اصول برگزاری یک کارگاه آموزشی موفق


اصول برگزاری یک کارگاه آموزشی موفق
ارسال شده توسط : مینا کاظمیان     در : ۲۰ شهریور ۱۳۹۷     در : مدارس و مراکز آموزشی
  ۳۰۷   |     ۰  
اصول برگزاری یک کارگاه آموزشی موفق


برگزاری یک کارگاه آموزشی، کاری بس دشوار است و نیاز به برنامه ریزی، سازماندهی و تمرکز و خلاقیت زیادی دارد؛ اما علی رغم این سختی‌ها یک کارگاه آموزشی، می‎تواند یک ابزار بسیار قدرتمند برای همکاری با سایر افراد، به اشتراک گذاری اطلاعات، خلق و ایجاد ایده‎های جدید، گسترش شبکۀ ارتباطی، یادگیری تعاملی و ایجاد هماهنگی بین افراد با اهداف متفاوت باشد. یکی از کلیدی‎ترین مؤلفه‌های برگزاری یک کارگاه آموزشی موفق، این است که ابزارهای مورد نیاز به منظور هدایت شرکت‌کنندگان به سوی دستیابی به اهدافشان را از طریق ایجاد محیطی مشارکتی و جذاب فراهم آوریم. از آنجا که در کارگاه‎های آموزشی تعداد شرکت‎کنندگان کمتر است؛ فرصت مناسبی برای تبادل نظر فراهم می‏ کند. در اینجا نکاتی را برای برگزاری موفقیت آمیز یک کارگاه آموزشی موفق بیان خواهیم کرد تا دستاوردهای شما از این کارگاه‌ها بیش از پیش گردد.

  • با تعیین اهداف از برگزاری کارگاه، آغاز کنید: برای اطمینان از اینکه برگزاری کارگاه ضرورت دارد؛ در ابتدا اهداف خود را صریح و روشن تعیین کنید. به این سؤال پاسخ دهید که با برگزاری کارگاه، قصد دارید به چه سؤالی پاسخ دهید. سپس نکاتی که به ذهنتان می‎‌رسد را یادداشت کرده و در طول کارگاه به تمامی نکات لازم اشاره کنید و مطمئن باشید که اینگونه نکته‎ای را از قلم نخواهید انداخت.
  • کارگاه را به محیطی گرم، صمیمی و جذاب تبدیل کنید: کارگاه‎های آموزشی به دنبال تحقق اهدافی جدی هستند؛ اما این موضوع دلیل بر این نیست که فضای کارگاه هم باید جدی باشد. برای تسهیل برقراری ارتباط با شرکت‎کنندگان، با لحنی صمیمی سخن بگویید و لبخند بزنید. بدین ترتیب با ایجاد فضایی باز، راحتی و مشارکت افراد در طول کارگاه بیشتر خواهد شد و حتی احتمال دارد خروجی حاصل از کارگاه بیش از آن چیزی شود که انتظارش را داشتید.
  • همۀ شرکت‎کنندگان را به مشارکت تشویق نمایید: سعی کنید تمام حضار را در فرآیند کارگاه درگیر کنید و آن‎ها را به یک مشارکت فعال دعوت نمایید. مراقب باشید که تمام تمرکز و توجه خود را محدود به یک یا دو شرکت‏ کننده نکنید و اجازه دهید سایر افراد نیز در بحث شرکت نمایند. این کار را می‏ توانید به راحتی و از طریق پرسیدن سؤال از حضار انجام دهید.
  • تمرکز افراد حاضر در کارگاه را حفظ کنید: اگر متوجه شدید که برخی افراد در طول کارگاه تمرکز و توجه کافی ندارند و یا دچار آشفتگی هستند؛ نام آن‎ها را صدا بزنید و نظراتشان را در رابطه با موضوع کارگاه جویا شوید. چرا که بردن نام افراد باعث می‌شود که بیشتر به شما و مباحث مطرح شده توجه کنند.
  • محدودیت‏ های زمانی را از یاد نبرید: از آنجا که فضای کارگاه‎های آموزشی تعاملی است و به شرکت‎کنندگان تمرین داده می‏ شود؛ بهتر است به آن‎ها بگویید که برای انجام هر تمرین یا فعالیت چه مقدار زمان دارند یا اگر تمرین داده شده به آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ از آن‎ها بپرسید که چه مقدار زمان نیاز خواهند داشت. از این طریق می‎توانید زمان کارگاه را مدیریت کنید.
  • افراد را به درستی در گروه‎ها یا تیم‌های مختلف تقسیم کنید: معمولاً اندازۀ ایده‎آل برای نفرات هر گروه یا تیم، سه تا چهار نفر است. چرا که این تعداد، فرصت مشارکت در کارها را به همۀ افراد گروه خواهد داد. بنابراین، در تعیین تعداد افراد گروه دقت کرده و اگر لازم است که تعداد بیشتری در یک گروه قرار گیرند؛ حتماً در طول تمرین میزان پیشرفت آنان را بررسی کنید.
  • یک نقشۀ راه بر روی دیوار ایجاد کنید: یک روش مؤثر برای جمع‌آوری سریع اطلاعات، این است که نظرات و ایده‎های افراد را بر روی کاغذی نوشته و سپس آن‎ها را بر روی دیواری نصب کنید و از افراد بخواهید تا در ترتیب‎بندی و جمع‎بندی موضوع از طریق این نوشته‎ها به شما کمک نمایند.
  • ایده‎ها را اولویت‎بندی کنید: زمانیکه ایده‎ها نوشته و بر روی دیوار قرار گرفتند؛ از شرکت‎کنندگان بخواهید تا نظرات خود را در رابطه با آن‎ها بیان کنند و بهترین‌ها را به صورت دسته‎جمعی و مشارکتی انتخاب کنید.
  • موضوعات را برای همۀ حاضرین شفاف بیان کنید: تلاش کنید تا تمام مخاطبان شما به درک مشترکی از موضوعات مطرح شده برسند. این امر در مدیریت زمان کارگاه و رسیدن به اهداف تعیین شده، کمک شایانی خواهد کرد.
  • کارگاه را با آنچه که در ذهن مخاطبان شکل گرفته است؛ به پایان برسانید: برگه‎ای را که بر روی آن اهداف و سؤالات مربوط به کارگاه را یادداشت کرده بودید؛ را در پایان کارگاه مجدداً مرور کرده و از مخاطبان بخواهید تا هر آنچه را که از کارگاه به دست آورده اند و دیدگاه‌های خود را در رابطه با موضوع مورد بحث بیان نمایند. اینگونه می‎توان فهمید که تا چه اندازه در تحقق اهداف موفق عمل کرده‎اید.

منبع: xblog.xplane.comمطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطراهکارهای افزایش شادی در مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
راهکارهای افزایش شادی در مدارس
۱۷ مهر ۱۳۹۶

دانش‌آموزان ساعاتی از روز را در مدرسه می‌گذرونن و اگه فضاسازی مناسبی در مدارس انجام بشه، به شاد زیستن فرزندان خود کمک کردیم. ‏شاداب سازی مدارس را بایستی در ابعاد ظاهری و ابعاد معنوی جست...

۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۴۰ پیشنهاد برای برگزاری جشن دهه فجر مدارس
۱۹ مهر ۱۳۹۶

بهمن ماه هرسال مدارس در تکاپوی تدارک مراسم و برنامه هایی برای دهه فجر هستن. برنامه ها و جشن هایی که با مشارکت خود دانش آموزان برنامه ریزی و اجرا میشه. ما در این مطلب پیشنهاداتی را برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم ارائه می‌کنیم.

۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
موضوع: مدارس و مراکز آموزشی
۸مرحله برنامه ریزی کارگاه آموزشی مفید
۱۹ مهر ۱۳۹۶

وُرکشاپ و یا کارگاه آموزشی‌ به رویدادهای کوتاه‌ مدتی گفته میشه که با هدف آموزش تعداد معدودی از افراد برگزار میشن. وُرکشاپ‌های آموزشی اغلب برای دانش‌آموزان جهت رفع محدودیت‌های...