تمام آن چیزی که در رابطه با مراسم ترحیم باید بدانید


تمام آن چیزی که در رابطه با مراسم ترحیم باید بدانید
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۱۶ مهر ۱۳۹۷     در : ولیمه و ترحیم
  ۱۸۹   |     ۰  
تمام آن چیزی که در رابطه با مراسم ترحیم باید بدانید


زمانیکه یکی از عزیزانمان را از دست می‎دهیم و دیگر در میان ما نیست؛ برای شرکت در مراسم ترحیم و تشییع جنازۀ وی باید آداب و رسوم مراسم را رعایت نماییم. در اینجا به تعدادی از نکات، در این رابطه اشاره خواهیم کرد و به سؤالاتی مهم پاسخ خواهیم داد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن با خانوادۀ مرحوم، همدردی کنید و عزت و احترام تمامی افراد را حفظ نمایید.

چرا باید در مراسم تشییع جنازه شرکت نمایید؟ شرکت در مراسم تشییع جنازه، نیازی به دعوت ندارد. این شما هستید که تصمیم می‎گیرید در مراسم حضور یابید یا خیر؟ شرکت در مراسم تشییع جنازه راهی مناسب برای حمایت و همدردی با خانوادۀ مرحوم است.

چه نوع پوششی برای مراسم ترحیم مناسب است؟ هیچ اجباری وجود ندارد که شما در مراسم ترحیم حتماً لباسی به رنگ مشکی به تن کنید؛ اما در انتخاب پوشش خود دقت کنید و از پوشیدن لباس‎هایی با رنگ روشن و پر زرق و برق بپرهیزید.

در مراسم ترحیم، چه مکانی برای نشستن مناسب است؟ در مراسم ترحیم، ردیف اول و دوم برای خانواده و نزدیکان مرحوم است. بنابراین، بهتر است از نشستن در این مکان‎ها بپرهیزید. اگر دیر به مراسم رسیدید، در ردیف‎های عقب‌تر بنشینید و باعث آزار دیگران نشوید.

در مراسم ترحیم، چگونه باید سخن بگوییم؟ لازم نیست برای بیان همدردی با خانوادۀ مرحوم، جملات بسیار سنگین بیان کنید، همینکه بگویید:" در رابطه با از دست دادن عزیزتان متأسفم" کفایت می‎کند تا حمایت خود را نشان دهید. سعی کنید به افراد داغدار جملات منفی نگویید.

چه زمانی باید در مراسم ترحیم حاضر شوید؟ بهترین زمان برای حضور در مراسم ترحیم 10 تا 20 دقیقه زودتر است؛ شما از این طریق می‌توانید با سایر حاضرین ارتباط برقرار کرده و ارادت و احترام خود را به خانوادۀ مرحوم نشان دهید.

آیا به همراه بردن کودکان برای مراسم ترحیم، کار درستی است؟ اگر فرزندانتان در حدی بالغ شده‌اند که ادب و احترام را حفظ می‌کنند؛ هیچ اشکالی ندارد که آن‎ها را برای مراسم به همراه خود ببرید. اما اگر ممکن است نظم مراسم را به هم بریزند؛ بهتر است آن‎ها را به یک پرستار یا یک فرد امین بسپارید.

آیا استفاده از گوشی همراه در مراسم ترحیم کار درستی است؟ سعی نمایید در طی مراسم گوشی خود را خاموش یا بی صدا نمایید. استفاده از تلفن همراه در چنین مراسمی، بی احترامی به عزیز از دست رفته و حاضرین در مراسم می‎باشد. در چنین مواقعی اگر پاسخ به تماس یا پیامی ضرورت دارد؛ بهتر است یک پیام کوتاه بفرستید و یا برای چند دقیقه از فضای ختم خارج شوید و کار خود را انجام دهید.

آیا لازم است برای شرکت در مراسم، هدیه‎ای را به همراه خود ببریم؟ بهترین هدیه برای ابراز همدردی و نشان دادن احترامی که برای مرحوم و بازماندگانش قائل هستید؛ این است که یک دسته گل به همراه ببرید. علاوه براین، می‎توانید از خوراکی ‏هایی چون خرما یا حلوا به منظور خیرات برای شادی روح مرحوم بهره ببرید.

منبع: www.ftd.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

بنر نسیم سبز تصویر


مطالب مرتبطآداب و اصول سنت ولیمه دادن
موضوع: ولیمه و ترحیم
آداب و اصول سنت ولیمه دادن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

ولیمه دادن یکی از سنت های پسندیده اسلامی ست که به مهمانی گفته میشه که در اون حداقل ده نفر شرکت داشته باشن. مهمانان ولیمه میتونن از اقوام ، دوستان ، همسایگان و ... باشن.اما چه خوبه از افراد کم بضاعت هم...

رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
موضوع: ولیمه و ترحیم
رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

چندسالیه که رفتارای عجیب و غریب در مراسم خاک‌سپاری رفتگان صورت می‌گیره که مصداق ضعف فرهنگی بوده و نفعی هم به حال مردگان و بازماندگانشان نداره

مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
موضوع: ولیمه و ترحیم
مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
۲۴ مهر ۱۳۹۶

اینجا مراسم ختم مجازیه. مراسمی که برای افراد معروفی چون عباس کیارستمی ، داوود رشیدی ، منصور پورحیدری ، دنیا فنی‌زاده ، شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو ،محمود جهان، مریم میرزاخانی ، زینب ساسانیان ، محمدعلی فلاحتی نژاد و... تا کسانیکه قوم خویشی در خارج از شهر یا کشور دارن برگزار میشه.