باید ها و نباید های دنیای شگفت انگیز فیلمبرداری


باید ها و نباید های دنیای شگفت انگیز فیلمبرداری
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۱۵ آبان ۱۳۹۷     در : فیلم و فیلمبرداری
  ۲۳۶   |     ۰  
باید ها و نباید های دنیای شگفت انگیز فیلمبرداری


در این مطلب، به بایدها و نبایدهای دنیای فیلمبرداری و اشتباهاتی که اکثر فیلمبرداران مبتدی مرتکب می‎شوند؛ اشاره خواهیم کرد تا با پرهیز از آن اشتباهات، فیلم‏ هایی با کیفیت و حرفه ای داشته باشید.

عدم توجه به پس زمینۀ فیلمبرداری: گاهی فیلمبرداران مبتدی نسبت به پس زمینه ی فیلمبرداری دقت کافی را ندارند و همین امر منجر می‎شود تا به هنگام تماشای فیلم ها عواملی همچون تیر چراغ برق، درختان و ... درست در مرکز سر مخاطب شما قرار گیرد یا حتی در تصاویر سطل‎های زباله به چشم بخورد. بنابراین، همیشه نسبت به پس زمینه توجه داشته باشید و برخی از موارد همچون تیرهای چراغ برق، آنتن‎ها، درختان، سطل‎های زباله و مواردی از این دست را با تغییر موقعیت فیلمبرداری یا حتی تغییر زاویۀ دوربین، پوشش دهید تا بدین ترتیب یک پس زمینۀ بی نقص و تمیز داشته باشید.

نمایش نامناسب بینی مخاطب: نحوۀ نمایش بینی افراد، تأثیر به سزایی در زیبایی فیلم‏ های شما دارد. بنابراین، به هنگام فیلمبرداری باید دقت نمایید که دوربین را به طور صحیح حرکت دهید؛ به نحوی که تصویر بینی مخاطب در مرکز توجه قرار نگیرد. همچنین دقت نمایید که حرکت دوربین از سطوح پایینی رو به سطوح فوقانی و بالا نباشد؛ بلکه دوربین هم سطح مخاطب شما قرار گیرد(نه پایین ‏تر و نه بالاتر). زمانی که شما رو به بالا فیلمبرداری می‏ کنید، داخل بینی مخاطب شما برای بینندگان قابل رؤیت است و این تصویر برای بینندگان، تصویر مطلوبی نیست.

فیلمبرداری از افراد به هنگام غذا خوردن: فیلمبرداری از افراد به هنگام خوردن غذا، کاری مطلوب نمی‎باشد و علاوه بر اینکه مخاطبان را معذب می‎کند، تصاویری نامناسب و نامطلوب نیز می ‏آفریند. بنابراین، همواره تلاش نمایید قبل از آغاز خوردن غذا توسط مخاطبان، از میز غذا فیلمبرداری نمایید و هنگامی که افراد  خوردن غذا را آغاز می‏ کنند؛ کناری بایستید و حافظه و باتری دوربینتان را مورد بررسی قرار دهید یا از زوایای دیگر به فیلمبرداری بپردازید.

فیلمبرداری از کودکان و حیوانات از دریچۀ چشمان یک بزرگسال: قطعاً هنگامی که مشغول فیلمبرداری از کودکان هستید، قد آن‌ها نسبت به شما کوتاه‎تر است. در اینگونه موارد برای فیلمبرداری اصولی باید تا سطح کودکان یا حیوانات پایین بیایید و این کار از طریق نشستن یا خم شدن امکانپذیر است. هرگز به صورت ایستاده از کودکان یا حیوانات فیلمبرداری نکنید، چرا که تصاویر و فیلم های ضبط شده در چنین حالتی، نشان از غیر حرفه ای بودن شما دارد.

فیلمبرداری از افراد در نور مستقیم خورشید: اگر در نور مستقیم خورشید به فیلمبرداری بپردازید؛ تصاویر شما تیره خواهند شد. اگر از مخاطب بخواهید تا پشت به خورشید بایستد، نور خورشید مستقیماً به دوربین می‎تابد و اگر بخواهید مخاطب رو به خورشید بایستد، توان باز نگه داشتن چشم‎هایش را نخواهد داشت. در چنین مواقعی اگر امکانپذیر است مکان فیلمبرداری را به مکانی که سایه دارد، انتقال دهید و یا از طریق برخی تجهیزات سایه ایجاد نمایید تا نور خورشید تأثیری منفی برکیفیت فیلم‏ های شما نداشته باشد. راهکار دیگر در این رابطه، استفاده از تجهیزات نورپردازی برای ایجاد نوری بیشتر است تا از تیره شدن فیلم ها جلوگیری شود.

قرار دادن تنظیمات دوربین بر روی حالت خودکار: اگر چه در بسیاری از موارد تنظیمات خودکار دوربین، بسیار مطلوب عمل می‏ کند، اما در برخی موارد قرار دادن دوربین، بر روی حالت خودکار موجب کاهش کیفیت فیلم های شما می‎گردد. در فیلمبرداری حرفه ای بهتر است شما تنظیمات دوربین را به صورت دستی (و نه خودکار) انجام دهید و متناسب با شرایط موجود گزینه‏ های مورد نظر را تنظیم نمایید تا فیلمی مطابق با آنچه که مورد نظرتان است داشته باشید.

منبع: www.videomaker.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطمعرفی و دانلود هفت نرم افزار ویرایش فیلم در گوشی های اندروید و ios
موضوع: فیلم و فیلمبرداری
معرفی و دانلود هفت نرم افزار ویرایش فیلم در گوشی های اندروید و ios
۲۴ مهر ۱۳۹۶

در این مطلب بهترین نرم افزارهای گوشی که توسط اونها قادر هستید فیلم های گوشیه خودتونو با بیشترین امکانات ویرایش و ذخیره کنین رو به شما معرفی می کنیم.

چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم
موضوع: فیلم و فیلمبرداری
چطوری با گوشیه موبایل درست فیلم برداری کنیم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

قصد داریم چند راهکار ساده ولی کاربردی را برای بهتر کردن فیلم‌برداری با گوشی موبایل مرور کنیم

تفاوت کیفیت تصویررزولوشن 4K,FULL HD,HD
موضوع: فیلم و فیلمبرداری
تفاوت کیفیت تصویررزولوشن 4K,FULL HD,HD
۲۴ مهر ۱۳۹۶

بطور کلی رزولوشن ساده ترین و ابتدایی ترین عامل برای تشخیص کیفیت تصاویر می باشه