تفاوت کیفیت تصویررزولوشن 4K,FULL HD,HD


تفاوت کیفیت تصویررزولوشن 4K,FULL HD,HD
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۴ مهر ۱۳۹۶     در : فیلم و فیلمبرداری
  ۲۴۵۳   |     ۰  

آخرین بروز رسانی : ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
تفاوت کیفیت تصویررزولوشن ۴K,FULL HD,HD


منظور از رزولوشن یا کیفیت تصویر چیست؟
رزولوشن (Resolution) عبارت است از تعداد پیکسل هایی که در دو بعد افقی و عمودی نمایش داده می شوند.هر چه این عدد بالاتر باشه در واقع شما تصاویر با کیفیت و وضوح بیشتری رو مشاهده خواهید کرد، با این حال باید بدونید که رزولوشن تنها عامل تعیین کیفیت تصاویر نیست و عوامل مختلفی تاثیرگذار هستن. بطور کلی رزولوشن ساده ترین و ابتدایی ترین عامل برای تشخیص کیفیت تصاویر می باشه.برای روشن تر شدن موضوع به طور مثال یک لباس بافتنی را در نظر بگیرین، هرچه تعداد نخهای تشکیل دهنده آن لباس به هم نزدیک تر باشه و تعدادش بیشتر باشه کیفیت نهایی لباس  میشه و برعکس اگه تعداد نخها کم باشه و از هم فاصله داشته باشن کیفیت لباس پایین میاد ، تصاویری که توسط دوربین ها ایجاد میشه هم به همین شکله و پیکسل ها مانند نخ های لباس عمل می کنن.
در ادامه مطلب انواع رزولوشن ها و کاربری هر یک را بررسی می کنیم
SD (۶۴۰ در ۴۸۰)
در کیفیت SD یا نسخه استاندارد تصاویر با دقت 640 پیکسل بصورت افقی و 480 پیکسل بصورت عمودی مشاهده میشه .این رزولوشن حجم کمی داره و برای ویدیو‌های آنلاین و DVD ایده آل محسوب میشه
HD و FULL HD
اما در فرمت Full HD کیفیت تصویر به بهترین حد خود می رسه و کاربر قادر خواهد بود کوچیکترین جزئیات تصویر رو به راحتی مشاهده کنه. پس به همین علت Full HD بهتر از HD است.
HD (کیفیت ۱۲۸۰ در ۷۲۰)
در کیفیت HD کاربر قادر خواهد بود تصاویر را با دقت 1280 پیکسل به صورت افقی و 720 پیکسل به صورت عمودی مشاهده کنه که کیفیت قابل قبولیه و طبعا حجم بیشتری نسبت به SD داره. کیفیت HD برای فیلم برداری بسیاری از فیلم ها مناسبه
Full HD (کیفیت ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰)
در این فرمت تصویر حداکثر 1920 پیکسل به صورت افقی و 1080 پیکسل به صورت عمودی قابل مشاهده خواهد بود این کیفیت دو نوع استاندارد داره: 1080i و 1080p. هر دو از ۱۰۸۰ ستون عمودی بهره می‌برن. تفاوت اصلی، در نحوه ثبت و نمایش تصویره: مورد دوم (که در بلوری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیره) تصاویری نرم‌تر به نمایش می‌گذاره و معمولا با نام Full HD شناخته میشه.
4K HD (کیفیت ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰)
برخلاف HD و Full HD که با کیفیت ستون‌های عمودی شناخته میشن، 4K روی ستون‌های افقی تاکید داره که در محدوده ۴۰۰ پیکسل قرار دارن..
با اینکه ویدیوی 4K موجی جدید در دنیای دیجیتال محسوب میشه، برخی افراد سرمایه‌گذای روی نمایشگر‌های با این کیفیت را آغاز کردن. با این وجود بسیاری از ما در نهایت تصاویر فشرده شده را با کیفیت Full HD دریافت و مشاهده خواهیم کرد.
با کیفیتی چهار برابر بالا‌تر نسبت به 1080p، فیلمسازان و تدوینگر‌ها آزادی بیشتری برای ویرایش تصاویر بدون از دست دادن کیفیت و جزئیات خواهند داشت. چنین مزایایی در مواردی مثل مستند‌های عرصه حیات وحش، که امکان نزدیک شدن به سوژه وجود نداره، واقعا کاربردی خواهند بود. بزرگ‌ترین نکته منفی استفاده از این کیفیت، حجم بسیار بالای اونه .


منبع: yeknam.com

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطمعرفی و دانلود هفت نرم افزار ویرایش فیلم در گوشی های اندروید و ios
موضوع: فیلم و فیلمبرداری
معرفی و دانلود هفت نرم افزار ویرایش فیلم در گوشی های اندروید و ios
۲۴ مهر ۱۳۹۶

در این مطلب بهترین نرم افزارهای گوشی که توسط اونها قادر هستید فیلم های گوشیه خودتونو با بیشترین امکانات ویرایش و ذخیره کنین رو به شما معرفی می کنیم.

چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم
موضوع: فیلم و فیلمبرداری
چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

قصد داریم چند راهکار ساده ولی کاربردی را برای بهتر کردن فیلم‌برداری با گوشی موبایل مرور کنیم

تفاوت کیفیت تصویررزولوشن 4K,FULL HD,HD
موضوع: فیلم و فیلمبرداری
تفاوت کیفیت تصویررزولوشن 4K,FULL HD,HD
۲۴ مهر ۱۳۹۶

بطور کلی رزولوشن ساده ترین و ابتدایی ترین عامل برای تشخیص کیفیت تصاویر می باشه