ترفندهای عکاسی از کودک


ترفندهای عکاسی از کودک
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۰۱ آبان ۱۳۹۷     در : عکس و عکاسی
  ۲۷۵   |     ۰  
ترفندهای عکاسی از کودک


تمامی خانواده‏ ها تمایل دارند که از دوران کودکی فرزندشان عکس‎ های به یاد ماندنی و خاطره انگیز بسیاری داشته باشند. اما عکاسی از کودکان با مشکلات و مسائلی از قبیل بی قراری کودک، لبخند نزدن، بازیگوشی و... همراه است. اغلب کودکان جز در مواقع بازی و سرگرمی لبخند به لب ندارند و به هنگام عکاسی کنترل کردن آن‎ها بسیار سخت است. شما به عنوان یک عکاس باید با تکنیک ها و ترفندهای عکاسی از کودک به طور کامل آشنا باشید تا بتوانید به هنگام عکاسی، سختی های کار را مدیریت کنید و عکس هایی حرفه ای از کودک بگیرید. شما باید بدانید که عکاسی از کودکان بسیار متفاوت تر از سبک های دیگر عکاسی است و اهمیتی ندارد که کودک در مقابل دوربین احساس خجالت یا ناراحتی کند؛ چرا که شما به عنوان یک عکاس حرفه ای کودک، باید قادر باشید تا او را با خود همراه کرده و بهترین عکس ها را از او بگیرید. شما باید بهترین کار خود را به هنگام عکاسی از کودکان ارائه دهید تا کودک در مقابل دوربین شما احساس راحتی کند. در این نوشتار به نکات و راهنمایی هایی در رابطه با عکاسی از کودکان اشاره خواهیم کرد که به شما در موفقیت هر چه بیشتر در زمینۀ عکاسی کودک کمک خواهد نمود.

اجازه دهید کودکان شما را رهبری کنند و هرگز آن‎ها را مجبور به گرفتن عکس نکنید: نیازی نیست برای گرفتن عکس، از کودکان بخواهید تا در یک مکان بمانند و لبخند بزنند؛ کافیست به آن‎ها اجازه دهید تا در هر مکانی که احساس راحتی بیشتری دارند، بمانند و به کاری که علاقه مند هستند بپردازند. اینگونه شما می‎توانید تصاویری از لبخندهای طبیعی کودک و هیجان و اشتیاق او داشته باشید. اما اگر کودک را مجبور کنید که به اجبار در مقابل دوربین بنشیند و لبخند به لب داشته باشد؛ قطعاً عکس او زیبا نخواهد شد و احساس ناخوشایند کودک در عکس منعکس خواهد شد.

تنها به دنبال ثبت لبخند کودک نباشید: لبخند زدن، تنها یکی از حالات خارق‎العادۀ یک کودک است. شما باید به عنوان یک عکاس حرفه ای قادر باشید تا حالات مختلف یک کودک را به زیبایی به تصویر بکشید و هیجانات، اشتیاق، کنجکاوی‏ ها، صمیمیت و دیگر حالات او را در عکس هایتان بگنجانید. یکی از راه‎های عالی برای گرفتن عکس‎هایی بسیار طبیعی و جذاب و دل انگیز این است که از کودک سؤالاتی در رابطه با علاقه‎مندی‎هایش بپرسید و سپس از او بخواهید تا به شما پاسخ دهد یا از او بخواهید که داستان مورد علاقه‎اش را برای شما تعریف کند؛ در حین پاسخ دادن کودک از او عکس های متعددی بگیرید. قطعاً پس از دیدن این عکس ها از زیبایی و طبیعی بودن آن‎ها متحیر می‎شوید.

به احساس راحتی کودکان احترام بگذارید: هنگام عکاسی از کودکان، صبور باشید و عجله نکنید. گاهی ممکن است کودکان به حرف شما گوش ندهند و احساس راحتی نداشته باشند، در چنین مواقعی صبر و حوصله و مهربانی با کودک بهترین راهکار است. برای راحتی هر چه بیشتر کودک، سعی کنید در محل ‏هایی که برای او آشنا است و یا از بودن در آن‎مکان‎ها(پارک، خانه، ساحل و...) احساس راحتی می ‏کند، به عکاسی بپردازید. حضور در محل‎های آشنا به آرامش و خوشحالی کودک، کمک شایانی می‏ کند.

همواره دوربینتان را به همراه داشته باشید: اگر قصد دارید از کودکان، عکس‎هایی شگفت انگیز بگیرید، هرگز دوربینتان را بر روی زمین نگذارید. هر لحظه ممکن است فرصتی مناسب برای گرفتن عکسی زیبا و به یاد ماندنی پیش آید. در چنین مواقعی فوراً مشغول به گرفتن عکس‎های متعدد شوید. گرفتن عکس‎های متعدد به شما در داشتن عکس هایی بهتر یاری خواهد کرد.

سریع باشید: برای عکاسی از کودکان سرعت شاتر دوربین را بالا ببرید و از ISO بالا برای ثبت لحظات استفاده نمایید. در عکاسی از کودک، اگر به اندازۀ کافی سریع باشید؛ می‎توانید عکس‎هایی جذاب و دیدنی خلق کنید.

تغییراتی در سبک عکاسی خود بدهید: لازم نیست در تمام عکس ‏های گرفته شده، تصویر تمام قد کودک دیده شود. شما می‎توانید برای تنوع و استفادۀ هوشمندانه از زبان بدن کودک، در برخی از عکس ‏ها دست و پای کودک را هدف عکاسی قرار دید و عکس‎هایی بگیرید که چهرۀ کودک در آن‏ ها مشخص نیست. با کودکان حرکت کنید و عکس ‏هایی عالی و متفاوت از آن‏ ها در حالت‏ های مختلف بگیرید.

مخفیانه عکس بگیرید: گاهی لازم نیست که کودک بداند می‏ خواهید از او عکس بگیرید. در چنین مواقعی مخفیانه وارد عمل شوید و زمانیکه او مشغول فعالیت مورد علاقه‎اش است، از او عکس‎هایی به یاد ماندنی و زیبا بگیرید و آرامش و هیجانات کودک را به تصویر بکشید.

برای کودک، عکاسی را به سرگرمی تبدیل کنید: اگر شما یک عکاس مبتدی هستید که قصد دارید پرتره‎های زیبا از کودک خلق کنید، باید فضای عکاسی را برای آن‎ها سرگرم کننده و لذت بخش نمایید و اگر سن کودک به نحوی است که قدرت تشخیص دارد، انتخاب عکس‏ ها را به او بسپارید تا از میان عکس های متعددی که از او گرفته ‏اید؛ عکس ‏های مورد علاقه اش را انتخاب نماید.

منبع: www.picturecorrect.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.