ترفندهای ژست گرفتن در عکاسی


ترفندهای ژست گرفتن در عکاسی
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۵ آذر ۱۳۹۶     در : عکس و عکاسی
  ۹۴۳   |     ۰  
ترفندهای ژست گرفتن در عکاسی


حتما شما هم شنیدین یا خودتون از اون دسته افرادی هستین که میگن "خوش عکس نیستن " یعنی از  خودشون در عکسها راضی نیستن و ترجیح میدن عکس نگیرن .همه ما گاهی با نگاه کردن به بعضی عکسها یمان حس نا خوشایندی پیدا کرده ایم در صورتیکه وقتی در آینه نگاه می کنیم چهره قابل قبولی داریم.واقعیت این است که خوش عکسی یا بد عکسی وجود ندارد بلکه همه چیز به طرز ایستادن ، نگاه کردن و ژست گرفتن ما در زمان عکاسی بر می گردد.
شاید تعجب کنید اما ایستادن و ژست گرفتن برای عکاسی هم اصول و قواعدی دارد.تمامی بازیگران و افراد مشهوری که عکسای زیبا و بی نقصشون رو می بینیم و تحسینشون می کنیم قواعد ژست گرفتن رو میدادن و رعایت می کنن.
ما در این مطلب شما رو با چند ترفند و قواعد ژست گرفتن آشنا می کنیم.


۱-از زبونت استفاده کن
ممکنه عجیب و غریب باشه اما یکی از بهترین ترفندا موقع عکاسی فشار دادن زبون خود روی سقفف دهانه.این کار باعث میشه در حالیکه لبخند میزنین گردنتون کشیده تر دیده بشه و چونه تون از حالتی ترسناک خارج بشه!


۲-زاویه چهره شما
به استثنای زمانی که میخواین یک پرتره حرفه ای از روبرو داشته باشید، بهتره صورتتون رو مستقیم روبروی دوربین نگیرین. بهترین حالت اینه که  کمی به سمت پایین  ایستاده و چونه رو کمی به سمت بالا یا به سمت پایین پایین قراربدین و چیزی رو از بالاتر از خط طبیعی اون نگاه کنین.این حالت باعث میشه چهره شما بازتر و بزرگتر و جذاب تر دیده بشه.


۳-بچرخین
این یکی از قدیمی ترین ژست های فرش قرمزه. همیشه تعجب میکنین که چرا افراد مشهور دستشون رو روی استخون لگن میذارن؟ به این دلیله که این حرکت خاص باعث میشه بازو همسطح بدن قرار نگیره  و بدن فرد پهن و سترگ دیده بشه. اگه انجام دادن این ژست براتون سخت بود سعی کنین دستا رو  کمی دور از خودتون نگه دارین.
بدنتون رو 45 درجه بچرخونین و دستتون رو  نزدیک به دوربین روی استخون لگن قرار بدین. سپس یک پا رو کمی جلوتر از پای دیگه بذارین، انگشت شست پا را جوری بگیرین که انگار می خواین به دوربین نشون بدین و وزن تون را روی پای عقبی بندازین.


۴-مچ پا رو بچرخون
مچ پاها رو بچرخونین و وزنتون رو روی ماهیچه ساق پا بندازین.این کار شما رو کشیده تر باریک تر و پاهاتون رو بلندتر نشون میده. شایان ذکر هستش که مواجهه هم در موقع نشستن کار میکنه.همچنین هنگامیکه روی صندلی یا نیمکتی نشستین، صاف بشینین و پاها رو روی مچ بچرخونین. هرچند که همیشه در عکسا بهتره، اگه روی یک صندلی یا نیمکت نشسته باشین، وقتی کسی با دوربین میاد، مستقیما نشستن و پاها رو در مچ پا قرار بدین.


۵-متفاوت بایستین
به یاد داشته باشین وقتی دارین با جمعی از دوستان یا اقوام عکس می گیرین مثل هم نایستین. اینکه هر کس به شکل متفاوت ژست بگیره عکس را دیدنی تر و جذاب تر می کنه.


۶-طبیعی  لبخند بزنین
لبخند زدن  در عکس کار خوب و جالبیه اما اگه بیش از حد باشه چهره شما رو احمقانه جلوه میده. اگه هم کم باشه شما ناراحت و عصبی دیده میشین.راه حل چیست؟ "لبخند طبیعی" مثل وقتی که دوربین سمت شما نیست.سعی کنین طبیعی بخندین.مثلا به یک موضوع خوشایند فکر کنین تا لبخندی زیبا و طبیعی داشته باشین.
لبخند زیاد بزرگ در چهره شما تنش ایجاد می کنه. چشما چپ میشن و گونه ها پف میکنن که هیچکدوم برای عکس جذاب نیستن.بجای آن ، نفس عمیقی بکشین و خودتون رو آروم کنین، سپس تبسمی ملایم روی چهره بیارین بطوریکه منحنی لب پایینی با دندونای بالا منطبق بشه.این کار به شما اجازه میده تا تصمیم بگیرین که می خواین چقدر از دندوناتون دیده بشه.
هنگامی که به طور طبیعی لبخند می زنین ، ناحیه اطراف چشم کمی چین و چروک میخوره، که لبخندتون را زیباتر و صادقانه تر می کنه

۷-تمرین کنین
شما بارها و بارها نکات درست ایستادن و ژست گرفتن رو شنیدین اما دونستن و درست انجام دادن خیلی متفاوته. سعی کنین این نکات را جلوی آینه  تمرین کنین تا شکل درست اونو پیدا کنین. اینگونه هر زمان جلوی دوربین قرار بگیرین با قدرت و اعتماد به نفس بیشتری می ایستین و همین در عکس شما رو زیباتر و جذاب تر نشان میده.

۸-درک نسبت
این یک قاعده اساسیه: هرچیزی به دوربین نزدیک تر باشه بزرگتر دیده خواهد شد.پس سعی کنین جلوتر بایستین.

۹-راحت و غیر معمول بایستین
فراموش نکنین شما یک مدل حرفه ای نیستین ، پس لزومی نداره در تمام عکسا جدی و خشک باشین.گاهی بد نیست در جمع دوستاتون ژست های غیرعادی یا حتی مسخره بگیرین تا بعدها با دیدن عکساش شاد بشین و احساس خوبی داشته باشین.

 

 

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.