اصول و آداب مهمانی رفتن


اصول و آداب مهمانی رفتن
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۹ مهر ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۷۴۲۴   |     ۰  
اصول و آداب مهمانی رفتن


دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز هم ارزشمندی اونو در اعیاد میتونیم به خوبی مشاهده کنیم.
قبل از هرچیز این نکته جادویی رو یادآوری می کنم: چه به میهمانی میروین و چه پذیرای میهمان هستین لبخند بر چهره داشته باشین. متاسفانه اغلب ایرانیان اهل لبخند زدن نیستنن؛ اگر در مهمانی های خانوادگی دقت کنین ، کمتر می بینین که افراد لبخند بزنن.به نظر می رسه گویا به اجبار و شکنجه به اون مهمانی رفتن. چراکه هیچ اثری از خشنودی در تابلوی صورتشون دیده نمیشه و این پسندیده نیست. همچنین مهمانی رفتن؛ مثل هرکار دیگری ، آداب و اصول اجتماعی خودشو داره که هر انسان متشخصی خود رو ملزم به رعایت اونها می دونه. ما در این مطلب قصد داریم آداب مهمانی رفتن رو مرور کنیم.
۱-سرزده به خونه ی کسی نرین
حتما قبل از رفتن به خونه میزبان بصورت تلفنی از حضور و آمادگی او در منزل مطمئن بشین. برای این کار دست کم یک روز قبل با او تماس بگیرین؛ بدون مقدمه نگین که می خوایین به منزلش برید،شاید در اون روز برنامه دیگه ای داشته باشه. ابتدا پس از سلام و احوالپرسی رایج به طور غیرمستقیم از برنامه اش مطلع بشین و پس از اطمینان یافتن از اینکه منزل هستن و برنامه خاصی هم ندارن بهشون اطلاع بدین در چه روز و چه ساعتی به دیدنش میرین.لطفا بصورت مبهم صحبت نکنین. مثلا نگید فردا پس فردا خدمت میرسیم یا شبی یا آخر شبی مزاحم میشیم. دقیقا زمان و روز ملاقات را تعیین کنین. مثلا بگید روز دوشنبه ساعت 3 تا 10 شب بعد از شام خدمت می رسیم.اینگونه صاحب خونه میدونه چه زمانی باید منتظر شما باشه و آمادگی برای پذیرایی از شما رو خواهد داشت. ممکنه او از شما بخواهد شام مهمانش باشین.این با شماست که با توجه به میزان روابط و صمیمیت و شناختتان از فرد میزبان بفهین دعوت واقعی ست یا تعارفه و باتشکر از وی دعوتش را قبول کنین یا مودبانه اونو به فرصتی دیگه موکول کنین.
این امکان هم وجود داره که صاحبخونه به هردلیلی در اون روز و ساعت نتونه پذیرای شما باشه. جای هیچ گونه ناراحتی نیست.بهتره مودبانه عذرخواهی کرده و مشخصا از او بخوایین خودش زمان مناسب برای این دیدار رو اطلاع بده. اگه او نیز تمایلی به این دیدار داشته باشه در همون مکالمه تلفنی و یا در تماس بعدی از شما بصورت رسمی دعوت می کنه و اگه هم تمایلی به دیدار نداشته باشه شما وظیفه ی انسانی خود را انجام دادید و ادب ونزاکت خود رو به اثبات رساندید.

 اصول و آداب مهمانی رفتن


۲-به موقع برید و برگردید
یادتون باشه کمتر یا بیش از اندازه در خونه میزبان نمانین. معمولا در میهمانی های رسمی مثل جشن تولد ،عروسی ، مراسم ترحیم و ...میزبان ساعت شروع و پایان مهمانی رو ، در کارت دعوت یا بصورت دعوت تلفنی ، مشخص می کنه.اما در مهمانی های فامیلی که میزبان ساعت مشخصی رو اعلام نمی کنه بهتره خودتون از او بپرسین میهمانی از چه ساعتی تا چه ساعتیه ؟
هرچند در ایران پرسیدن اینگونه سوالات مرسوم نیست اما مطئن باشین این سوال مودبانه ایه که سبب میشه شما طبق برنامه ریزی میزبان عمل کنین و آسایش خیالشو فراهم آورید.
اگه زودتر از موعد مقرر به مراسم برسین ممکنه میزبان هنوز آمادگی پذیرایی نداشته باشه. همچنین از آنجاییکه میزبان روز سختی در پیش داشته ، بیش از حد ماندن شما در مراسم اونو خسته تر می کنه. سعی کنین راس ساعت مقرر در مهمانی حاضر و کمی قبل از تمام شدن وقت آماده ی خروج بشید.
در مهمانی های بدون دعوت مثل عید دیدنی کاملا مشخصه که نباید مدت طولانی در چنین مهمانی ماند.چرا که ممکنه میزبان مهمانان دیگه ای داشته باشه و یا خودش بخواد به مهمانی بره.
۳-با همه سلام و احوالپرسی کنین
هنگام ورود به منزل میزبان حواستون باشه با همه استقبال کنندگان از کوچک و بزرک سلام و احوالپرسی کنین و دست بدید.
درمورد آقایون اگر خانمی در بین استقبال کنندگان محرم است ،او باید دستش را جلو بیاره و با شما دست بده.
اگه به اتاقی وارد میشید که دعوت شدگان دیگه ای هم حضور دارن ادب حکم می کنه از نزدیک ترین فرد به خودتون شروع به احوالپرسی کنین و صحیح نیست که نیامده به بالای اتاق برید و با اونهایی که با شما صمیمی ترن سلام کنین و بعد با بقیه احوالپرسی کنین. مگر اینکه فرد خاص یا بزرگ فامیل در مهمانی حضور داشته باشه که در اینصورت شایسته است ابتدا به او ادای احترام کنین.
۴-با همه یکسان رفتار کنین
اگربا فرد خاصی در میان مهمانان صمیمی هستین یا مدت هاست ایشونو ندیدید ، اصلا صحیح نیست دیگران را ندیده بگیرین و با او شروع به خوش و بش کنین و حضور میزبان و دیگران رو فراموش کنین. در چنین مواقعی گویا میزبان صاحب رستوران یا گارسون است و سایر مهمانان هم مشتریان و غریبه هایی بیش نیستن!!
در این شرایط بهتره اگه می خوایین باهم بیشتر صحبت کنین همونجا روزی رو برای ملاقات دونفره تون ترتیب بدید تا در موقعیتی دیگه مفصل در کنارهم باشین.
۵-درگوشی صحبت کردن ممنوع
گاهی در مهمانی ها می بینیم که زن و شوهری ، مادر و دختری با هم پچ پچ می کنن و یا جمعی از خانمها در گوش هم چیزی زمزمه می کنن.این کار در اجتماع و به خصوص در مهمانی اصلا صحیح نیست.حتی اگه صحبت شما کاملا شخصی باشه این رفتار دور از شان شماست.
۶-مراقب بچه ها باشین
مراقب فرزند خود و میزبان باشین.اگه فرزند میزبان نسبت به شما بی ادبی یا فرزندتون رو اذیت کرد اجازه ندارید اونو تادیب کنین. خاطرتون باشه ، شما در اونجا مدت کوتاهی میهمان هستین و وظیفه تربیت فرزند میزبان به عهده پدر و مادر خودشه.اگه از رفتار بچه صاحب خونه خوشتون نمیاد و مشکلی در رفتار او می بینین بهتره کمتر با اونها رفت و آمد کنین و در این مورد شروع به گلایه نکنین. بلکه می تونین بعدا در موقعیتی مناسب بصورت غیر مستقیم و طوری که مادر یا پدر کودک ناراحت نشوند به اونها بگید رفتار فرزندشان در جمع درست نیست.
مراقب کودک خودتون هم باشین تا با کارهایش میزبان و دیگران را ذله نکنه.اگه به دستشویی رفت به دنبالش دستشویی رو کنترل کنین؛ بچه ها معمولا در هنگام بازی و در جاهای شلوغ به مسایل نظافتی زیاد اهمیت نمی دن و این وظیفه خانواده متشخصه تا این مسایل رو در مهمانی کنترل کنه.
۷-فضولی نکنین
در هر مورد کنجکاوی بی جا نکنین. شغل ، میزان در آمد ، زمان ازدواج ، زمان بچه دار شدن و مسایل خصوصی میزبان و دیگران به شما ارتباطی نداره.کنجکاوی در این مسایل باعث میشه دیگران از رفت و آمد با شما کناره گیری کنن.هرکس هرچیزی را صلاح بدونه برای شما تعریف میکنه.
۸-از دستپخت میزبان تعریف کنین
از دستپخت میزبان تعریف کنین حتی اگه به نظرتان بیمزه اومد.فراموش نکنین میزبان مدت زیادی وقت و هزینه رو صرف تهیه اون کرده و بی شک هدف اون تهیه بهترین غذا بوده .پس قدرشناس باشین و ازش تشکر و تمجید کنین.

 اصول و آداب مهمانی رفتن


۹-تشکر و قدردانی کنین از میزبان را فراموش نکنین
به میزبان نشون بدین از لحظاتی که در اونجا گذروندین راضی هستین و به شما بسیار خوش گذشته. این تشکر بسته به نوع مهمانی می تونه در پایان آن بصورت شفاهی باشه و یا روز بعد بصورت تلفنی مجددا ازش تشکر کنین.
۱۰-وانمود به رفتن نکنین
تصور کنین کسانی که به مراسمی می روند و تند تند میوه و غذاشون رو می خورن،بعد بلند می شوند و خداحافظی می کنن و می روند. یا کسانیکه مرتبا وانمود می کنن دیرشون شده و می خواهند بروند و انگار کلافه هستن. به نظرتون این رفتار غیر مستقیم چه چیز رو به میزبان اعلام می کنه؟ 
حتی اگه مهمانی کسل کننده اس یا بچه ها اذیت می کنن یا سردرد دارین ، سعی کنین در ساعات مقرر در مهمانی بمانین.وقتی دعوت میزبان برای شرکت در آن مراسم رو پذیرفتین ، تحمل چند ساعت حضور در جمع به احترام میزبان و تدارکی که دیده از وظایف شماست.
۱۱-آخرین نفر نباشین
همونقدر که مورد بالا اهمیت داره ترک کردن مراسم به موقع هم مهمه.سعی کنین آخرین نفری هم نباشین که مجلس رو ترک می کنه.اگه بیش از مدت معمول در مهمانی بمونین و در حالیکه دیگران منزل رو ترک کردن شما همچنان حضور داشته باشین در واقع به نوعی مزاحم هستین و صاحب خونه رو آزرده می کنین.
 


 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...