ترفند هایی که هر عکاسی باید بداند


ترفند هایی که هر عکاسی باید بداند
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۱۸ مهر ۱۳۹۷     در : عکس و عکاسی
  ۲۹۶   |     ۰  
ترفند هایی که هر عکاسی باید بداند


شما به عنوان یک عکاس همواره با چالش‎های مختلفی مواجه هستید، گاهی پیش می‎آید که از کیفیت و موضوع تصاویری که ثبت کرده‎اید؛ ناراضی هستید یا در حین کار به این موضوع پی می ‏برید که به عکاسی در برخی از حوزه ‏ها علاقه‎ای ندارید. همچنین ممکن است در حین کار مرتکب اشتباهاتی شوید که در کیفیت عکس‌های گرفته شده تأثیر به سزایی دارد. تمامی این موارد فرصتی جهت یادگیری شما فراهم می‎کند و وضعیتی را ایجاد می‎کند تا نقاط ضعف کار خود را بهبود بخشید. در این نوشتار نیز ما به راهنمایی‎ها و ترفندهایی اشاره خواهیم کرد که فرصتی جهت یادگیری برای شما فراهم می‎کند و موفقیت شما را در حرفۀ عکاسی تضمین می‎نماید.

به هنگام عکاسی، توجه و تمرکز خود را حفظ کرده و موارد مزاحم را از بین ببرید: ممکن است این کار بسیار ساده به نظر برسد، اما بسیاری از عکاسان قبل از گرفتن عکس متوجه برخی از عوامل مزاحم از قبیل: یک شاخۀ درخت که جلوی صورت فرد را می‏ گیرد، عبور ناخواستۀ یک شخص، نور نامناسب، سطل زباله و عواملی از این دست نمی‏ شوند. این افراد پس از گرفتن عکس و مشاهدۀ آن تازه به وجود برخی از موارد پی می ‏برند که در پس زمینه وجود دارد و این عوامل، از میزان حرفه ای بودن و جذابیت عکس می‏ کاهند. این عوامل اهمیت و ضرورت تمرکز و توجه را قبل از عکاسی می‏ رساند. زمانیکه شما قبل از گزفتن عکس، 5ثانیه مکث نمایید و پس زمینه را بررسی کنید، یک عکس حرفه ای را ثبت خواهید نمود که موفقیت بیشتری را برای شما به ارمغان می‎آورد. ضمناً باید دقت نمایید که تا حد امکان پس زمینۀ عکس‎هایتان ساده و مرتب باشد و از طرفی به نحوی باشد که حواس و تمرکز بیننده را از شخصیت و موضوع اصلی عکس پَرت نکند. دقت در این کار، باعث می‏ شود تا موضوع اصلی شما برجسته شود و عکس برای بینندگان جذابیت بیشتری پیدا نماید.

به ثابت بودن دوربین و عدم لرزش آن توجه نمایید: تثبیت کردن دوربین و عدم لرزش، مورد دیگری است که باید بدان توجه نمایید. این مورد نیز اگرچه ساده به نظر می‏ رسد؛ اما برخی از افراد مبتدی نسبت به آن غفلت می‎کنند. اگر دوربین شما تثبیت نشود، عکس‎هایی که می‌گیرید تاریک و تار خواهند شد. اینکه در اینجا می‌گوییم دوربین باید ثابت باشد؛ به معنای الزامی بودن استفاده از سه پایه نیست(هر چند که یک ابزار عالی بدین منظور است). اگر شما نحوۀ گرفتن صحیح دوربین را بدانید و آن را به درستی در دست خود نگه دارید، ثبات بیشتری خواهید داشت. به هنگام عکاسی با گوشی‌های هوشمند نیز بکوشید تا دست‌هایتان را از بدن خود دور نکنید. به عبارت دیگر، گوشی را به نحوی در دست بگیرید که آرنجتان به قفسۀ سینه بچسبد و مچ دستتان را قفل کنید تا به عنوان پشتیبان دوربین عمل نماید. علاوه براین اگر از دوربین برای عکاسی استفاده می ‏کنید، دست چپتان را در زیر بدنۀ دوربین قرار دهید. انجام این کارها باعث ثبات دوربین می‏ شود.

از فیلترها استفاده کنید: یکی از بهترین روش‎هایی که می‎توان با کمک آن عکس‎ها را بهبود بخشید؛ استفاده از فیلترها برای بهبود تصاویرتان است. مطمئناً شما می‎توانید عکس‌ها را در فوتوشاپ(Photoshop) یا لایت روم (Lightroom) مورد بررسی و اصلاح قرار دهید؛ اما هرچقدر این ابزارها قدرتمند باشند، باز هم نمی‏ توانند نقش فیلترهایی که توسط دوربین اعمال می‌گردد؛ نقش مؤثری ایفا کند.

در زمان عکاسی صبور باشید: یکی از سخت‎ترین کارهایی که باید در هنگام عکاسی انجام دهید، این است که صبور باشید. عجله کردن به هنگام عکاسی، ضررهای بسیار زیاد و جبران پذیری برای شما در پی خواهد داشت. عجله کردن باعث دوباره کاری و حتی چند باره کاری می‎گردد و باعث می‎شود شما زمان و تمرکز کمتری را به عواملی همچون نورپردازی، قاب بندی، ترکیب و... اختصاص دهید. زمانی که شما صبور باشید می ‏توانید ناب ترین و دیدنی ترین لحظات را ثبت نمایید و تأثیر مثبت آن را بر روی کیفیت و جذابیت عکس های خود ببینید.

منبع: www.photographytalk.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.