تفاوت بین سمینار و کارگاه


تفاوت بین سمینار و کارگاه
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۹ آذر ۱۳۹۶     در : مراسم سازمانی ، مدارس و مراکز آموزشی
  ۲۶۰۲   |     ۰  
تفاوت بین سمینار و کارگاه


سمینارها و کارگاه های آموزشی به بخشی از زندگی ما تبدیل شده‌اند و ما هر روزه شاهد انبوهی از تبلیغات یک کارگاه یا سمینار در روزنامه‌ها و وب‌سایت‌ها هستیم. سمینارها و کارگاه‌ها هر دو مسیرهایی برای شرکت‌کنندگان جهت آموختن و کسب اطلاعات به روز هستند که بعضاً تفاوت‌هایی میان آنها وجود دارد. برخی از این تمایز در خصوص شرایط برگزاری، نقش یا هدف اصلی و ارتباطات میان آموزش‌دهندگان و کارآموزان هستند و بزرگ ترین تفاوت مورد تأکید آنها در روش اجرا است.در ادامه بعضی از این تفاوت ها را بررسی می کنیم.

روش اجرا
سمینارها معمولاً رسمی هستند و عمدتاً با موضوعات تخصصی برگزار می شوند.در سمینار ها از سخنرانان متخصص دعوت و راه کارهای کلیدی و مهم در باره موضوعی خاص ارایه می شود. سمینار دارای ترکیبی است که بیشتر شبیه به سبک یادگیری یا سخنرانی در کلاس درس است. در این شرایط، سخنران، ناطق یا آموزش‌دهنده مطلبی را ارایه می‌کند یا اطلاعات خود را در اختیار گروهی از افراد قرار می‌دهد مانند آن چه که معلم در کلاس درس برای دانش آموزان می‌گوید.
اهداف کارگاه ها متفاوت هستند مانند اطلاع رسانی، حل مسئله و آموزش. کارگاه تعاملی تر از سمینار است و دوره های نسبتا فشرده، عملی و فعال هستند که در آن شما ممکن است در قالب گروه ها کار کنید، گزارش ارایه کنید یا بر روی یک پروژه کار کنید. در یک کارگاه، معلم یک موضوع را یاد می دهد و سپس شرکت‌کنندگان را به گروه‌های کوچک‌تری تقسیم می کند تا تمریناتی را انجام دهند.در واقع کارگاه نوعی آماده‌سازی عملی است و شرکت کنندگان باید در آن عملا فعال باشند نه این که به یک سخنرانی یا نطق گوش کنند.

 

 تفاوت بین سمینار و کارگاه

 

مخاطبان
مخاطبان یا مجموعه شرکت‌کنندگان یک تمایز دیگر میان سمینار و کارگاه است. سمینارها دارای افراد بیشتری هستند که معمولاً در آنها اطلاعات تخصصی به گروهی از افراد منتقل می‌شوند.
کارگاه‌ها شامل افراد کمتری هستند و یا به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند و تمرینات بخشی از فرآیند یادگیری هستند.

 

مدیریت
در سمینارها و در مقایسه‌ها با کارگاه به کاهش زمان و هزینه‌ها توجه ویژه‌ای می‌شود. کارگاه باید دربرگیرنده نمایندگانی متخصص باشد که همین امر آن را پرهزینه‌تر ساخته و مدیریت آن را دشوارتر می‌سازد.

 

فعالیت‌ها
پیکربندی سمینار دربرگیرندة یک سخنرانی اولیه و نطق‌های بعدی است و دوره‌ها یا تمریناتی برای تبادل اطلاعات وجود ندارند. در کارگاه‌ها، فعالیت‌ها، تمرینات و دوره‌های زیادی با حضور شرکت‌کنندگان برگزار می‌شوند.

 

 تفاوت بین سمینار و کارگاه

 

ارتباطات
روش ارتباطات در سمینارها یک طرفه است در حالی که در کارگاه‌ها، ارتباطات دو طرفه و میان مدرسان و شرکت‌کنندگان است.

 

مدت زمانی
سمینارها خیلی طولانی نیستند آنها بین یک و نیم تا سه ساعت هستند. در برخی موارد، کلاس‌های یک روزه هم وجود دارند. کارگاه‌ها معمولاً طولانی‌تر هستند. ممکن است آنها چند روز طول بکشند هر چند که بسته به لزوم مطالب، ممکن است کوتاه‌تر هم باشند.

 

سوالات
در سمینارها، جلسات پرسش و پاسخ در پایان سخنرانی صورت می‌گیرند. در کارگاه، هر زمان که لازم باشد سوال صورت می‌گیرد و نیازی نیست ما منتظر بمانیم تا ارایة یک نفر به پایان برسد.

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطپنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
موضوع: مراسم سازمانی
پنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
۱۸ مهر ۱۳۹۶

بطور کلی همایش به جلسه ایی با حضور چندین نفر اطلاق می شود که پیرامون موضوعی خاص بحث و تبادل نظر میکنند.اکثر همایش ها دارای یک یا چند سخران کلیدی است که از افراد برجسته در زمینه های مربوطه می باشند.معم...

تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
موضوع: مراسم سازمانی
تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
۱۹ مهر ۱۳۹۶

برای برگزاریه یک رویداد مهم و موفق، برنامه ریزی یکی از ضروری ترین کارهاست. از اون جایی که برنامه ریزی رویدادهایی مثل همایش و کنفرانس بسیار پیچیده ست و همه ی جزئیات رو نمیشه به خاطر سپرد، در نتیجه قطعا...

۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
موضوع: مراسم سازمانی
۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
۱۹ مهر ۱۳۹۶

فارغ از اینکه مراسمی که در اون قراره سخنرانی کنین یک همایش مهمه یا کارگاه آموزشی یا حتی یک مهمانی ساده، اگه از شما بپرسم: «موقع آماده شدن برای یک سخنرانی، چقدر از کل زمان خودتونو به تنظیم زبان ب...