جشن روز مادر در کشورهای مختلف


جشن روز مادر در کشورهای مختلف
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۱۱۰۵   |     ۰  
جشن روز مادر در کشورهای مختلف


چند روز بیشتر به روز مادر باقی نمونده.این روزها همه در تکاپو تهیه هدیه روز مادر هستند و خیلی‌ها به دنبال ایده‌های برای انتخاب بهترین کادوی روز مادر و به دنبال ایده های خلاقانه برای جشن گرفتن و سورپرایز کردن فرشته های مهربان زندگیشون هستند. خلاصه هر کس به نوعی تلاش می‌کند یک روز فوق‌العاده را برای مادر فداکارش رقم بزند.
اما فقط ایرانی ها نیستند که روز مادر روز جشن می گیرند.جشن روز مادر در بیش از‌ 40 کشور جهان برگزار می‌شود.
این جشن در بسیاری از کشورها مانند بریتانیا، امریکا، استرالیا، بلژیک، کانادا، دانمارک، فنلاند، ایتالیا، ژاپن و ترکیه جشن روز مادر به طور رسمی در دومین یکشنبه ماه مه برگزار میشه که این تاریخ به زمان یونان باستان برمی‌گردد.
کشورهای دیگر هم روزهای مختلفی رو برای قدرانی از مادر مشخص کردند و در این روز مراسم و آداب و رسوم خاصی دارند.نسیم شو در ادامه این مطلب به مراسم روز مادر در بعضی از کشورها پرداخته.


اسپانیا
جشن روز مادر در اسپانیا در اولین یکشنبه ماه مه برگزار می‌شود و مانند دیگر کشورها روزی برای قدردانی از مادران محسوب می‌شود. در این روز بیشتر مغازه‌ها در سراسر اسپانیا شکلات، گل، کارت تبریک و دیگر هدایا را به معرض فروش می‌گذارند، اما بسیاری از فرزندان خواهان هدیه‌ای از صنایع دستی برای مادران هستند.


نیوزلند
جشن روز مادر در نیوزلند بسیار مشابه جشن روز مادر در امریکا است. در این روز فرزندان از مادران خود قدردانی کرده و به آنان بسیار محبت می‌کنند و برای تشکر به بیرون شهر یا شام بیرون از منزل رفته و برای مادران خود هدایای مختلفی تهیه می‌کنند.


 آفریقا
جشن روز مادر در جنوب آفریقا نیز در دومین روز ماه مه است و فرزندان با گل و کارت تبریک از مادران خود قدردانی می‌کنند.


 کانادا
جشن روز مادر در کانادا بعد از اعیاد کریسمس و ولنتاین از روزهای مهم است. فرزندان در این روز گل و کارت تبریک به مادران خود هدیه می‌دهند و در واقع کارت تبریک این روز در کانادا به تجارت با تبلیغات گسترده تبدیل شده است.


 سوئد
در روز مادر در کشور سوئد فرزندان پیش از روز موعد گل مصنوعی تهیه کرده و برای مادران خود پست می‌کنند.


 استرالیا
این روز در کشور استرالیا نیز مانند دیگر کشورهاست با این تفاوت که در این روز فرزندان برای مادران خود گل میخک هدیه می‌آورند که در فرهنگ آنان معنای خاصی دارد. گل میخک رنگی به معنای در قید حیات بودن مادر و گل میخک سفید مرحوم شدن مادر را بیان می‌کند.


انگلستان
جشن روز مادر یکی از محبوب‌ترین جشن‌هایی است که در دومین یکشنبه ماه مارس در انگلستان برگزار می‌شود. از این روز به عنوان یکشنبه مادرانه نیز یاد می‌شود. در حقیقت در یکشنبه‌ مادرانه همه افراد به خانه مادران خود می‌روند تا از آن‌ها قدردانی کنند. حتی در این روز یه خدمتکارها نیز اجازه داده می‌شود که برای قدردانی به خانه‎های مادرانشان بروند. در یک‌شنبه مادرانه همه فرزندان با پخت کیک مخصوص و ارائه گل و کارت تبریک و شکلات از مادران خود تشکر می‌کنند. در بسیاری از خانواده‌ها نیز همه اعضای خانواده دور هم جمع می‌شود تا یک وعده غذای خانوادگی را در کنار هم صرف کنند. در این روز مانند کلیسا دعای خاصی نیز برای سلامتی مادران خوانده می‌شود.


برزیل
جالب است بدانید که جشن روز مادر یکی از مجلل‌ترین جشن‌هایی است که در دومین یکشنبه ماه مه در برزیل برگزار می‌شود. در این روز خاص معمولا خانواده‌ها با طبخ غذاهای مخصوص و کباب‌های سفارشی دور هم جمع می‌شوند و از مادران خود نهایت قدردانی را به عمل می‌آورند.


آلمان
این جشن باشکوه در آلمان نیز در دومین یکشنبه ماه مه برگزار می‌شود. جالب است بدانید که ارائه کارت تبریک‌های خاص برای جشن روز مادر از جمله سنت‌های شگفت انگیز مردم آلمان است. با توجه به اهمیت فرزند پروری در طول جنگ جهانی دوم در آلمان در سال‌های ابتدایی جنگ و پس از آن مدال طلا و نقره به مادران آلمان اهدا می‌شد. اما مدتی پس از اتمام جنگ این مدال‌ها جای خود را به گل و کارت تبریک و هدایای دیگر دادند.


ژاپن
جشن روز مادر در کشور ژاپن نیز مانند بسیاری از کشورها از اهمیت زیادی برخوردار است. در این روز باشکوه معمولا کودکان در مدرسه مادران خود را به تصویر می‌کشند تا آن را به مادرشان تقدیم کنند. همچنین این نقاشی‌ها در مسابقه نقاشی نیز شرکت داده می‌شود. علاوه بر این معمولا در جشن روز مادر همه فرزندان در کارهای خانه به مادر خود کمک می‌کنند. برای او غذا می‌پزند و یک شام خانوادگی که سوشی و تخم مرغ اجزای اصلی آن است را برای قدردانی از مادرشان ترتیب می‌دهند. تهیه گل رز و کارت تبریک و شکلات نیز از دیگر هدایایی است که برای مادران ژاپنی در نظر گرفته می‌شود.


روسیه
در کشور روسیه ۸ مارس به عنوان روز مادر و زن شناخته می‌شد. اما بعدها این روز به عنوان روز جهانی زنان در تقویم جهانی ثبت شد. از این رو در سال ۱۹۹۸ آخرین یکشنبه ماه نوامبر به عنوان روز مادر معرفی شد. اما همچنان ۸ مارس به عنوان روز تکریم از زنان و مادران این کشور گرامی داشته می‌شود.


پرو
در کشور پرو جشن روز مادر به عنوان یکی از جشن‌های باستانی شناخته می‌شود. برگزاری جشن‌های خانوادگی و تقدیم گل و کارت تبریک به مادران از جمله سنت‌های جشن روز مادر در این کشور است. اما جالب‌ترین فرهنگ کشور پرو این است که کودکان در روز مادر برای مادرانشان کاردستی درست می‌کنند و آن را به عنوان هدیه به او تقدیم می‌کنند. مسلما هر چه این کاردستی خلاقانه‌تر طراحی شود برای مادرشان هم جذاب خواهید بود. بنابراین می‌تواند جشن روز مادر در این کشور را به نوعی چالش خلاقیت در نظر گرفت.


مکزیک
جشن روز مادر در مکزیک یکی از مهمترین جشن‌های سال است. جالب است بدانید که روز مادر برای رستوران‌ها، گل فروشی‌ها، فروشگاه‌های ارائه کننده کارت تبریک و هدیه فروشی‌ها یکی از شلوغ‌ترین روزهای کاری است. معمولا در این روز خوانندگان ماریاچی هم بازار گرمی دارند و از صبح زود تا دیرهنگام شب در اختیار خانواده‌های مکزیکی هستند.


فرانسه
جشن روز مادر در فرانسه نیز به نوعی روز آرامش و استراحت مادران است. در این روز معمولا یک جشن خانوادگی ویژه توسط افراد خانواده ترتیب داده می‌شود. همچنین با ارائه گل و کارت تبریک از مادران فرانسوی قدردانی می‌شود. اما یکی از سنت‌های قابل توجه این کشور تنظیم اشعار کوتاهی مختص به مادران توسط کودکان است. شاید این شعر کوتاه بیش از هر چیزی برای مادران فرانسوی حائز اهمیت باشد.


هند
جشن روز مادر در کشور هندوستان شامل دو بخش است. یک جشن یک روزه در دومین یکشنبه ماه مه که برای قدردانی از فداکاری‌ها و حمایت‌های مادرانه انجام می‌شود. و دومین جشن روز مادر که به صورت یک فستیوال ۱۰ روزه توسط هندوها ترتیب داده می‌شود. در این جشن معمولا هدایای خاصی برای مادران تدارک دیده می‌شود و از آن‌ها تشکر و قدردانی به عمل می‌آید.

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...