آداب و رسوم برگزاری مراسم ترحیم در اقوام و ادیان مختلف


آداب و رسوم برگزاری مراسم ترحیم در اقوام و ادیان مختلف
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۲۵ مهر ۱۳۹۶     در : ولیمه و ترحیم
  ۶۹۰   |     ۰  
آداب و رسوم برگزاری مراسم ترحیم در اقوام و ادیان مختلف


برگزاری مراسم ترحیم و آیین‌های سوگواری در میان اقوام مختلف انعكاسی از باورهای اونهاست و شاید بشه برگزاری مراسم ترحیم و آئین های عزادری رو یكی از مهم‌ترین نمادهای هویت اجتماعی افراد به شمار آورد. هرچند امروزه بسیاری از این آیین ها فراموش شده اما در ادامه این مطلب به چند مورد از رسوم جالب در بعضی از کشورهای دنیا اشاره می کنیم که خواندن اون خالی از لطف نیست.
رسوم مشترک مراسم خاکسپاری در اقوام مختلف
پوشیدن لباس سیاه یا تیره در مجلس ختم از جمله رسوم مشترك در كشورهای مختلفه و هندی‌ها تنها قومی هستن که در مجلس ترحیم لباس سفید به تن می کنن. در اغلب كشورها، خانواده فرد متوفی با كناره‌گیری از فعالیت‌های اجتماعی، احترام و علاقه خود رو به فرد متوفی نشون می‌ده و اگرچه در سال‌های اخیر بسیاری از آیین‌های سنتی در برگزاری مجلس ختم به دست فراموشی سپرده و یا کم رنگ شده، اما همچنان برگزاری مراسم ترحیم از تشریفاتی‌ترین و پرهزینه‌ترین مراسم‌‌هاست.
در بیشتر كشورها برگزاری مجالس ختم سه تا هفت روز به طول می‌‌انجامه؛ اما در هند این مراسم از روز سوزاندن میت تا سیزده روز بعد ادامه پیدا می کنه.
برگزاری مراسم ترحیم در ميان سرخپوستان
در ميان سرخپوستان، خاصه در آنتيل و هايتي، مراسم تدفین يادآورمناسک قابله‌هاست. با قرار دادن ظرف آب زير بستر مرده، در واقع به صورتي نمادين منابع حيات رو از نو احيا مي‌کنن. به باور اونا اینگونه روح که بدن رو ترک کرده درعدم ناپديد نميشه و متوفي که پاک و مطهر شده در جهان ديگه مجددا متولد میشه.
مراسم خاک سپاری در ساحل عاج
در مراسم ترحیم آگني بوراي ساحل عاج بين نگهداري و پاکيزه کردن نوزاد و متوفي شباهت‌هايي وجود داره. پيرزني بدن عريان رو روي زانوها مي‌گذاره و سه بار پياپي اونو با آب تطهير و معطر مي کنه و کفن مي پيچه. براي نوزاد، اين مراسم با آوازخواني همراهه و تطهير و شستشو با دست راست و از سرتاپا انجام میشه. اما در مورد بزرگ ترها اين تطهير با سکوت همراهه و با دست چپ و از پا تا به سر انجام مي‌گيرد.

آداب و رسوم برگزاری مراسم ترحیم در اقوام و ادیان مختلف


مراسم تدفین در اروپا
در روستاهاي اروپا امر آماده‌سازي مرده برای خاک سپاری رو همچنان زنان انجام مي دن چون معتقدند آماده کردن مرده براي تدفین کاري مادرانه اس.
برگزاری مراسم تدفین در ميان مائوها
برگزاری مراسم تدفین در ميان مائوها اینجوری انجام میشه که اونها، حوله‌اي گرم رو روي بدن مرده مي مالن. سپس اونو در پوششي نو قرار میدن و در نهايت نيز يک کيمونوي تزئين شد بر تن او مي کنن. سر رو در يک دستار مي پيچن و کفش‌هايي چرمي که نوک آن خميده است پاش مي‌کنن. معمولا تهيه اين کفش‌ها به عهده يکي از نزديکان متوفي است. پوشاندن کفش به اين دليله که متوفي براي انجام سفري طولاني به کفش‌هايي مناسب احتياج داره.
مراسم خاکسپاری در مسیحیت
مسیحیان اولیه هم مثل یهودیان و رومی ها، مردگان خودشونو در دخمه های زیر زمینی دفن می کردن. در این دخمه ها یک کلیسای کوچیک برای اجرای تدفین وجود داشت. مسیحیان شکنجه شده در این قبرهای تاریک زیر زمینی پنهان می شدن و حتی در اونجا زندگی می کردن. به دلیل آنکه تعداد زیادی از مقدسین در این محلها دفن شده بودن، بسیاری از اونها بعدا تبدیل به مرقد و زیارتگاه شدن.
تدفین در مسيحيت اغلب بين دو روز و يک هفته بعد از مرگ انجام می شده.جزئيات این مراسم در مذاهب مسيحى مختلفه، ولى معمولا با برگزاری مراسم در كليسا شروع میشه و سپس تابوت به قبرستان برده و دفن میشه. اونجا عزاداران دوباره نماز مى‌خونن و يک‌يک خاک بر تابوت مى‌اندازن. از جمله آيات كتاب مقدس كه در برگزاری مراسم ترحیم مسيحى خونده میشه: (از خاک‌ گرفته‌ شدی‌ زیرا كه‌ تو خاک هستی‌ و به‌ خاک‌ خواهی‌ برگشت‌) و (ما رو تعلیم ده تا ایام خود رو بشماریم تا دل خردمندی را حاصل نماییم). بازماندگان مرحوم معمولا عزاداران رو بعد از برگزاری مراسم به كافه دعوت مى‌كنه.
برگزاری مراسم ترحیم و تدفین در اسلام
در دین اسلام، مرده ها هم احترام دارن. نگاهی اجمالی به سرنوشت میت از زمان احتضار تا به خاکسپاری و اعمال شب وحشت و... همه و همه حکایت از احترام خاص اسلام به امواته. احکام اسلام درباره اموات به ترتیب شامل غسل که نشان از توجه دقیق اسلام به پاکیزگی و طهارته، کفن کردن که به لحاظ حفظ حرمت انسان هاست که بدن او عریان و بی لباس نمونه حتی در صورتی که جان و روح نداره، خوندن نماز میت با پنج تکبیر که نشان از پنج وعده نمازهای یومیه داره و دفنه که اسلام برای تشییع جنازه و تدفین فرهنگ و آداب خاصی داره. حتی المقدور هنگام خاکسپاری جنازه رو باید بر روی دست حمل کرد و کیفیت دفن مردان با زنان اندکی متفاوته. همچنین تشییع کنندگان میت رو با ذکرهایی خاص تشییع می کنن.


منبع: beytoote

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب و اصول سنت ولیمه دادن
موضوع: ولیمه و ترحیم
آداب و اصول سنت ولیمه دادن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

ولیمه دادن یکی از سنت های پسندیده اسلامی ست که به مهمانی گفته میشه که در اون حداقل ده نفر شرکت داشته باشن. مهمانان ولیمه میتونن از اقوام ، دوستان ، همسایگان و ... باشن.اما چه خوبه از افراد کم بضاعت هم...

رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
موضوع: ولیمه و ترحیم
رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

چندسالیه که رفتارای عجیب و غریب در مراسم خاک‌سپاری رفتگان صورت می‌گیره که مصداق ضعف فرهنگی بوده و نفعی هم به حال مردگان و بازماندگانشان نداره

مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
موضوع: ولیمه و ترحیم
مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
۲۴ مهر ۱۳۹۶

اینجا مراسم ختم مجازیه. مراسمی که برای افراد معروفی چون عباس کیارستمی ، داوود رشیدی ، منصور پورحیدری ، دنیا فنی‌زاده ، شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو ،محمود جهان، مریم میرزاخانی ، زینب ساسانیان ، محمدعلی فلاحتی نژاد و... تا کسانیکه قوم خویشی در خارج از شهر یا کشور دارن برگزار میشه.