برای مهمونی چی بپزیم؟


برای مهمونی چی بپزیم؟
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۷ آبان ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۳۸۰۸   |     ۰  
برای مهمونی چی بپزیم؟


هروقت صحبت از مهمونی و مهمونی گرفتن میشه اولین چیزی که ذهن خانم خونه رو مشغول می کنه انتخاب منوی غذا ست. سوال آشنای برای مهمونی چی درست کنم؟ رو همه ما بارها شنیدیم و یا از خودمون پرسیدیم. بعضی وقتا انتخاب منو حتی از درست کردنه منو هم سخت تره. معمولا هم اطرافیان پیشنهاداتی میدن که ممکن یا با سلیقه ما جور در نیاد یا لوازم تهیه اش رو در منزل نداشته باشیم. از طرف دیگه انتخاب غذاهایی که با هم همخونی داشته باشه و بشه کنار هم سرو کرد نکته ی مهمیه.
با توجه کردن به نکاتی که در این مطلب گفته شده میتونین راحت تر منو غذایی تون رو انتخاب کنین.


۱-نوع مهمانی
قبل از هرچیز به این فکر کنین مهمونی خودمونیه یا رسمی. از نوع غذا تا نوع تزیین میز و سرو و ظرف و ظروف مورد استفاده، در مهمونی های مختلف فرق می کنه. مسلما غذاهایی که میشه در مهمونی های خودمونی درست کرد رو در مهمونی های رسمی نمیشه. مثلا توی مهمونی خودمونی میشه میرزا قاسمی یا غذاهای ساده محلی درست کرد. اما تو مهمونی رسمی باید غذاها مجلسی تر و عمومی تر باشه تا با ذائقه همه جور در بیاد. خصوصا اگه مهمونایی دارین که برای اولین بار از اونها پذیرایی می کنین.


۲-سن و شخصیت مهمونا
برای انتخاب غذاها باید سن مهمونها هم در نظر بگیرین. اگه بیشتر مهمون ها جوان هستن بهتره غذاها و دسرهای مدرن و به روز مثل لازانیا ، انواع اسپاگتی ، کرم کارامل و ... تهیه کنین و اگه بیشتر مهمونا مسن هستن غذاهای سنتی ، شیرین ، نرم و بدون خمیر و دارای طبیعت گرم برای مهمونی مناسب تره. حتی شغل و شخصیت مهمون ها هم در انتخاب منو تاثیر داره. مثلا سلیقه ی غذایی یک دکتر با یک قصاب قطعا متفاوته. حتی جنسیت هم تاثیر داره. مثلا در یک دورهمی زنونه غذاهای جدیدتر با تزیینات بیشتر سرو میشه. چون خانوما به این چیزها دقت می کنن و از غذاهای جدید استقبال می کنن اما برای آقایون باید سادگی غذاهای رو بیشتر رعایت کرد. بیشترمردها از غذاهای جدید خیلی استقبال نمی کنن! همچنین به فصل و آب و هوا هم بایستی توجه کنین. مثلا خوردن آش داغ توی هوای گرم تابستان نمیچسبه.


۳-شام یا نهار
غذاهای نهار معمولا پلویی ، حجیم تر و کامل تر هستن. شام ها بیشتر سبک و ساده انتخاب میشن. انواع سوپ های سبک و خوراک ها برای شام بهتره. همچنین مقدار غذایی که در وعده نهار خورده میشه از شام بیشتره. مهمونی چه روزی از هفته است؟ آخر هفته یا وسط هفته؟ وسط هفته داخل غذاها سیر نزیزیم بهتره و ترشی های سیردار و سنگین و خیلی چرب سرو نکنیم.


۴-لیست منو انتخابی
برای تهیه لیست منو اول ببینین چه چیزهایی رو در خونه دارین و سعی کنین با همون موادی که در منزل دارین غذا درست کنین. اینطوری هم در هزینه ها صرفه جویی می کنین و هم کمتر لازمه خرید برین.
غذاهایی انتخاب کنین که وقت زیادی ازتون نگیره و راحت تهیه بشه. وگرنه مهمونی شروع نشده شما خسته و کوفته هستین و حال پذیرایی ندارین. یادتون باشه هدف اصلی مهمونی لذت بردن خودتون و مهموناتونه.
هماهنگی و سازگاری غذاها هم خیلی مهمه. مثلا اگه می خواین دو نوع غذا داشته باشین یکی با مرغ و یکی با گوشت باشه (مثل زرشک پلو با مرغ و باقالی پلو رو با گوشت) یا اگه خورشت قورمه سبزی دارین دیگه آش سرو نکنین (هردو سبزی جزء مواد اولیه شون دارن ) بجاش سوپ بذارین.


۵-تنوع زیاد غذایی ممنوع
بهترین منو غذا شامل یک نوع پیش غذا ، یک یا دو نوع غذای اصلی و یک نوع دسر هست. تعداد غذای زیاد شاید میز شام رو زیبا و شکیل کنه اما مهمونا رو سردرگم میکنه که کدوم رو انتخاب کنن و در نهایت هم معمولا از هر غذایی کمی تست می کنن و طعم واقعی هیچکدوم رو متوجه نمیشن. در اینجور مهمونی ها دور ریز غذا زیاد میشه و مقدار زیادی غذا هم اضافه میاد که اسراف میشه

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...