ترفندهای اولیه برای عکاسی شگفت انگیز


ترفندهای اولیه برای عکاسی شگفت انگیز
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۲۵ شهریور ۱۳۹۷     در : عکس و عکاسی
  ۲۴۹   |     ۰  
ترفندهای اولیه برای عکاسی شگفت انگیز


در مطالب قبلی ذکر کردیم که این دوربین عکاسی نیست که ارزش میآفریند؛ بلکه عکاس است که با هنر خود ارزش آفرینی میکند و دوربینها ابزار هستند. در این مطلب، نکات و برخی از ترفند‏های عکاسی را برای گرفتن عکس هایی شگفت انگیز و حرفه ای بیان خواهیم کرد تا لحظات خود را از طریق تصاویر به یاد ماندنی ماندگار کنید.

بر روی چشم‎ها تمرکز کنید: اگر چه برقراری ارتباط چشمی و نگاه مستقیم به دوربین همیشه مطلوب نیست؛ اما یک نگاه نافذ به دوربین قطعاً تأثیر زیادی در زیبایی و جذابیت عکس خواهد داشت. بنابراین، شما می‏ توانید به هنگام عکاسی، دوربین را به نحوی تنظیم کنید که چشم‌ها در مرکز توجه قرار گیرد و سپس عکس را با دقت بگیرید.

از یک لنز مناسب و استاندارد استفاده کنید: شما برای هر نوع عکاسی به لنزهای مخصوصی نیاز دارید. گاهی نیاز است برای عکاسی پرتره‌های محیطی از لنزهای زاویه دار استفاده نمایید(البته گاهی این لنزها واقعیت را بیش از حد تحریف می‎کنند) اما نباید از معجزۀ لنزهای استاندارد غافل شوید. چرا که لنزهای استاندارد(لنزهای 50 میلی‎متری، 85میلی متری و زوم 70-200 میلی متری) در ارائۀ نتایج طبیعی تر تأثیر شگفت انگیزی دارند.

از نورهای طبیعی تابیده شده از پنجره استفاده نمایید: برای خلق پرتره‎های شگفت انگیز، نیازی به یک استودیوی عکاسی با هزینه‎های بسیار بالا نیست. شما می‏ توانید با استفاده از یک پنجره و نور طبیعی‌ای که از آن می‏ تابد؛ پرتره‌هایی چشم نواز و خیره کننده بیافرینید. بدین منظور از شخص مورد نظر بخواهید که در مقابل پنجره بایستد و با استفاده از یک منعکس کننده و تنظیم سایه‌ها، بدون صرف هزینه‌ای بالا عکسی زیبا بگیرید.

فضای عکاسی از کودکان را جذاب طراحی کنید: سعی کنید برای عکاسی از کودکان، برای آن‎ها محیطی سرگرم‏ کننده ایجاد کنید و تا حد امکان عکاسی را در مدت زمانی کوتاه انجام دهید. سعی کنید از کودکان به هنگام بازی کردن عکس بگیرید و برای هماهنگی بیشتر از والدین آن ها برای جلب توجه کودکشان و نشاندن لبخند بر روی لب فرزندشان کمک بگیرید.

دوربین خود را بر روی گرفتن عکس‎های پشت سر هم(burst mode) تنظیم نمایید: سعی کنید در هنگام گرفتن عکس های پرتره از کودکان یا بزرگسالان، دوربین خود را بر روی سریع ترین حالت عکاسی قرار دهید و عکس های متعددی را ثبت کنید. داشتن طیفی از عکس ها به شما کمک خواهد کرد تا هیچ لحظه ای را به دلیل بسته بودن چشم، پلک زدن، لبخند به لب نداشتن و مسائلی از این دست، از دست ندهید. در میان عکس‎های گرفته شده قطعاً یک عکس مناسب خواهد بود.

در گرفتن عکس‎های گروهی، دقت کنید: زمانیکه شما قصد دارید یک عکس دسته جمعی بگیرید؛ نخستین مسئله‎ای که بسیار حائز اهمیت است قد افراد می‎باشد. شما باید از افراد بلند قد درخواست کنید که در پشت و افراد کوتاه قد در جلو بایستند. علاوه براین، رنگ لباس افراد و نحوۀ قرار گیری آن‎ها در هر چه زیباتر شدن عکس تأثیر زیادی دارد.

زمان را از دست ندهید: اگر قصد دارید که در فضای باز عکاسی کنید؛ کار خود را زودتر شروع کنید. نه تنها به دلیل تابش نور مناسب، بلکه به این دلیل که در اوایل روز، وزش باد معمولاً کمتر است. اگر قصد عکاسی از طبیعت را دارید؛ وزش باد باعث می‏ شود که تصاویر شما تار به نظر برسند.

در عکاسی از حیات وحش، خودروی خود را استتار کنید: اگر قصد عکاسی از حیوانات را دارید، برای اینکه عکس های شما کاملاً طبیعی و حقیقی باشند باید خودروی خود را استتار کنید و به حیوانات نزدیک شوید. سپس عکس های مورد نظرتان را ثبت کنید. برای گرفتن عکس هایی بهتر، حتماً لرزش گیر دوربین خود را فعال کنید و خودروی خود را برای تمرکز بیشتر، خاموش نمایید. سعی کنید برای گرفتن عکس های حرفه ای تر، دوربین خود را به دنبال حیوانات حرکت دهید و آن‎ها را با لنز دوربین تعقیب کنید.

منبع: www.techradar.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطچند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
موضوع: تولد ، عکس و عکاسی
چند نکته برای عکاسی متفاوت از بچه ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

به ‌احتمال‌ زیاد تا حالا عکس‌های زیبایی که برخی والدین در سراسر جهان از فرزندانشون گرفتن رو دیده و تحسین کردین. لازم نیست حتما عکاس حرفه‌ای باشین تا بتونین عکس‌های متفاوت بگیر...

آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
موضوع: عکس و عکاسی
آیا فلاش دوربین عکاسی برای کودکم خطرناکه ؟
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تا کنون بطورعلمی ثابت شده که فلاش عکاسی چشمان نوزادان رو کور یا کم بینا کنه اما نور فلاش دوربین‌های عکاسی یا موبایل برای نوزاد تازه متولد شده که تازه چشم به این دنیا گشوده و چشمان حساسی داره آزار...

راهکارهایی برای خوش عکس بودن
موضوع: عکس و عکاسی
راهکارهایی برای خوش عکس بودن
۲۲ مهر ۱۳۹۶

همه ما از اینکه در برخی عکس ها بد عکس هستیم، گله داریم. با نگاهی به راهکارهای زیر قادرید از این به بعد در تمام عکس هاتون خوش عکس باشین.