعمید توی كلیسا، توی خونه برگزار میشه. توی این مراسم كه بسیار شبیه به مراسم جشن فارغ‌التحصیلیه بچه هاشون از دانشگاهه، پدر و مادر برای افراد حاضر توی مراسم صحبت كرده و احساس واقعی شونو از تولد فرزندشون بیان می‌كنن.

 

ژاپن،چین،کره
 توی ژاپن، چین و كره كه آداب و رسوم مشتركی دارن مراسم نامگذاری در روز هفتم تولد نوزاد برپا میشه. توی این مراسم سنتی نام و نام خونوادگی نوزاد انتخاب شده و با توجه به این كه حروف چینی این قابلیت رو دارن كه میشه اونا رو به شكلای گوناگونی تلفظ كرد نام نوزاد به زبان چینی بر روی مدرك شناسایی اصلی اونا حك خواهد شد.
 در این كشورا‌حتما باید با غذایی مخصوص مراسم روز نامگذاری از مهمونا پذیرایی كنن، اگرچه توی بسیاری از كشورا نام خونوادگی پدربزرگ به عنوان نام خونوادگی فرزند پذیرفته میشه، اما در بعضی از كشورا میشه نام خونوادگی مادر رو به عنوان نام خونوادگی كودك تازه متولد شده انتخاب كرد كه انتخاب نام خونوادگی هم براساس توافق والدین در روز نامگذاری و همزمان با انتخاب نام انجام خواهد شد.

 

هند
هندیا هم ازجمله اقوام پایبند به سنتای قدیمی هستن. در كشور هند در روز دوازدهم تولد نوزاد مراسم نامگذاری برگزار میشه كه اغلب با اجرای آتیش‌بازی همراهه. توی این مراسم پدر نوزاد نام كودك رو توی گوشاش زمزمه كرده و سپس نام انتخاب‌شده رو به همه اعلام می‌كنه.در بعضی از اقوام هندی انتخاب نام رسمی كودك بر عهده خواهر پدر نوزاد یا عمشه.

 

سریلانکا
سریلانكا در این مراسم علاوه بر اعلام نام نوزاد به صورت رسمی، موهای سر بچه به طور كامل تراشیده شده و مقداری فلفل كوبیده شده و مغز دونه قهوه به كودك داده میشه كه نمادی از آرزوی والدین برای داشتن عمری طولانی و زندگی توام با خوشبختی برای فرزندشونه.
 

یونان
یونانیا هم مراسم نامگذاری رو در روز هفتم یا دهم پس از تولد برگزار می‌كنن و اغلب نامگذاری پسرا دیرتر از دخترا انجام خواهد شد. معمولا برای نخستین فرزند پسر خانواده نام پدربزرگ و برای نخستین فرزند دختر خانواده نام مادربزرگ انتخاب میشه و بقیه بچه ها هم به نام اقوام و خویشاوندان دیگه نامگذاری میشن.


مراسم نامگذاری توی ایران
کرد و بلوچ، ترک و ترکمن، لر و... تابلویی خلق کردن به نام فرهنگ بزرگ ایران.
هر کدوم از این اقوام آداب و رسوم ویژه‌ای دارن، از تولد و عروسی گرفته تا عزا. یکی از آداب و رسوم جالبی که شاید الان رو به فراموشی رفته آیین نامگذاری نوزاداست.
در بسیاری از نقاط ایران مراسم نامگذاری در روز ششم تولد نوزاد انجام میشه. در جاهایی همچون اصفهان و شیراز در روز هفتم مراسمی نه چندان رسمی برپا میشه و کار انتخاب نام به فرجام میرسه، اصل مراسم به صورت رسمی شب دهمه که با حضور فامیل و آشنایان برگزار میشه.

 

اقوام بلوچ
شب ششگانی نزد بلوچا اصطلاح معروفیه، در این شب مراسمی برپا میشه و پدر نوزاد در حد توان نذری میده. در همین شب نام نوزاد هم انتخاب میشه، البته گاهی پیش از روز ششم و حتی هنگام تولد نام کودکشون رو میذارن.
مراسم شست‌وشوی نوزاد در همین شب انجام میشه. اما در غرب کشور مراسم نامگذاری که همراه با خوندن اذان و اقامه در گوش نوزاده، در شب هفتم تولد انجام میشه. فردی که اذان رو توی گوش طفل نجوا میکنه از ریش‌سفیدان و معتمدان طایفه اس. پس از این مراسم کام طفل را با کمی شکر شیرین می‌کنن.

 

اقوام آذری
مراسم نام گذاري هم در ميان مناطق آذري نشين با بسياري از شهراي کشورمون در عموميت همسانه. نوزاد رو همين که به دنيا اومد تا روز نام گذاري اگه دختر باشه فاطمه و اگه پسر باشه محمد صدا مي کنن. در برخي مناطق آذري نشين هفت روز که از تولد نوزاد گذشت، از فامیلای نزديک دعوت میشن که در مراسم نام گذاري شرکت کنن. در اين مراسم بعد از نوشیدن چايی و شيريني و ميوه با خوشي و شادماني نام گذاري انجام میشه. در اين کار سليقه ها متفاوته. بعضي از قرآن استخاره مي کنن و از اسامي قرآني براي نوزاد استفاده مي کنن. بعضي اسم پدر و مادر و فامیل نزديک خودشونو روي بچه ميذارن. عده اي هم به ظاهر بچه نگاه کرده و اسامي مناسب مثل گل تکين، گل چهره، رستم يا قهرمان رو بر او ميذارن. برخي هم با انتخاب اسامي ائمه فرزندان شونو به اين نامها مزين میکنن و تعدادي از والدين هم با افزودن غلام به اول نام ائمه و يا قلي به انتهاي نام اين بزرگواران اين اسامي رو انتخاب مي کنن. گاهي هم چند اسم دلخواه رو روي کاغذ مي نويسن و لاي اوراق قرآن گذاشته و سپس قرآن رو باز کرده و با هر نام برخورد کردن، آن نام رو ميذارن. پس از انتخاب نام، يک نفر به گوش راست نوزاد اذان و به گوش چپش اقامه میخونه و سپس نام انتخاب شده رو توی گوشش میگه. بعد از اون نوزاد را به نفر سمت راست خود داده و اين کار تکرار مي شود تا مجدداً به دست نفر اول برسد و به هنگام دست به دست دادن اين شعر را مي خوانند:
آل اوشاغي، وئر اوشاغي
ساخلا بو اوشاغي
بچه را بگيرد، بچه را بده
خدايا اين بچه را حفظ کن
در مراسم نام گذاري به خصوص اگه اولين زايمان زائو باشه هر کس به قدر قوه خود براي مادر عروس و نوزادش هديه میاره

 

نیشابور
نیشابوریا، در روز دهم، مراسم نامگذاری کودکانشون رو برگزار می‌کنن. اونا اسم نوزادشون رو یا از میان اسامی آبا و اجدادشون انتخاب میکنن یا این که شناسنامه اونا مکتوب به اسامی بزرگان دین میشه. خوندن اذان و اقامه بخش اصلی مراسم نامگذاریه. پس از اون مدعوین هر کدوم به فراخور تحفه‌ای و کادویی به کودک پیشکش می‌کنن.
مراسم نامگذاری در همه جای ایران با آداب و رسوم خاصش برگزار میشه، در این میون اونچه ایرانی جماعت، بهش توجه وافر داشته و دارن نام نیکوست که در نهایت دقت و با توجه به اعتقادات و علاقه‌مندی شون انتخاب میشه.

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...