تأثیر رنگ ها بر یادگیری


تأثیر رنگ ها بر یادگیری
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۰۸ آبان ۱۳۹۷     در : مدارس و مراکز آموزشی
  ۴۴۲   |     ۰  
تأثیر رنگ ها بر یادگیری


اگر از معلم‏ ها بپرسید که چه عواملی بر یادگیری دانش آموزان تأثیرگذار است؟ به شما پاسخ‎های مختلفی از قبیل روش‏ های تدریس، برنامۀ درسی و ... خواهند داد. تأثیرات رنگ ‏ها، جز آن دسته از عواملی است که کمتر معلمی به آن توجه دارد و اغلب تأثیر این مورد را بر روی یادگیری نادیده می‏ گیرند. رنگ‏ ها، بخش جدایی ناپذیر زندگی روزمرۀ ما هستند و مطالعات حاکی از این است که رنگ ‏ها بر روی احساسات، بهره ‏وری، روابط و یادگیری بسیار تأثیرگذارند و یکی از عناصر مهم در هر محیطی محسوب می‎گردند. تأثیر رنگ بر روی احساسات یک فرد، قطعاً بر روی کار و تحصیل آن فرد نیز تأثیرگذار است. در واقع بین رنگ‏ ها و احساسات مثبت و منفی، ارتباط مستقیمی برقرار است. رنگ‎های مناسب، می ‏توانند فضای آموزشی را به یک فضای آرام برای مطالعه، همکاری و آرامش تبدیل نمایند. در مدارس نیز رنگ‏ ها می‏ توانند تأثیرات شگفت انگیزی بر روی عملکرد بگذارند و یادگیری را تسهیل کنند. زمانیکه شما اثرات رنگ ‏ها را بر احساسات و ارتباطات در فضای یادگیری لحاظ کنید؛ رنگ دیوارها، کف، مبلمان و پرده ‏ها را به درستی تعیین خواهید نمود. در این نوشتار به برخی از دستورالعمل ها در رابطه با ترکیب رنگ ‏ها در فضای مدارس اشاره خواهیم نمود که یادگیری را برای دانش آموزان تسهیل خواهد کرد.

کلاس درس: معمولاً کلاس ‏های درس برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‎گیرند؛ اما هدف اصلی در هر کلاسی، یادگیری فعال دانش‎آموزان می‏ باشد. بنابراین، رنگ انتخابی برای کلاس ‏های درس باید رنگی باشد که مشارکت افراد را برانگیزاند و اطلاعات را حفظ نمایند. برای انتخاب رنگ کلاس‎ها باید دقت نمود که این رنگ‎ها، به نحوی نباشد که دانش آموزان را بیش از تحریک کند. استفاده از رنگهای سبز و آبی آرامش را برای دانش آموزان به ارمغان می ‏آورد و بالعکس رنگ ‏هایی همچون قرمز و نارنجی، هیجانات آن‎ها را برمی‏ انگیزد. سعی کنید برای رنگ کردن دیوار کلاسها از رنگ‏ های خنثی و آرامش بخش بهره ببرید و با استفاده از نیمکت ‏هایی به رنگ‎های مختلف، به کلاس درستان روح ببخشید. اگر رنگ نیمکت ‏های کلاس، زرد باشد موجب شادی، انرژی و هیجان دانش آموزان می‌گردد و رنگ‎های گرمی همچون قرمز، جذابیت خاصی به فضای آموزشی می‌بخشد؛ اما نباید بیش از اندازه مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، برای کلاس‏ های درس مقاطع ابتدایی از رنگ‎های متنوعی استفاده کنید و با استفاده از رنگ‎های منحصر به فرد، اهداف آموزشی خود را محقق سازید.

کتابخانه: کتابخانه ‏ها از بسیاری از جهات به کلاس‎های درس شباهت دارند. کتابخانه‎ها فضایی چند منظوره دارند و یک محیط یادگیری گسترده هستند که باید در انتخاب رنگ آن‌ها بسیار دقت نمود. رنگ در یک کتابخانه باید به نحوی باشد که با اهداف این فضا همخوانی داشته باشد. بنابراین، شما می‎توانید رنگ‎های مختلفی را برای فضاهای مختلف کتابخانه در نظر بگیرید. به عنوان مثال می‎توانید فضای سالن مطالعه را با رنگی آرام بخش رنگ‎آمیزی نمایید و دیوارها را با رنگ سبز یا آبی رنگ کنید در رابطه با رنگ مبلمان نیز باید رنگی را برگزینید که اثرات رنگ دیوارها را به حداکثر برساند. در مقابل اگر در فضای کتابخانه، محلی را برای استراحت در نظر گرفته‎اید؛ می ‏توانید از رنگ ‏هایی متفاوت همچون زرد، پرتقالی یا ترکیبی از این رنگ‏ ها بهره بگیرید.

اماکن عمومی: برخلاف فضای کلاس ‏های درس و کتابخانه‎ها، مکان‏ های عمومی از هیجان بیشتری برخوردارند و فضاهایی غیر رسمی هستند. بنابراین، در انتخاب رنگ برای چنین مکان‎هایی آزادی عمل بیشتری خواهید داشت اما باز هم نباید از اهداف مکان‎های آموزشی فاصله بگیرید. سعی کنید برای مکان‎های عمومی حتماً از رنگ ‏های پر جنب و جوش استفاده کنید و به فضاهای مورد نظر با رنگ‎های مناسب، زندگی ببخشید. به کار بردن رنگ سبز، راحتی، امید، صلح و آرامش را با خود به همراه خواهد آورد. رنگ زرد، رنگی پر انرژی و پر جنب و جوش است و باعث ایجاد احساسات مثبت در افراد می‎گردد و رنگ ‏هایی همچون خاکستری با احساسات منفی همچون غم و اندوه، خستگی، تنهایی، خشم و ترس و سر در گمی همراه هستند.

در نهایت باید گفت که همواره در انتخاب رنگ‎ها برای مکان‎های آموزشی، نهایت دقت را داشته باشید و اهمیت این موضوع را دست کم نگیرید تا از این طریق مسیر موفقیت دانش آموزانتان تسهیل گردد.

منبع: smithsystem.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطراهکارهای افزایش شادی در مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
راهکارهای افزایش شادی در مدارس
۱۷ مهر ۱۳۹۶

دانش‌آموزان ساعاتی از روز را در مدرسه می‌گذرونن و اگه فضاسازی مناسبی در مدارس انجام بشه، به شاد زیستن فرزندان خود کمک کردیم. ‏شاداب سازی مدارس را بایستی در ابعاد ظاهری و ابعاد معنوی جست...

۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
۱۹ مهر ۱۳۹۶

بهمن ماه هرسال مدارس در تکاپوی تدارک مراسم و برنامه هایی برای دهه فجر هستن. برنامه ها و جشن هایی که با مشارکت خود دانش آموزان برنامه ریزی و اجرا میشه. ما در این مطلب پیشنهاداتی را برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم ارائه می‌کنیم.

۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
۱۹ مهر ۱۳۹۶

وُرکشاپ و یا کارگاه آموزشی‌ به رویدادهای کوتاه‌ مدتی گفته میشه که با هدف آموزش تعداد معدودی از افراد برگزار میشن. وُرکشاپ‌های آموزشی اغلب برای دانش‌آموزان جهت رفع محدودیت‌های...