اصول میزبانی حرفه ای


اصول میزبانی حرفه ای
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۰۲ آبان ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۴۸۱   |     ۰  
اصول میزبانی حرفه ای


تابحال دقت کردین به بعضی خونه ها که وارد میشین چقدر گرم و صمیمی هستن. انگار که اونجا خونه خودتونه و توش گذشت زمان رو احساس نمی کنین.بعد از مهمونی حس خوب و خوشی دارین و دلتون میخواد بازم مهمونشون باشین. با اینکه پذیرایی معمولی هم داشته و سفره ی رنگینی هم پهن نشده اما به همه خوش گذشته و همه با لبخند به خونه هاشون برمیگردن. اما سوال اینجاست چرا بعضی مهمونی ها اینجوریه؟
مهم ترین علتش صاحب خونست. صاحبخونه اگه میزبان خوبی باشه حتی اگه یه پذیرایی ساده هم داشته باشه به همه مهمونا خوش میگذره و همه از اون مهمونی خاطره خوشی بیادشون میمونه. البته برگزاری یه مهمونی خوب خانوادگی یا دوستانه برای خودش آداب و اصولی داره که رعایت اونها زیادم سخت نیست. اگه شما هم می خوایین از رمز و راز یه مهمون نوازی خوب و عالی سردربیارین بهتون توصیه می کنم حتما این مطلبو بخونین.
خونه رو از قبل آماده کنین
تمیز کردن خونه یا درست کردن چیدمان رو در روزهای قبل انجام بدین. بدترین زمان برای خرید کردن وسایل مورد نیاز یا رسیدگی به ظاهر خونه، بعد از ورود مهمونه. بد نیست قبل از رسیدن مهمون، چند شاخه گل تازه تو گلدون بذارین. گل تازه به خونه شما روح میده و فضای قابل پذیرش تری رو برای مهمونتون فراهم میکنه.
استقبال در لحظه اول
درسته که هزار و یه کار دارین و غذاتون روی اجاقه اما یکی از بدترین رفتارهایی که در لحظه ورود مهمونها می تونید انجام بدین حاضر نبودن جلوی در هستش.مهم نیست چقدر با اونها صمیمی باشین؛ شما به عنوان یه میزبان وظیفه دارین تمام کارهاتونو برای چند لحظه کنار بذارین و به استقبال مهموناتون برین. صبر نکنین که مهمونتون پشت در حاضر بشه و زنگ در ورودی رو بزنه. بهتره از همون لحظه که در اصلی خونه رو باز می کنین، در ورودی خونه روهم باز نگه دارین تا به جای دیدن چوب در، چهره خندون شما رو در اولین نگاه ببینه.
خونه رو بهش معرفی کنین
مهمونتون رو به سمت اتاق یا کمدی که می تونه وسایلش رو در اون بذاره راهنمایی کنین تا سرگردون به دنبال جایی برای قرار دادن وسایلش نشه. در بردن کیف دستی، چمدون یا وسایل همراهش بهش کمک کنین. اگه مهمونتون از راه دوری اومده بهش جای حمام و دستشویی رو نشون بدین تا اگه دوس داشت بتونه دوش بگیره و تا زمانی که آماده میشه ، میان وعده ای براش آماده کنین.
شخصیتش رو در نظر بگیرین
 قبل از هر برخوردی، نگاهی به شخصیتش بندازین، اگه فرد درون گراییه که خیلی دیر با محیط کنار میاد، لازمه همون لحظات اول توجه بیشتری بهش نشون بدین و گاهی نیازهاش رو پیش بینی کنین اما اگه صمیمیت زیادی دارین و اونم آدم گوشه گیری نیست، می تونین مهمونتون رو آزادتر بذارین تا از خودش پذیرایی کنه.
 تو آشپزخونه نشینین
شاید بخوایین با درست کردن چند جور غذا به مهمونتون بیشتر احترام بذارین اما فراموش نکنین که او بیشتر از این غذاها به حضور شما نیاز داره. پس بیش از اندازه تو آشپزخونه وقت صرف نکنین و با بیش از حد خسته کردن خودتون، انرژی تونو برای پذیرایی و معاشرت با مهمون کم نکنین . به جای آماده کردن چند نوع غذای پر زحمت یه برنامه غذایی خوب و کم زحمت و مناسب با ذائقه مهمونتون آماده کنین. خوراکی های مختلف مثل کیک و چای ،آجیل و ذرت بو داده که به راحتی تهیه میشن گزینه ای خوبی برای پذیرایی هستن.
سر سفره بنشینین
بهتره میزبان موقع پذیرایی خودش حضور داشته باشه .قبل از غذا با خوردن میوه و شیرینی مهمون رو همراهی کنه و سر سفره همراه مهمون باشه و تا زمانیکه مهمون از غذا خوردن دست نکشیده سفره رو ترک نکنه تا اون احساس خجالت و تنهایی نکنه.
از تعارف زیاد سر سفره هم جدا پرهیز کنین چون تعارف زیاد باعث میشه مهمون فکر کنه شما دارین اونو میپایین و به اصطلاح لقمه هاشو می شمارین.
جای خواب مهمان، اتاقه
هیچ وقت مهمونی که قراره شب رو تو خونه شما بگذرونه در هال یا پذیرایی جا ندین. اگه اتاق اضافه ای ندارین، اتاق بچه ها یا اتاق خودتونو براش آماده کنین و همه این هماهنگی ها رو قبل از ورود مهمون انجام بدین. اگه جای کافی برای پذیرش چنین مهمونی ندارین، از قبل بهش اطلاع بدین.
چشمتون رو از دست مهمون بردارین
اگه مهمون شما بچه کوچیکی دار که ممکنه وقت بازی به وسایل گرون قیمتتون یا خودش آسیب بزنه، قبل از اومدنش این وسایل رو از دسترسش دور کنین. درست نیست که در زمان حضور مهمون، مدام مراقب وسایل خودتون باشین و با استرس چشمتون به دست و رفتارهای دیگرون باشه.
تعارف نکنین
اگه مهمونتون از شما اجازه میخواد شخص دیگه ای رو با خود بیاره چنانچه شرایط پذیرایی از همراه او رو ندارین بدون تعارف بهش نه بگید و اگه هم مشکلی ندارین به او یادآوری کنین که باید قبل از آوردن همراه، موضوع رو به شما اطلاع بده .
بدرقه و مشایعت
بدرقه مهمون از آخرین وظایف میزبانه و بهتره این کار تا در خروجی خونه باشه.هرگز مهمونتون رو هرچقدر هم صمیمی باشه با سطل زباله مشایعت نکنین!! بعد از رفتن اونها هم می تونین آشغالها رو بیرون ببرین.


منبع: asemooni.com

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...