آداب و رسوم جشن تولد در کشورهای مختلف


آداب و رسوم جشن تولد در کشورهای مختلف
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۹ مهر ۱۳۹۶     در : تولد
  ۲۱۹۶   |     ۰  








آداب و رسوم جشن تولد در کشورهای مختلف


اگرچه برگزاري مراسم جشن تولد در هر كشور تابع فرهنگ حاكم بر اون كشوره، اما در عين حال در برخي كشورها، جشن‌هايي كه در سالروز تولد افراد برگزار مي‌شه از بسياري جهات مثل همدیگه اس. ولي بسياري از رسومات نيز برگرفته از آداب و رسوم كشورهاي مختلف بوده و تنها در يك كشور يا منطقه خاص متداول و مرسوم هستن. براي مثال روشن كردن شمع روي كيك تولد براي برآورده شدن آرزوهاي فردي كه سالروز تولد خودشو جشن مي‌گيره يا اجراي بازي‌هاي مخصوص كودكان در سالروز جشن تولد اونها به منظور محك زدن قابليت‌ها و توانايي‌هاي ذهني و جسمي اونها در مقايسه با سال گذشته يا نيشگون گرفتن از فرد در روز جشن تولدش براي تضمين اين كه سال آينده براش، خوش‌شانسي به ارمغان میاره، از جمله رسومات مشترك در بسياري از كشورها هستن. زبان، دين و مذهب، موقعيت جغرافيايي و شرايط اقتصادي كشورها از جمله عواملي هستن كه میتونن رسومات هر يك از كشورها در برگزاري آيين‌ها و جشن‌هايي مثل برگزاري جشن تولد رو تحت‌تاثير خود قرار بدن. به عنوان نمونه در برخي كشورها به جاي اين‌كه سالروز تولد افراد جشن گرفته بشه، روز نامگذاري افراد به عنوان سالروز تولد اونها جشن گرفته ميشه.
در ادامه این مطلب شما رو با برخی از آداب و رسوم برگزاری جشن تولد در کشورهای مختلف آشنا می کنیم.
افریقا
اگه بخوايم درباره رسومات خاص كشورهاي مختلف در سالروز جشن تولد افراد صحبت كنيم، بهتره ابتدا سري به آفريقا بزنيم. در آفريقا به جاي برگزاري جشن‌هاي تولد سالانه مراسم ويژه‌اي به منظور آشنايي كودكان و نوجوانان با قوانين، فرهنگ، آداب، رسوم و باورهاي حاكم بر جوامع مختلف در آغاز دوره‌هاي بخصوصي از زندگي افراد در سنين مختلف برگزار ميشه كه از اهميت بسيار زيادي براي اونها برخورداره. در اين كشور در جشن تولد 20 سالگي فرزندان، والدين كليدي را به فرزندشان هديه مي‌كنن تا راهگشاي مسير زندگي اونها در آينده باشه.


انگلیس
در انگليس موقع تهيه كيك تولد اشيايي مثل سكه پول در لايه‌هاي مختلف كيك قرار داده میشه و اگه فردي موقع خوردن كيك يك سكه در آن پيدا كنه به اين معنيه كه پول زيادي نصيب او خواهد شد.به این کیک در انگلیس کیک فال هم گفته میشه.

فرستادن کارت تبریک تولد توسط انگلیسی‌ها و از بیش از ۱۰۰ سال قبل به عنوان یک رسم قشنگ ایجاد شد و در کشورهای دیگه هم جا باز کرد..
در انگلستان برای این که فردی که جشن تولد اوست در زندگی شانس بیاره، توسط دوستانش سه بار به هوا پرتاب میشه..

 

چین
در چين پدر و مادرها با برگزاري مراسم باشكوهي و با دعوت از تعداد زيادي از دوستان و اقوام خود اين روز را جشن مي‌گيرن.
نودل (رشته‌فرنگي مخصوص چيني)‌ غذاي مخصوص روز جشن تولد در اين كشوره. جالبه بدونين كه والدين در اين روز پول قابل توجهي را به عنوان هديه روز تولد به فرزندانشان تقديم مي‌كنن و به اين ترتيب شايد بشه گفت كه چيني‌ها از جمله افرادي هستن كه در روز تولدشان يكي از بهترين‌ هدايا رو از والدينشون مي‌گيرن.

آداب و رسوم جشن تولد در کشورهای مختلف

 
آلمان
در كشور آلمان يكي از اعضاي خانواده بايد پيش از آغاز روز و طلوع آفتاب شمع‌هايي رو كه قراره روي كيك توليد فردي كه در آن روز تولدش رو جشن مي‌گيره قرار داده بشه، روشن كنه. تعداد اين شمع‌ها برابر سن افراده كه يك شمع ديگر نيز به نشانه آرزوي خوشبختي و موفقيت به اين تعداد اضافه میشه. اين شمع‌ها همه روز و تا پايان شام و آغاز مراسم جشن تولد روشن مي‌مونن و پس از اون با خوندن ترانه مخصوص روز تولد، فرد شمع‌ها رو پس از آرزو كردن خاموش كرده ، سپس هداياي خودشو در حضور مهمان‌ها باز كرده و از اونها قدرداني و تشكر مي‌كنه.

 

بلغارستان
معمولا در بلغارستان برای کسانیکه که همنام با شخصیت های تاریخی یا مذهبی هستن،جشن تولدهای باشکوه تری میگیرن.

 

دانمارک
در كشور دانمارك، مردم در روز جشن تولد هريك از اعضاي خانواده خود، پرچمي رو بيرون از خونه آويزان مي‌كنن تا به همه اعلام كنن كه در اين خونه يكي از اعضاي خانواده سالروز جشن تولد خودشو جشن مي‌گيره و ديگه اين كه والدين كادوي تولد فرزندش رو موقعی كه اون خوابه در كنار تختخوابش قرار میدن تا به اين ترتيب فرزندشون صبح روز تولد خودشو با هديه‌اي كه از پدر و مادرش گرفته  آغاز كنه


برزیل
در برزيل رسم بر اينه كه پدر يا مادر بايد به اندازه سن فرزندشان در روز تولد او، لاله گوش او را بكشند تا سال آينده براش موفقيت رو به همراه داشته باشه. همچنين فردي كه روز تولدشو جشن مي‌گيره، بايد نخستين برش از كيك تولدش رو به فردي بده كه نقش مهمي در موفقيت او در مسير زندگي برعهده داشته

 

ویتنام
در ويتنام همه اعضاي خانواده بدون در نظر گرفتن روزي كه دراون متولد شدن نخستين روز سال رو به عنوان سالروز تولد همه اعضاي خانواده به طور مشترك جشن مي‌گيرن، چرا كه بر اين باورن با آغاز سال جديد يك سال به سن همه آنها اضافه شده. 

آداب و رسوم جشن تولد در کشورهای مختلف

استرالیا
در استرالیا جشن‌های تولد عموماً در ماه‌هایی از زمستان که هوا زیاد سرد نباشه، همراه با پختن و خوردن کباب در فضای آزاد برگزار می شه.
در استرالیا یکی از آداب و رسوم جشن تولد هدیه دادن کلید (نمادی از کلید منزل) است که به عنوان نشانه‌‌ و نماد بلوغ و رشید شدن شخصیه که هدیه را دریافت می‌کنه


روسیه
در کشور روسيه به جاي تهيه كيك تولد، نوعي كلوچه ميوه‌اي مخصوص روز تولد آماده ميشه و از همه مهمان‌ها نيز با اين كلوچه‌هاي ميوه‌اي پذيرايي ميشه

 
هلند
در كشور هلند نيز در سنين 5، 10، 15 و 20 سالگي كه سنين طلايي ناميده ميشن، جشن‌هاي بزرگ و باشكوهي در روز تولد افراد برگزار ميشه. در اين سال‌ها پدر و مادر با اهداي هديه ارزشمندي تولد فرزندشون رو تبريك مي‌گن و ميز مخصوص سرو شام تولد رو با نوارهاي كاغذي، گل‌ها و بادكنك‌هاي رنگارنگ تزئين مي‌كنن.
اگر چه ممكنه امروز بسياري از اين رسوم كه در گذشته تنها در يك كشور بخصوص رواج داشته‌، به آيين مشترك همه كشورها تبديل شده باشه، اما به هر حال بايد پذيرفت اين رسوم ريشه در فرهنگ حاكم بر اون كشورها داشته و براي نخستين بار در اون كشور متداول و مرسوم شده.

 

اکوادور
در اکوادور جشن تولد ۱۵ سالگی دختران، باشکوه‌تر از دیگر جشن تولدها برگزار می‌شود و برای اولین بار دختر کفش پاشنه‌ بلند پوشیده وبا همراهی۱۴ نفر از پسران فامیل با پدر خود والس(نوعی رقص و ریتم موسیقی) می‌رقصه.

 

 


 







مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله





نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبط



۱۰ ایده جالب برای برگزاری یک جشن تولد خاطره انگیز
موضوع: تولد
۱۰ ایده جالب برای برگزاری یک جشن تولد خاطره انگیز
۱۷ مهر ۱۳۹۶

۱-    یک کارت دعوت دستی بسازید. مهم نیست که کارت دعوت شما خیلی مجلل و خاص باشه، میتونین با همکاری فرزندتون و ایده های ساده و زیبای خودتون کارت دعوت تولد را درست کنین.

۱۰ ایده متفاوت برای هدیه دادن به خانم ها
موضوع: تولد
۱۰ ایده متفاوت برای هدیه دادن به خانم ها
۱۷ مهر ۱۳۹۶

حتما برای شما هم پیش اومده که بخوایین  با کادو دادن طرف مقابلتون را تحت تاثیر قرار بدین. در واقع انتخاب هدیه مناسب برای مناسبت های مختلف مثل تولد، سالگرد ازدواج یا حتی تشکر از همکار یا دوست یکی از سخت ترین کارهاست. در ادامه با ما همراه باشید

ایده های خوشمزه تولد
موضوع: تولد
ایده های خوشمزه تولد
۱۸ مهر ۱۳۹۶

در جشن تولدها یکی از دغدغه های ما، تهیه خوراکی و نوشیدنی‌های خوشمزه اما مفیده. معمولاً وقتی میخوایم یک مهمونی رو میزبانی کنیم، نمی‌دونیم چی باید درست کنیم. این مطلب رو بخونید تا ایده‌های جدیدی برای غذاهای تولد داشته باشید.