این مسجد مخصوص مجالس ترحیم سیاسیونه


این مسجد مخصوص مجالس ترحیم سیاسیونه
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۷ آبان ۱۳۹۶     در : ولیمه و ترحیم
  ۴۷۹   |     ۰  
این مسجد مخصوص مجالس ترحیم سیاسیونهمسجد نور میدان فاطمی ، مسجدی همیشه شلوغ و پر سر وصدا.مسجدی که پای هر آدم معروفی از هنرمند تا سیاستمدار حداقل یک بار به اونجا باز شده و بارها شاهد حضور یکجای تعدادی زیادی از افراد مشهور بوده .این مسجد که به اندازه ی مهموناش معروفه، در طول سال بارها میزبان سیاسیون و هنرمندانی میشه که دوست دارن در فضایی آروم و بی‌حاشیه ختم عزیزانشون رو برگزار کنن. دلیل اونم میزبانی خوب و حرفه ایی متولیان و کارکنان این مجموعه اس.
متولی این مسجد خوشنام «محمد مصطفی سید شبستری» ۸۲ساله است که تقریبا از سال‌های اول احداث مسجد حضور داشته و اشک‌های سیاسیون  زیادی رو به چشم دیده . در ادامه بیشتر با مسجد نور و متولی اون آشنا میشیم.


ماهی دو ختم سیاسی برگزار می کنیم
مسجد نور در ضلع جنوبی میدان فاطمی و در مرکز شهر و به قول اقای شبستری در منطقه استراتژيکی قرار داره و همین باعث شده که از همان اوایل میزبان مهمونای مهمی بشن. آقای شبستری درباره تاریخچه این مسجد میگن: کار ساخت مسجد نور از سال ۶۳ شروع شده و تا سال ۷۵ طول کشیده. من هم از سال ۷۶ در اینجا شروع به کار کردم. حضرت آیت الله مجتهد شبستری تولیت اینجا را بر عهده دارن. به علت مرکزیت و موقعیت استراتژیک، مسجد نور از همان ابتدا پاتوق بسیاری از رجال و سیاسیون شده و بسیاری از ختم های معروف در این مسجد برگزار شده. «ما اینجا سعی می‌کنیم با افراد رفتار مناسب داشته باشیم، سیاسی صحبت نکنیم و مراسم را به خوبی مدیریت کنیم.»
کم‌کم که آوازه میزبانی این مسجد به گوش مسئولین میرسه، افراد زیادی تصمیم میگیرن مراسم‌هاشون رو در اونجا برگزار کنن و حالا بعد از ۱۸ سال اونقدر به این مسجد رفت‌وآمد داشتن که آقای شبستری به درستی اونا را به یاد نمیاره. در مسجد نور، هر روز دو الی سه ختم برگزار میشه که این مقدار در روزهای تعطیل بیشتر هم میشن. معمولا از تعداد کل ختم‌های یک ماه یکی‌دو تا به افراد معروف مملکتی تعلق میگیره که این مسجد رو برای مراسم خود انتخاب میکنن: «رجال و چهره‌های زیادی همیشه این مسجد رو برای مراسم‌های خود انتخاب می‌کنن و برای همین حداقل ماهی دو بار مسئولان کشور  رو در مسجد می‌بینیم؛ گرچه ممکنه گاهی این تعداد بیشتر هم بشه. مثلا در هفته اخیر مسئولان سیاسی سه ختم داشتن. پدر آقای آل اسحاق و قشقاوی و برادر آقای رحمانی فضلی از آخرین افرادی بودن که ختم اونا در این مسجد برگزار شد.»


در پشتی در مواقع اضطرار
هزینه هر مراسم ختم در این مسجد یک میلیون و دویست هزار تومن برای خانواده متوفی آب می‌خوره و مسجد هم در مقابل امکاناتی مثل واعظ ، مداح ، قاری ،  آب در لیوان‌های یکبار مصرف، جزء قرآن و گلاب رو به حاضرین در مراسم خود اختصاص میده. علاوه بر تمام این امکانات مسجد نور یک در پشتی هم داره برای مواقع ویژه. «مراسم ختم پدر علی دایی اینجا برگزار شد که خیلی شلوغ شد و مردم به دنبال امضا گرفتن از این بازیکن افتادن. ما هم برای اینکه اذیت نشه، ایشون رو از در پشتی به بیرون هدایت کردیم.»
معمولا ختم‌های متعلق به سیاسیون شلوغ و پرسروصدا بوده؛ اما کم نبودن ختم‌‌های غیرسیاسی‌های معروفی که حسابی صدا کردن: «ختم پدر مدیر نمایندگی نوکیا را در ایران اینجا بود که یکی از شلوغ‌ترین مراسم‌های ما بود یا ختم پدر آقای سیف، رئیس بانک مرکزی هم فوق العاده اینجا شلوغ شد.»

مسجد سیاسیون

 

اینجا همه در صلح و آشتی هستن
آقای شبستری میگن تا به حال در این ۱۸ سال حتی یک بار هم درگیری و اختلاف به وجود نیامده و برخورد آدم‌ها اینجا با هم دوستانه است؛ حتی اگه ما به ظاهر اونا رو دشمن هم بدونیم. «من در اینجا فهمیدم بسیاری از اختلاف‌ها و درگیری‌ها فقط ظاهریه. آقای کیومرث صابری یا همان «گل آقا» یکی از افرادی بود که ختم او در این مسجد برگزار شد. مرحوم گل اقا یکی از کسانی بود که به انتقاد و کشیدن کاریکاتور و شوخی با معاون وزیر، دکتر حسن حبیبی معروف بود. من به سهم خودم فکر می‌کردم که این شوخی‌ها آقای حبیبی را اذیت کند و میانه خوبی با گل آقا نداشته باشد. وقتی گل آقا فوت شد، آقای حبیبی در مسجد آمدند و در صف اول نشستند و گریه می‌کردند حتی از ما درخواست کردند که چند کلمه‌ای سخنرانی کنند. رفتند پشت تریبون و کلی از گل‌آقا تقدیر کردند و گفتند که انتقادهای ایشان در قالب طنز بسیار شریف بود.»
اینجا افراد بدون در نظر گرفتن گرایش‌های سیاسی در غم هم شریک میشن. «اینجا همه در صلح و آشتی هستن و کوچیکترین عکس‌العملی نشون نمیدن. مثلاجناب آقای دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، فردیه که در تمام مراسم‌های ختم خانواده‌های رجال بدون در نظر گرفتن خط مشی سیاسی شرکت می‌کنه.»

 

سیاستمدارانی که بدون محافظ می‌آمدند
آقای شبستری خاطرات زیادی از برخورد مستقیم با برخی مدیران و مسئولان کشوری داره. از کسانی که مثل سایر مردم و بدون محافظ در ختم‌ها حضور پیدا می‌کنن. «وزیر کشور سابق، آقای پورمحمدی وقتی پدرشان فوت شد، برای شرکت در مراسم پدر خود بدون محافظ و اسکورت آمدن. یک بار هم آقای حداد عادل و آقای توکلی برای شرکت در مراسم ختمی در این مسجد حاضر شدن. برای این دو مسئول، مامور انتظامی برای محافظت آمده بودن. آقای حداد عادل از من پرسیدن: چرا از این ها دعوت کردین؟ من هم گفتم: ما دعوت نکردیم این ها به احترام شما آمدن. گفتن: نه مردم به اندازه کافی به ما ارادتی ندارن دیگه اونا حضور داشته باشن، بدتر هم میشه. چرا دو ساعت به خاطر ما اینجا بایستن؟ در نهایت هم با فرمانده این ماموران تماس گرفتن و اونا رو مرخص کردن.»
گاهی سخنران و پیشنمازها هم از سیاسیون هستن
به غیر از ختم‌ها گاهی سخنران‌ها و پیشنمازهای مسجد هم از سیاسیون هستن. «قبل‌ترها آقای حداد عادل چندین سال در سالن کتابخانه ما هفته‌ای یک روز شرح نهج‌البلاغه می‌گفتن. پیشنماز مسجد ما هم الان جناب آقای محمدیان معاون وزیر آموزش و پرورش هستن.»

 

اهدا چند شاخه گل به خانواده شهدا
شهیدان زیادی هم بودن که مسجد نور میزبان مراسم ترحیم اونا شده . مسجد، یک کار ویژه برای این ختم ها انجام میده و آن اهدای چند شاخه گل به خانواده های این شهداست: «شهیدان زیادی در این مسجد بوده تا جایی که اسم تک تک اونا رو به خاطر نمیارم. اما یکی که به یاد میارم، شهید تندگویان، وزیر نفت سابق بودن که نه تنها مراسم ترحیم که تا مدت ها سالگردهای شهادت ایشون هم در اینجا برگزار می‌شد.»

 

سخنران ویژه هنرمندان
متولیان مسجد نور تمام سعی خود را میکنن که در اجرای مراسم نظر مردم رو جلب کنن و مطابق با میل و سلیقه اونا عمل کنن. «یکی از سخنرانان معروف ما حاج آقای یاری هستن که برادر و پسرشون بازیگر هستن. برای مراسم‌های هنرمندان و موسیقی‌دان‌ها و هنرپیشه‌ها معمولا از ایشان دعوت می‌کنیم. چون با اطلاعاتی که ایشان دارن بهتر میتونن با این قشر ارتباط بگیرن و همه هم راضی هستن و خود هنرمندان هم همیشه از ما می‌خوان سخنران مراسم ایشون باشن. مادر آقای شجریان و خانواده مرحوم «ایرج بسطامی» هم از هنرمندانی هستن که اینجا را برای مراسم ختم انتخاب کردن. علاوه بر این ما همیشه از مهمانان خود از زبان و شهرشان می‌پرسیم و مثلا برای آذری‌ها از مداح آذری‌زبان دعوت می‌کنیم.»

 

مسجد سیاسیون


«حداد عادل» و «ظریف» را بیشتر از همه دوست داشتم
متولی مسجد نور مسئولان و مدیران زیادی را از نزدیک دیده؛ اما از بین تمام آن‌ها دو سه نفری را بیشتر دوست داره: «آقای دکتر حداد عادل و ظریف افراد بااخلاص و شجاعی بودن که من بیشتر از همه دوست داشتم.»

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب و اصول سنت ولیمه دادن
موضوع: ولیمه و ترحیم
آداب و اصول سنت ولیمه دادن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

ولیمه دادن یکی از سنت های پسندیده اسلامی ست که به مهمانی گفته میشه که در اون حداقل ده نفر شرکت داشته باشن. مهمانان ولیمه میتونن از اقوام ، دوستان ، همسایگان و ... باشن.اما چه خوبه از افراد کم بضاعت هم...

رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
موضوع: ولیمه و ترحیم
رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

چندسالیه که رفتارای عجیب و غریب در مراسم خاک‌سپاری رفتگان صورت می‌گیره که مصداق ضعف فرهنگی بوده و نفعی هم به حال مردگان و بازماندگانشان نداره

مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
موضوع: ولیمه و ترحیم
مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
۲۴ مهر ۱۳۹۶

اینجا مراسم ختم مجازیه. مراسمی که برای افراد معروفی چون عباس کیارستمی ، داوود رشیدی ، منصور پورحیدری ، دنیا فنی‌زاده ، شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو ،محمود جهان، مریم میرزاخانی ، زینب ساسانیان ، محمدعلی فلاحتی نژاد و... تا کسانیکه قوم خویشی در خارج از شهر یا کشور دارن برگزار میشه.