آشنایی با موشن گرافیک


آشنایی با موشن گرافیک
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۹ فروردین ۱۳۹۷     در : مراسم سازمانی ، افتتاحیه و رونمایی ، مدارس و مراکز آموزشی ، فیلم و فیلمبرداری
  ۸۵۱   |     ۰  

آخرین بروز رسانی : ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
آشنایی با موشن گرافیک


موشن گرافیک ( Motion Graphic ) همان دانش ترکیب حرکت و صوت در رسانه های امروزی است. این تکنیک معمولا برای معرفی و تبلیغ استفاده می شود. به عبارت دیگر موشن گرافیک یا موشن گرافی به ویدئوهای کوتاه یا تیزرهای تبلیغایی میگویند که با استفاده از نرم های گرافیکی تولید می شوند.
البته باید توجه داشت که استفاده از گرافیک حرکتی در رسانه های ویدئویی به صورت سلیقه ای انجام می شود. یعنی می توان از موشن گرافیک برای ساخت ۱۰۰ درصدی تیزر تبلیغاتی استفاده کرد و یا اینکه در تصاویر واقعی (real) برای توضیحات بیشتر از Motion Graphic استفاده نمود.

 

آشنایی با موشن گرافیک


موشن گرافیک یک هنر ساده در عین پیچیدگی و هنر یک موشن گراف القای حس است نه صرفاً زیبایی ظاهری!
در یک موشن گرافی باید بتوانیم در کوتاه ترین زمان مفهوم را به مخاطب برسانیم.در ساخت موشن گرافیک دیگر خبری از دردسرها و هزینه های تجهیزات حرفه ایی فیلمبرداری و استودیو نیست. تنها ابزار لازم برای ساخت موشن گرافیک یک سیستم کامپیوتر و نرم افزارهای مورد نیاز است و باقی آن بستگی به مهارت و هنر موشن گراف دارد.
در موشن گرافیک معمولا از یک نریتور(گوینده) برای خواندن نریشن(متن) استفاده می شود.بدیهی است که هر چه نریتور حرفه ایی تر باشد خروجی نهایی بهتر و با کیفیت تر خواهد بود.


چرا موشن گرافیک ؟
یک پوستر زیبا با گرافیکی مفهومی بهترین روش برای انتقال یک پیام به مخاطب است. حال فرض کنید این گرافیک مفهومی همراه با حرکت و صدا باشد.
به این ترتیب بهترین خروجی را برای جای دادن تبلیغ  در ذهن مخاطب ایجاد کرده ایم. این خروجی عالی به وسیله موشن گرافیک بدست می آید. در واقع هدف اصلی گرافیک متحرک نیز این است.
معمولاً یک تیزر تبلیغاتی موشن گرافی را هر کسی تمایل دارد یکبار هم که شده است تماشا کند.فرض کنید شما قصد دارید آموزش زبان انگلیسی بدهیدو برای این کار نیاز به تبلیغات دارید.روش های مختلفی وجود دارد.ولی یکی از بهترین روش های مد روز، استفاده از تصاویر باکیفیت یا تیزرهای موشن گرافیک است.خیلی ساده میتوانید با طراحی چند کاراکتر کارتونی به همراه صدای خودتان،خیلی ساده در دل مخاطبان بروید. چون با کودک درون آنها ارتباط برقرار کرده اید.


زمان بندی موشن گرافیک
معمولا تبلیغات و ویدئوهای ساخته شده با موشن گرافیک دارای زمانی اندک بین ۳۰ الی ۹۰ ثانیه است.

 

آشنایی با موشن گرافیک


نرم افزارهای مورد استفاده در موشن گرافیک
تمامی حرکات موشن داخل نرم افزار های ادوبی قابل انجام است.نرم افزارهایی مانند:
    Adobe After Effects
    Adobe Premier
    Autodesk Combustion
    Autodesk Maya or 3DS Max
    Apple Motion 3
    Final Cut pro
    Avid Xpress

با این نرم افزارهای می توان شغل گرافیک متحرک یا همان Motion Graphic را ایجاد کرد.


انواع موشن گرافیک و کاربرد آن

Motion Graphic را می‌توان به ۲ دسته کلی (Art) گرافیک و (Technique) موشن تقسیم کرد.
ساخت تیتراژ و عنوان هنری فیلم‌ها
طراحی و هویت سازی شبکه‌ها و اخبارهای تلویزیونی
ساخت و طراحی سایت‌های تعاملی Interactive
طراحی و ساخت تیزر تبلیغاتی و ووله‌های تبلیغاتی
طراحی بیلبوردهای حرکتی، ساخت موشن‌های جشنواره‌ای و فستیوال مانند Mapping
انواع موشن اینفوگرافیک
از عناوین مهم و نمونه فعالیت‌هایی است که در این زمینه هنری می‌توان به آن پرداخت.

 

آشنایی با موشن گرافیک

جمع بندی
موشن گرافیک یک راه خیلی ساده و جذاب برای انتقال مفهوم و احساس تان به مخاطبین است.اگر قصد تبلیغات کم هزینه و در عین حال مدرن را دارید موشن گرافیک گزینه ی خوبی خواهد بود.همچنین قبل از اینکه به تبلیغات گسترده دست بزنید شاید داشتن یک تیزر معرفی موشن گرافیک خیلی سریع تر شما را به هدف تان نزدیک کند.

 

در زیر یک نمونه موشن گرافیک را می بینید.

 

 

 

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطپنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
موضوع: مراسم سازمانی
پنج گام تا برگزاری یک همایش موفق
۱۸ مهر ۱۳۹۶

بطور کلی همایش به جلسه ایی با حضور چندین نفر اطلاق می شود که پیرامون موضوعی خاص بحث و تبادل نظر میکنند.اکثر همایش ها دارای یک یا چند سخران کلیدی است که از افراد برجسته در زمینه های مربوطه می باشند.معم...

تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
موضوع: مراسم سازمانی
تهیه چک لیست برنامه ریزی همایش
۱۹ مهر ۱۳۹۶

برای برگزاریه یک رویداد مهم و موفق، برنامه ریزی یکی از ضروری ترین کارهاست. از اون جایی که برنامه ریزی رویدادهایی مثل همایش و کنفرانس بسیار پیچیده ست و همه ی جزئیات رو نمیشه به خاطر سپرد، در نتیجه قطعا...

۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
موضوع: مراسم سازمانی
۵تکنیک زبان بدن در سخنرانی مراسم
۱۹ مهر ۱۳۹۶

فارغ از اینکه مراسمی که در اون قراره سخنرانی کنین یک همایش مهمه یا کارگاه آموزشی یا حتی یک مهمانی ساده، اگه از شما بپرسم: «موقع آماده شدن برای یک سخنرانی، چقدر از کل زمان خودتونو به تنظیم زبان ب...